Geierlay’in bir fotoğrafını görüp vurulmuştuk. Mutlaka buraya gelmemiz lazımdı. Fotoğraflarını görünce ne demek istediğimizi anlıyorsunuz büyük ihtimalle.

Geierlay Köprüsü Almanya’nın Hunsrück bölgesinde bulunan ve Mörsdorf ve Sosberg köylerini birbirine bağlayan bir asma köprü. 2015 yılında açılmış ve Almanya’nın popüler turistik yerlerinden biri.

geierlay asma köprüsü uzaktan görünüş

Köprü 360 metre uzunluğundan ve yerden 100 metre yükseklikte. Sayılarla ifade edince daha bir korkutucu oldu değil mi?:) Almanya’nın en uzun ikinci büyük asma köprüsüymüş. Bu bilgi ne kadar faydalı açıkçası biz de bilmiyoruz.

Bazı rivayetlere göre Nepal’deki köprülerden esinlenilmiş bu köprü için ve fotoğraflara bakınca bunun doğru olduğunu gördük. Almanlar resmen kopya çekmiş.

Geierlay Köprüsü’nü görme aktivitesini Eltz Kalesi ve Cochem gezisi ile birleştirip, süper bir hafta sonu gezisine dönüştürebilirsiniz. Biz öyle yaptık ve harika bir rota olduğunu gönül rahatlığı ile söylebiliriz.

Bu yazıda Geierlay Köprüsü’ne gitmeden önce bilmeniz gerekenler, Covid-19 seebebiyle alınan önlemler ve kalabalıklardan kaçmak için bir takım ipuçlarından bahsediyor olacağız.

Geierlay Asma Köprüsü’ne Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

– Köprünün girişi ücretsiz.

– Köprü 24 saat ziyarete açık.

– Köprüye direkt arabayla ulaşım yok. Arabanızı bırakıp yaklaşık 1.8 kilometrelik bir mesafeti yürümeniz gerekiyor. Biz arabamızı Visitor Center’ın da olduğu P1 otoparkına bıraktık. Lokasyonu şurada.

– Biz ormanın içinden giden yoldan yürüdük. Bir de tarlaların arasından geçen bir yol var. Biz iyi ki de böyle yapmışız çünkü acayip bir yağmura yakalandık ve ağaçlar sayesinde sucuk olmaktan bir nebze olsun kurtulduk.

Covid-19 Sebebiyle Alınan Ek Önlemler

Köprü tekrar ziyarete Mayıs ayında tekrar açıldı. Ancak köprüdeki trafiği yönetebilmek için bazı önlemler alınmış durumda.

– Köprüde maske takmak zorunlu.

– 1.5 metre mesafeyi korumak zorunlu

– Köprüde aynı anda 30 kişi bulunabiliyor.

– Her çift saatte (14:00, 16:00 gibi) Mörsdorf tarafından giriş yapılıyor. Her tek saatte (11:00, 13:00 gibi) Sosberg tarafından ziyaretçi alınıyor.

– Tek yön trafik var. Yani yarıya kadar gidip geri dönemiyorsunuz.

– 11:00-19:00 arası köprünün her iki tarafında güvenlik görevlileri oluyor ve kuralların uygulanmasını sağlıyor.

Kalabalıklardan Kaçmak İçin İpuçları

geierlay köprüsünde poz

Geierlay Köprüsü özellikle yazın ve hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Fotoğrafçıların da uğrak noktası. Güzel fotoğraflar çekmek istiyor ve özellikle bu günlerde insanlarla fazla içli dışlı olmadan burayı ziyaret etmek istiyorsanız bir kaç ipucu vermek istiyoruz.

– Dediğimiz gibi burası 24 saat açık. Bu yüzden bizi önerimiz sabah olabildiğince erken gelmek ya da akşam üzeri güneş batmadan önce gelmek. Biz sabah erkenden geldik ve bizimle beraber gelen 3 kişi vardı. Kesinlikle bunu öneriyoruz.

– Köprüde bir webcam var. Oradan köprüdeki yoğunluk durumunu görebilirsiniz. Bu da bizim için çok işe yarayan bir yöntem oldu. Bizden önce birkaç kişi vardı köprüde. Hem onların fotoğraflarına musallat olmamak hem de rahat rahat gezebilmek için onların gitmesini bekledik. Linki şuraya bırakıyoruz. Sayfada birazcık aşağıya inmeniz gerekiyor.

– Genelde birçok kişi Mörsdorf tarafından köprüye giriş yapıyor. Eğer Sosberg tarafından giriş yaparsanız yine kalabalığın büyük bir kısmını atlatabilirsiniz. Biz sabah erken gittiğimiz için direkt Mörsdorf tarafından giriş yaptık.

Buraya kadar gelmişken mutlaka Eltz Kalesi’ni de görmenizi öneririz. Eltz Kalesi Rehberi de imdadınıza hızır gibi yetişti.

Almanya ile ilgili diğer yazılarımız da aşağıya bırakalım.

Berlin Gezi Rehberi

Köln Gezi Rehberi

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Sevgiler!

2 Comments

  1. Pelin COLAK Reply

    Ilk gordugumde ben de buyulendim, bu haftasonu planina dahil edildi. Paylasim icin tesekkurler. 🙂

    • ucanhollandalilar Reply

      Merhabalar, imkansız değil. Hollandaca bilmediğini varsayarak iyi bir İngilizcesi var ise büyük şehirlerdeki spor salonları ile iletişime geçebilir.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.