Ankara Anlaşması dediğinize göre İngiltere yazması gerekmiyor mu diyerek başlığı birkaç defa okumak zorunda kalanlar ve şaşıranlar için en baştan söyleyelim bir hata yok. Ankara Anlaşması’nın altında imzası olan tek ülke İngiltere değil ve Hollanda diğer ülkelerden sadece bir tanesi. Anlaşma prosedürleri ve şartları ülkeden ülkeye değiştiği için bu yazıda bahsi geçen bilgilerin tümü sadece Hollanda’yı ilgilendiriyor. Detaylara geçmeden önce kimler bu anlaşmadan faydalanabilir ondan bahsetmekte fayda var. Çünkü sadece iş kurmak için değil, maaşlı olarak bir işe girmek ve hatta aile birleşimi yapmak için bile avantajlar mevcut.

Özellikle iş kurarak gelmek isteyenler için bir de uyarıda bulunalım. Bu işi yapacaksanız, iyi bir danışmanla çalışmanızı kesin olarak öneriyoruz. 2019’da başvuruda bulunan 3000’e yakın kişinin kabul alma oranı yaklaşık %0.24. En büyük reddedilme gerekçesi ise belge eksikliği. Gerçekten belgeniz eksik olabileceği gibi, hatalı veya yetersiz iş planı hazırlamak da yine eksik belge sınıfına giriyor.

Bu yazımızda Ankara Anlaşması nedir, Ankara Anlaşması’nın Türklere sağladığı ayrıcalıklar nelerdir, Ankara Anlaşması başvuru kriterleri ve başvuruda dikkat edilmesi gerekenlerden bahsediyor olacağız.

Başlamadan konuyla ilgili videomuzu da aşağıya bırakıyoruz.

Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması Türkiye ile Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında imzalanmış olan ve Türk vatandaşlarına belirli kolaylıklar sağlayan bir anlaşma. Ülkeden ülkeye sağladığı avantajlar farklılık gösteriyor. Hollanda özelinde Türkler’e sağlanan avantajlar:

1- Nitelikli göçmenler için sponsora gerek olmadan oturum iznine başvurabilme

Oturum izni yazımızda da bahsettiğimiz gibi Hollanda’da maaşlı olarak çalışabilmek için, IND’nin sponsorluk sağlayabilen şirketler listesinden bir şirketle anlaşmak gerekiyor. Fakat Ankara Anlaşması ile minimum maaş kriteri sağlandığı takdirde, Türk vatandaşları sponsora gerek olmadan bireysel olarak oturum iznine başvurabiliyorlar.

Bu oldukça büyük bir avantaj. Çünkü özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar çoğunlukla sponsorluk maliyetinden kaçmak ve/veya işlemlerle uğraşmak istemiyorlar.

Bunun engel olmaması, çok daha fazla iş olanağına sahip olmanızı sağlıyor. Ufaktan sevinç nidaları duyuyoruz:)

Minimum maaş kriteri ise her sene belirlenen yıllık brüt maaş tutarı. 2021’de 30 yaş altı için 42.309 €, 30 yaş üstü için ise 55.659 €. Burada bir diğer önemli konu ise kontratta belirtilen maaşın mantıklı olması ve IND’nin de bu maaşı inandırıcı bulması.

2- Aile birleşimi ile Hollanda’ya yerleşme

Anlaşmada sağlanan diğer bir ayrıcalık ise aile birleşimi. Bununla alakalı videomuzu da aşağıda bulabilirsiniz.

3- Ankara Anlaşması ile Hollanda’da İş Kurma

Sorularla Ankara Anlaşması

Aslında en detaylı ve çetrefilli konu bu. Çünkü başvuru çok, ancak red alma da bir o kadar çok. Madde madde detayları aktarmaya çalışacağız:

Ankara Anlaşması ile kimler iş kurabilir?

Teorik olarak Türk vatandaşı olan ve iyi bir iş planına sahip her yetişkin iş kurabiliyor.

Başvurabilmek için belirli bir eğitim ya da dil seviyesi isteniyor mu?

Herkes başvurabilir. İlkokul mezunundan, 2 üniversite bitirmiş kişilere kadar başvuru yapmak mümkün. Ancak eğer üniversite bitirdiyseniz bunu başvuruya eklemek avantaj sağlayabilir.

Dil konusunda da herhangi bir beklenti yok. Tabii ki dil bilmek her zaman bir avantaj. Ancak Hollandaca bilmediğiniz için başvuramazsınız gibi bir durum yok.

İngiltere’deki gibi Ankara Anlaşması’nın iptal olması gibi bir durum söz konusu mu?

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması ile beraber Ankara Anlaşması konusu yılan hikayesine döndü. Ancak Hollanda için bir problem yok. Anlaşmanın iptal olabilmesi için Hollanda’nın da AB’den çıkması veya birlikte yer alan bütün ülkelerin anlaşmasının iptaline onay vermesi gerekiyor.

Nasıl bir iş fikri ile Ankara Anlaşması’ndan faydalanabilirim?

En çok kafa kurcalayan konulardan biri bu. Burada net bir bilgi yok. Fakat iş fikrinizin Hollanda ekonomisine fayda sağlaması ve yenilikçi bir fikir olması bekleniyor. Anladığımız kadarıyla ilk madde ikinciden daha önemli. İnşaat, yazılım, sağlık gibi pek çok sektörde başvurular alınıyormuş. Hatta hali hazırda Türkiye’de olan bir şirketin Hollanda şubesini açmak da yine yapılabilecekler arasında.

Ne kadarlık bir yatırım gerekiyor?

Ankara Anlaşması Birikimler

Bu da aslında birçok kişinin başvurmasında engel. Yine tam net bir miktar olmasa da geçmiş başvurulara bakarak 30-40 bin € gibi bir miktarın belgelenebilmesi bekleniyor. Bu da ofis kiralama, yanınızda çalışacak eleman gibi masraflar için gerekli miktar olarak düşünülüyor.

Bunun dışında da Hollanda’da kuracağınız şirketin 3 yıl boyunca yıllık minimum 22.000 € brüt ciro yapması gerekiyor. Bunun üstü olursa ne ala. Fakat altında kalırsanız büyük sıkıntı.

Süreci başlatmak için neler yapmak lazım?

Süreci başlatmak için bizim gördüğümüz kadarıyla bir danışman firma ile çalışmak en sıkıntısız yöntem. Bu firmalar iş planı hazırlama konusunda uzman oldukları için, sizi olası hataları yapmaktan korumuş oluyorlar. İş planınız, hali hazırda Hollanda firmalarıyla yaptığınız anlaşmalar gibi belgelerle başvurunuzu IND’ye yapıyorsunuz ve size 3 aylık geçici bir oturum izni veriliyor.

Geçici oturma izni ile çalışmaya başlanabiliyor mu?

Başvuruyu Hollanda’dan yapıyorsanız, başvuruyu yaptıktan sonra çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Fatura kesmeye, eleman almaya başlanabiliyor. Bu anlamda Hollanda’da iken başvuru yapmak daha avantajlı.

Yukarıda bahsettiğimiz fark dışında aslında temelde bir fark yok.

Bir danışmanla çalışmak avantaj sağlar mı?

Aslında başvuru bireysel olarak da yapılabilir. Fakat en başta da bahsettiğimiz gibi belge eksikliği ya da iş planının düzgün hazırlanmaması gibi sebeplerden çok sayıda başvuru reddediliyor. Bu yüzden bir danışmanla çalışmak faydalı olabilir.

İş planı dışında mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Ankara Anlaşması İş Planı

Finansal dökümanlar, bilirkişi raporları, vergi beyannameleri gibi belgeler oldukça önemli. Başvuruyu yaptıktan sonra beklemek yerine, faal olmak büyük artı.

Bu oturum izni ile beraber, Ticaret Odası’na kayıt yaptırıp aslında Hollanda’da ticari faaliyet göstermeye başlayabiliyorsunuz.

Başvuru süreci ne kadar sürüyor?

Belgelerde bir eksiklik yok ise 6 ay içerisinde geçici oturum için IND’den yanıt geliyor. Sonrasında dosya Ekonomi Bakanlığı’na gidiyor. Buradan da onay gelirse, 5 yıllık oturum izni alınabiliyor.

Başvuru yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar?

Başvuru yapıldıktan sonra aktif bir şekilde çalışmak ve işi büyütmeye çalışmak gerekiyor. Eleman alabilir, yatırım yapabilirsiniz.

3 aylık geçici vizeyle Türkiye’ye gidilebilir mi?

Maalesef bu süreçte Türkiye’ye gidilmemesi öneriliyor. Giderseniz dönüşte Hollanda’ya girememe riskiniz var. Mutlaka gitmeniz gerekiyorsa havalimanında bir gece geçirmeyi göze alın. Çünkü yıldırım mahkemesi ile dava açılıp konu çözülebiliyor. Ama hakimin red etmesi durumunda Türkiye’ye sınır dışı edilme olasılığı olabilir.

Başvuruda sunulan iş planına uyulup uyulmadığı kontrol ediliyor mu?

Ekonomi Bakanlığı bunun kontrolünü sağlıyor. Yıllık 40 bin € ciro öngördünüz ancak 20 bin € yapıyorsunuz. Bu gibi durumlarda vizeniz riske girebilir. Yine aynı şekilde minimum 22 bin € kazanıp kazanmadığınız da 3 yıl boyunca kontrol ediliyor.

Ankara Anlaşması ile gelen biri ailesini de beraberinde getirebiliyor mu?

Oturum kartı çıktıktan sonra aile birleşimi ile getirebilir.

Ankara Anlaşması ile gelip maaşlı çalışmak mümkün mü?

İlk 3 yıl bu mümkün değil. Çünkü çalışma izni sadece şirket kurabilmek için veriliyor. Ancak, sponsor olmayı kabul eden bir şirket bulup maaşlı çalışılabilir. 3 yıl geçtikten sonra ise sponsora ihtiyaç olmadan, maaşlı bir işte çalışmak mümkün.

Süreç pandemiden etkilendi mi?

Bir dönem ticari başvurular kabul edilmiyordu. Bunu IND ile kontrol etmekte fayda var.

Başvuru yapabilmek için Hollandaca bilmek şart mı?

Başvurular İngilizce olarak yapılıyor. Ancak Hollandaca bilen birinden profesyonel destek almak kesinlike daha faydalı.

Umarız yazımız sizin için faydalı olmuştur.

Hollanda’da yaşam ile ilgili tüm yazılarımızı da şuraya bırakıyoruz.

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

7 Comments

 1. Şahin Nergis Reply

  Merhabalar;
  Youtube videolarınızı izliyorum. Acaba Hollanda’da girişimcilik ve ticaret gibi bir konu işlemeyi düşünür müsünüz?
  Teşekkürler,
  Şahin

  • ucanhollandalilar Reply

   Merhabalar, evet düşünüyoruz. Birkaç kişiyle görüşme halindeyiz hatta şu an.

  • ucanhollandalilar Reply

   Merhabalar buradan, Instagram üzerinden ya da email ile ulaşabilirsiniz.

 2. iyi günler

  araştırma ve göç süreci içersindeyim email adresimide bıraktım bi kaç firmayla görüştüm ama ya inandırıcı gelmediler ve ya ısrarcı oldular o yüzden vazgeçtim bir de internette hollanda hükümeti tanımıyor diye bir söylem duydum konuyla ilgili olarak bana önerebileceğiniz bir aracı kurum ve ya yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

  • ucanhollandalilar Reply

   Merhabalar,

   Maalesef bildigimiz bir danismanlik firmasi yok. Dolandiricilik yapanlar oldugunu da duymustuk. Bu yuzden dikkatli olmak lazim.

 3. Sedef sofi Reply

  Merhaba, youtube kanalızı takip ediyorum ve bu yıl ankara anlaşmasına basvurmak istyorum. Genel araştırmalarım sonucunda hiç bir yerde randevu oluşturacagım bir website bulamadım. Mvv vizesi basvuru formu var ama doğru mu bilemiyorum. Yardımcı olursanız cok mutlu olurum. Sevgilet

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.