Almanya Disney logosuna ilham verecek kadar görkemli kalelere sahip. Masallardan fırlamış gibi duran Eltz Kalesi ise sanıyoruz en güzellerinden biri. 800 yıldır dimdik ayakta duran kale, çocukken anlatılan masallardaki şatoların gerçek hayattaki karşılığı gibi. Kulelerden Rapunzel’in sarı saçlarının sarktığını bir an için görmüş bile olabiliriz.

Kale 800 yıldır ayakta ve 33 jenerasyondur aynı aileye ait. Günümüzde de bu aile kalenin sahibi olarak, müze gelirlerine sahipler. Aslında aynı soydan gelen üç farklı aileden bahsediyoruz. Kaleyi gezerken bu ailelerden ikisinin konutlarını görme fırsatınız oluyor. Orta Çağ’da böyle bir kale yaptırabilmek için çoookk zengin olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok sanırız. Zenginliğin yanına siyasi gücü de ekleyen aile, bu sayede kalelerinin hiç zarar görmeden bugüne ulaşmasını sağlamış. Bu kadar tarih bilgisi yeterli geldiyse biraz da turizm kısmını anlatalım.

Eltz Kalesi’ne Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

– Kale arazisi 24 saat ve yılın her dönemi açık.

– Kalenin kendisini gezmek 11 € ve bu fiyata İngilizce, Almanca rehberli turlar dahil. Bir rehber eşliğinde ailelerin odalarını, mutfaklarını geziyorsunuz. Sonrasında ailenin altın, gümüş ve porselen eşyaları ile silahlarını görme şansınız var. Bu bölüm sadece Mayıs-Ekim ayları arasında açık. 09.30 – 17.30 arası bu geziler yapılabiliyor. Eğer kaleyi sakin yakalamak isterseniz 11.00-15.00 arasında buraya gelmenizi önermeyiz.

eltz kalesi önünde poz

– Kaleye en yakın büyük şehirler Koblenz ve Cochem. Bu şehirlerden otobüs veya tren ile kaleye ulaşım mümkün. Mayıs – Ekim ayları arasında, Hatzenport veya Treis-Karden istasyonlarına kadar trenle gelip, oradan da kale otobüsüyle buraya kadar gelebilirsiniz. Yılın tümünde çalışan bir tren de mevcut. Onun için de Moselkern istasyonuna gelip, buradan taksi, bisiklet veya yürüme yöntemleri ile kaleye ulaşabilirsiniz. İstasyon kale arası yaklaşık 5 km.

– Arabanız ile gelmek isterseniz 2 €‘luk otopark ücretini ödediğiniz sürece, kapılar her zaman açık. Otoparkta aracınızı bırakıp, yaklaşık 15 dakika süren bir yolu yürümeniz gerekiyor. Kalenin ziyarete açık olduğu dönemlerde 2 €‘ya sizi taşıyacak bir de shuttle bulunmakta.

– Yol üstünde onlarca bisikletliyle karşılaşacaksınız. Orman içinde bir şatoda sonlanan iniş çıkışlarla dolu bu yol, bisiklet sporuyla ilgilenenlerin ilgi odağı durumunda.

– Drone kullanmak kesin olarak yasak. Arazi büyük, kale de aşağıda olduğu için yukarıdan çekim yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ama, aile bu konuda çok katı. Fotoğraf çekeyim derken polisle karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

– Kalenin iç kısımlarında görüntü almak yasak. Rehberle gezdiğiniz için, yasağı delmek de biraz zor.

Eltz Kalesi’nde Covid-19 Sebebiyle Alınan Ek Önlemler

eltz kalesi

Kale ziyarete Mayıs ayında tekrar açıldı. Kale ziyaretinde kalabalığı önlemek için aynı anda en fazla 200 kişi içeri alınıyor.

– Kaleyi gezerken maske takmak zorunlu.

– 1.5 metre mesafeyi korumak zorunlu

Eltz Kalesi Kalabalıklardan Kaçmak İçin İpuçları

Kalenin en güzel yanı dışardan görünüşü ve bunu görmek tamamen ücretsiz. Bu nedenle özellikle havanın iyi olduğu zamanlarda ve hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Masalsı görüntü haliyle fotoğrafçıları da kendine çekiyor. Hem güzel hem de için sizden başka birinin olmadığı fotoğraflar çekmek istiyorsanız bir kaç ipucu vermek istiyoruz.

– Dediğimiz gibi kale arazisi 24 saat açık. Açılış saatinden önce sabah olabildiğince erken veya kapanış saati civarında gelmek en güzel çözüm.

– Otoparktan kaleye doğru inen birkaç yol bulunuyor. Gidişte ve dönüşte farklı yollardan ilerlerseniz, daha farklı açılardan fotoğraf çekme şansınız olur. Sonuçta kale her açıdan ayrı güzel.

Eltz Kalesi’e kadar gelmişken Geierlay Asma Köprüsü’nü de mutlaka görmenizi öneririz. Geierlay Rehberi‘ni okumanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz.

Almanya ile ilgili diğer yazılarımız da aşağıya bırakalım.

Berlin Gezi Rehberi

Köln Gezi Rehberi

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Sevgiler!

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.