Berlin yeme içme konusunda, enternasyonel bir şehir olması sebebiyle dünya mutfağından farklı ve iyi örnekler sunabiliyor. Biz Hollanda’da güzel yemeğe hasret kaldığımız için, Berlin bizim bu anlamda çok mutlu olduğumuz bir yer oldu hep. Hala planlama aşamasındaysanız ya da “Çok az zamanım var ama nereye gideceğimi bilmiyorum” diyorsanız, yine imdadınıza yetiştik. Ama sizi önce Berlin Rehberimiz‘e alalım.

İtalyan, Uzak Doğu, burger, pizza, döner bunların hepsini Berlin’de yeme şansınız var. Fiyatlar Avrupa standardında.

Berlin yeme içme dışında, aynı zamanda bir kahve cenneti. Özellikle 3. nesil kahvecilerin (yani kendi kahvesini Starbucks gibi tonlarca değil daha ufak miktarlarda, butik kavuran yerler) sayısı oldukça fazla.

Bizi Instagram’dan takip etmek için şuraya, Berlin videomuzu izlemek için şuraya, Berlin gezi rehberimiz için de şuraya tık tık.

Uyarı: Birazdan çok fazla kahveden bahsediyor olacağız. O yüzden bu yazıya devam etmeden önce mutlaka kahvenizi hazır edin deriz. Keyifli okumalar.

Berlin Kahve Konusu

Madem kahvenizi hazır ettiniz, girişimizi kahve ile yapalım. Berlin’de son yıllarda çok fazla kahveci açılmış, açılmaya da devam ediyor. Eğer güzel kahve seviyorsanız, Berlin Avrupa’daki en doğru adreslerden (Bu noktada İtalya’yı ayrı bir yere koymak boynumuzun borcudur).

Berlin’de denediğimiz tüm kahvecileri şu an sıralayacağız.

The Barn

Berlin’de en ama en sevdiğimiz kahveci. Videomuzda da göreceğiniz gibi kendisine olan aşkımızı her fırsatta dile getiriyoruz. O kadar seviyoruz ki üyelik sistemlerine dahil olduk ve her ay evimize kahve geliyor The Barn’dan bize.

Bizce Belin’deki en iyi kahveci. Birden fazla lokasyonu var. Biz ikisini denedik. Favorimiz Auguststraße 58. Diğeri de Schönhauser Allee 8. Eve kahve almak için de müthiş bir yer olduğundan bahsetmemize gerek yok sanırım.

Adres: Auguststraße 5

Bonanza Coffee Heroes

Burası da 2. favori kahvecimiz. Hatta belki birkaç kere daha denesek the Barn seviyesine ulaşabilir. Biz yağmurlu bir Pazar günü tanıştık kendisiyle. Oldukça kalabalıktı içerisi. Yine eve kahve alınabilecek yerlerden birisi. Tatlıları da güzeldi.

Adres: Oderberger Str. 35

Five Elephant Coffee & Cake

Dekorasyonu oldukça tatlış olan yerlerden biri burası. İçeriye girdiğimizde çalışanlar şarkı söyleyip, dans ediyorlardı. Bu keyif bize de yansıdı tabi. Kahveleri de cheesecakeleri de iyi. The Barn’ın yukarı da yazdığımız ikinci lokasyonuna çok yakın. Kreuzberg’de de bir lokasyonları mevcut.

Adres: Alte Schönhauser Straße 14

Chapter One Coffee

Burada en çok sevdiğimiz şey hem kahve çeşidinin fazla olması hem de farklı demleme alternatifleri sunması. Diğer yerlere göre daha salaş. Dışarıda da ufak oturma yerleri mevcut. Kahveleri de güzel.

Adres: Mittenwalder Str. 30

Father Carpenter

Burayı kahvaltı kısmında tekrar yazacağız ama kahve için de iyi alternatif. Ama kahvaltı ile birleştirmek çok daha iyi bir plan.

Adres: Münzstraße 21, 10178

Kahvaltı

Berlin yeme içme rehberinin gözbebeği kahvaltılara gelelim. Yani, gerçekten mutlulukla çok ilgisinin olduğunu düşündüğümüz kısma. Resmen günümüz yaptığımız kahvaltının kalitesi nasılsa öyle geçiyor tatillerde. O sebeple ekstra bir önem veriyoruz bu kısma.

Father Carpenter

Mekan avlu içerisinde yer alan bir bahçeye bakıyor ve hava da güzelse inanılmaz tatlı görünüyor. O sebeple sadece görseli ile 3-0 önde başlıyor resmen maça. Kahveleri diğer bahsettiğimiz mekanlar kadar muhteşem diyemeyiz. Ama her yaz değiştirdikleri kahvaltı menüleriyle birleşince, yüzümüzü güldürmeye yetiyor.

father carpenter dış mekan

Özellikle hamur severler için müthiş bir nokta burası. Biz avokadolu poşe yumurtası ve sandviçlerini denedik. Sandviçin içeriği çok tatmin edici olmasa da ekmeğin lezzeti her şeyi kapatıyor. Yumurtada bulunan pesto sos ve avokado müthiş bir uyum oluşturmuş. Kişi başı 10 € gibi bir ücret ödedik.

father carpenter avokado poşe

Adres: Münzstraße 21, 10178

Zeit für Brot

Ekmeksiz kahvaltı olmaz. Mekanımızın ismi de Ekmek Zamanı anlamına geliyor 🙂 Burası öyle uzun uzun oturup kahvaltı yapmak isteyeceğiniz bir yer değil. Başka bir kahvaltıcımıza giderken tarçınlı roll’larından alıp devam etmek daha uygun göründü bize. Kahvaltı sonrası güzel bir tatlı molası için de burayı değerlendirebilirsiniz. Bütün çeşitler 2-3 € arasında değişiyor.

Berlin Yeme İçme Zeit für Brot ekmekler

Adres: Alte Schönhauser Str. 4, 10119

Restaurant Pasternak

Sürekli benzer şeyleri yemekten sıkıldıysanız, Pasternak imdadınıza yetişecek. Turistik merkezden bir miktar uzak, ama Berlin’de uzak dediğiniz 15 dakika sonuçta. Burası bir Yahudi-Rus restoranı. Ama kahvaltı menüleri çok geniş ve haftasonları akşam 17.00’a kadar süren bir kahvaltı ritüelleri mevcut. Restoranın içi de bir babaanne evinin salonu gibi. Hemen sizi kucaklıyor.

Pasternak İç Mekan

Buraya Berlin’de yaşayan arkadaşlarımızla gittiğimiz için çok fazla çeşit deneme şansımız oldu. Sadece menüde yer alan sosis ve türevi ürünlerden kaçınmanızı öneririz. Onun haricinde denediklerimizden fazlasıyla memnun kaldık. Özellikle önereceğimiz ürün ise pancake’leri. Fiyatları da makul denebilecek seviyede. Kişi başı 10 € civarında bir hesap ödedik.

Berlin Yeme İçme pasternak pancake

Adres: 22-24, Knaackstraße, 10405

House of Small Wonder

Instagram hesaplarınızı şenlendirmek için sizleri bekleyen bir mekanla karşınızdayız. Daha giriş kapısını açar açmaz bir ormana dalmış gibi hissetmeye hazırlanın. Genelde sıra olduğu ve rezervasyon almadıkları için buradan bir süre beklemeniz gerekecek. Ama bu süreyi doya doya fotoğraf çekerek geçirebilirsiniz.

Artık her yerde standart hale gelen benedict vs yiyecekler yerine, lunch başlığı altında göreceklerinizi denemenizi öneririz. Kişi başı 15 € gibi bir ücretlendirme mevcut.

Berlin Yeme İçme House of Small Wonder

Adres: Johannisstraße 20, 10117

Restoranlar

Berlin’de sürekli olarak azar azar yiyerek gezdik. Denenecek o kadar çok yer var ki, birini eksik bıraksak üzülecektik. Şehirde her milletten büyük gruplar mevcut. O sebeple dilediğiniz her türlü mutfağa ait yemeklerin güzel örneklerini kolayca bulabilirsiniz. Dilerseniz başlayalım.

Schnitzelei Mitte

Almanya’ya kadar gelip şnitzel denememek olmazdı. Her ne kadar sürekli olarak yeni şubeler açsalar da, kalitelerini hala koruyorlar. En azından bizim denediğimiz şnitzel, Avusturya’da denediğimiz örneklerle yarışacak güzellikteydi.

Masanıza oturduğunuz anda, sizi iki adet ufak boy bira ile karşılıyorlar. Özellikle sıcak yaz aylarında müthiş bir incelik. Birçok değişik şekilde şnitzel yapıyorlar. Bizce Viyana usulü olanı denemelisiniz. 2 kişi bir porsiyonu paylaşabilirsiniz. Çünkü hem etin kendisi dev gibi hem de yanında patates salatası veya kızartması da servis ediliyor.

schnitzelei Şnitzel

Porsiyonun fiyatı 19.5 €. Gitmeden rezervasyon yapmak isteyebilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde kalabalık olabiliyor. Mitte şubesi ana cadde üzerinde yer almıyor. Haritanın sizi götürdüğü noktada okları takip ederek kolayca bulabilirsiniz.

Adres: Chausseestraße 8, 10115

Mogg

Kendisiyle New York’ta tanıştığımız pastramiyi, Berlin’de görünce büyük heyecana kapıldık. Çünkü, mekanın fotoğrafları aradığımız pastramiyi vadediyordu. Müzeler bölgesine oldukça yakın bir lokasyonda. Gezinizin ardından çok keyifli akşam için çok keyifli bir son olabilir.

Menü çok geniş değil. Ama buraya gelme sebebimiz zaten pastrami. Bunu da iki çeşit olarak sunuyorlar. Peynirli (Reuben) ve sade pastrami. Sade olan pastraminin ekmeği ve eti bir miktar kuru. Ama peynirli olan tam bir lezzet şöleni. 2 kişi için de yeterli bir porsiyon.

Mogg Reuben

Küçük ve büyük boy olarak servis yapıyorlar. Büyük boy porsiyon 16.5 €. Mekan oldukça küçük, bu sebeple mutlaka rezervasyon yaptırın. Sadece nakit geçtiğini de

Adres: Auguststraße 11-13, 10117

Rüyam Gemüse Kebap

Berlin’de bir Mustafa’s Gemüse Kebap çılgınlığı var. Günün hemen her saati önünde 2 saat beklemenizi gerektirecek bir sıra mevcut (aşağıdaki fotoğrafta sadece bir kısmını kadraja alabildik). O sırayı beklemek istemediğimiz için alternatif arayışına girdik. Rüyam’ı Berlin’de yaşayan birkaç farklı kişiden duyunca da kaçınılmaz bir durak oldu bizim için.

Gemüse kebap, tavuk döner, bolca sebze ve Alman dönerinin vazgeçilmezi kuru cacık benzeri sostan oluşuyor. Pide ve dürüm olarak alabilirsiniz. O kadar güzel yemekler varken, sıralamaya girebilecek bir lezzet değil bizce. Ama, bir şans vermek istiyorsanız da sıralarda vaktinizi harcamayın.

Berlin Yeme İçme Rüyam Gemüse Kebap döner

Porsiyonu 5-7 € arasında değişiyor, pide dürüm seçeneklerine göre.

Adres: Hauptstraße 133, 10827

Curry 36

Sosis sevdiğimiz bir gerçek. Ama beklenti yaratacak bir ürün olmadığı da kesin. Yine de Mustafa’s Gemüse’nin hemen yanında yer alan Curry 36’yı denemeden geçemedik. Burada da bir miktar sıra bekleyebilirsiniz. Ama 10 dakikayı geçmeyecektir.

curry 36 sosis

Sosisi farklı şekillerde sunuyorlar. Ketçaplı olanı denedik ve sonuçtan çok memnunuz. Çünkü ketçabı kendileri yapıyorlar ve kıvam-tat olarak aslında bir çeşit domates sosu. Fazlasıyla da lezzetli. Tek bir sosis 1.8 €

Adres: Mehringdamm 36, 10961

Rausch Schokoladenhaus

Restoranlara bir tatlı arası verelim. Berlin’de çikolata denildiğinde ilk akla gelen mekan Rausch. Çok katlı bir binada alt katlar mağaza, üst kat ise cafe olarak hizmet veriyor. Gendarmenmarkt’a doğrudan bakan bir noktada yer alıyor mekan. Şanslıysanız tam köşede yer alan masada oturup tatlı eşliğinde meydanı izlemek çok keyifli.

Berlin Yeme İçme çilekli pasta

Çikolatanın envai çeşidini, pastalar, dondurma gibi çok çeşitli ürünler mevcut. Hatta sushi bar gibi bir çikolata bar var. Oturup sırayla geçen çikolatalardan deneyebilirsiniz.

Rausch Bar

Kendilerine ait imza ürünleri mevcut. Zaten cafenin girişinde hepsini görebilirsiniz. Biz bir mini torte bir de pasta denedik. Özellikle çilekli ve çikolatalı olan pastaları mükemmel. 3 ayrı katmandan oluşuyor. Her bir katmanda farklı lezzet adeta ağzınızda dans ediyor. Tatlı fiyatları 5-10 € arasında değişiyor.

Adres: Charlottenstraße 60, 10117

A Mano

Caaanım İtalya. Bizim favori mutfağımız sanırız İtalyan. Gerçekten iyi örneklerini bulmak da biraz zor oluyor. Berlin’de bu konuda şanslıyız diyebiliriz.

A Mano Salata

Yemeklere geçmeden önce servis kalitesi kendimizi Türkiye’de hissettirdi. Sicilyalı olan garsonumuz, bizi hem yemek anlamında çok iyi yönlendirdi hem de servis anlamında eksiksizdi. Yemekler ise servisin de önüne geçti.

Menüye günlük eklemeler yapıyorlar. Mutlaka garsonunuzdan öneri isteyin. Ama Gnocchi con tartufo e caprino’yu da denemeden geçmeyin.

A Mano Gnocchi

Rezervasyon yaptırmak gereken yerlerden. Fiyatlar kişi başı 20 € civarında.

Adres: Strausberger Pl. 2, 10243

Gece Hayatı

Güneşi görmeden yaşamayı sevenlerdenseniz, Berlin size göre. Biz sadece kokteyl ve içecek kısmında kalıyoruz. Buyrun güzel mekanlara.

Stagger Lee

Günü güzel bir kokteylle kapatmak gibisi yok. Stagger Lee de kokteylleri ve iç dizaynı, keyfi daha da artırıyor. Bizim günümüze mi denk geldi yoksa genel bir problemi mi onu bilemiyoruz. Ama, bir havalandırma problemi vardı. O sebeple çok uzun süre oturmayı başaramadık.

Berlin Yeme İçme Stagger Lee kokteyller

Deri koltukları, eski tip barı ile dekorasyon çok keyifli. Sigara içiyorsanız mekanın size özel de bir alanı bulunuyor. Kokteyller de aynı şekilde çok güzel. Menü sezonluk olarak değiştiriliyor. Dolayısıyla denediğimiz kokteyller kış döneminde yer almıyor. Barmenleri taleplerinize göre istediğiniz bir kokteyli de hazırlıyor. Ortalama fiyat 10 € civarında.

Adres: Nollendorfstraße 27, 10777

Holzmarkt

En çok keyif aldığımız mekanlardan birisi. Yiyecek içeceklerinin bir özelliği var mı derseniz yok. Ama mekanın kendisi o kadar güzel ki. Tabi sadece yaz ayları için konuşuyoruz. Nehrin kenarında, birden fazla mekanın ortak kullandığı bir alan burası. Oturma düzeni bulduğunuz ağaç kovuğuna, tahtaya oturma şeklinde. Herkes kafasına göre takılıyor ortamda. Yaz aylarında ziyaret ederseniz mutlaka bir iki saat ayırmanızı öneririz.

Berlin Yeme İçme Holzmarkt Pampa

Adres: Holzmarktstraße 25, 10243

Protokoll Taproom

Almanya bira cenneti. Protokoll de farklı farklı biralar deneyebileceğiniz oldukça keyifli bir mekan. Berlin’de yaşayan arkadaşlarımızın önerisi ile denedik. 24 çeşit biraları bulunuyor. Çeşit derken sadece blonde, white gibi çeşitler gelmesin aklınıza. Rusya, Danimarka gibi çeşitli ülkelerin biralarının yanısıra çarkıfelek meyveli bira gibi seçenekler mevcut.

Berlin Yeme İçme Protokoll Taproom

Adres: Boxhagener Str. 110, 10245

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.