Geçmişte kapısını defalarca zorlayıp bir türlü ele geçiremediğimiz Viyana’yı sizin için fethetmeye geldik. Dünyanın en yaşanılası şehirleri listelerinin her daim ilk sıralarında yer alan Viyana’yı tekrar tekrar övmemize gerek yok sanırız. Böyle dedik, ama yazının devamında övgüyle bahsetmeme sözü veremiyoruz. Düzen diye bağıran sakin sokakları, bakmaya doyamayacağınız güzel mimarili binaları, zerafet ve tarih kokan kafeleri, müzeleri ve tabii ki Kanuni Sultan Süleyman Viyana denince ilk aklımıza gelenler?Adım başı birbirinden güzel, tatlı mı tatlı onlarca mekan sizi seçim konusunda çok zorlayacak. Elbette, seçimlerinizde yardımcı olmak için yazıya girmenin zamanı geldi.

Viyana’nın yanına Prag ve Budapeşte ekleyip süper bir rota yapabilirsiniz. Viyana’dan 3.5 saatlik mesafedeki Hallstatt köyü bizim favorilerimizden. Belki buralara kadar gelmişken görmek istersiniz. İlgili yazılarımızı bırakıp, hızlıca konuya giriyoruz.

Budapeşte Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

Hallstatt Gezi Rehberi

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?

Küresel ısınma sayesinde artık yazın serin oluyor diyebileceğimiz şehir sayısı çok sınırlı olsa da, Viyana Kuzey Avrupa şehirlerine göre daha fazla sıcak oluyor. Engin coğrafya bilgimizi konuşturup Viyana’da deniz de olmadığını ekleyelim. Üstüne bir de okul tatili yüzünden turist sayısı artıyor. Hepsini bir araya getirince yaz aylarının gezmek için çok ideal olmadığını söyleyebiliriz. Nisan – Mayıs ve Eylül – Ekim ayları bu şehir için en keyifli dönem. Ara ara yağmura yakalanma ihtimaliniz olabilir. Yine de şemsiye taşımak 40 derecede şehirde yürümekten her zaman iyidir. Soğuk havalar bana işlemez diyenler içinse, kış ayları en güzel dönem olabilir. Çünkü, Viyana’nın bütçe anlamında en uygun olduğu dönem kış ayları. Bir de noel pazarı da Avrupa’nın en iyilerinden biri olarak biliniyor. Gezinizi içtikleriniz sponsorluğunda Kasım sonu-Aralık ortası planlarsanız denk gelme ihtimaliniz fazla. yine de şuraya noel pazarlarının tarihlerini içeren websiteyi bıraktık.

Viyana Pahalı mı?

Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden birinde yaşadığımız için Viyana bütçe anlamında güzel bir destinasyon olarak görünüyor. Toplu taşıma ve müzeler nispeten- özellikle müze kart alırsanız- iyi fiyatlı diyebiliriz. Yeme içme için ortalama mekanlarda kişi başı günlük 20 € ayırsanız yeterli olacaktır. Bu bütçenin üst sınırı yok ve daha da aşağı düşürmek için marketten hazır ürün alıp yeme seçeneği her zaman mevcut.

Viyana’da Ne Kadar Kalınır? 

Rehberde bahsettiğimiz yerleri tümüyle görmek için Viyana’da en azından 3-4 gün kalmak şart. Özellikle tüm sarayları, müzeleri tek tek gezer, bahçelerde keyif yaparım diyorsanız üzerine ekleme yapmanızı öneririz.

Viyana’da Nerede Kalınır?

Viyana’da toplu taşıma mükemmel. O yüzden nerede kalacağınıza bütçenize göre karar vermek mantıklı olur. Bütçeden bağımsız kalmak için en güzel yerler Opera ya da Hohermarkt tarafları. Buralarda kaldığınız takdirde görmek isteyeceğiniz birçok yere yürüyerek dahi ulaşabilirsiniz. Biz fiyat performans olarak müthiş olan bu otelde kaldık. Hem otoparkı var hem de metro durağı sadece 100 metre ötede. Bu otel dışında ise Hotel Mercure Vienna First, Motel One Wien – Staatsoper ve Hotel Das Tigra önerebileceğimiz oteller. 

Viyana Güvenli mi?

Viyana, yazının başında bahsettiğimiz gibi dünyanın en yaşanılası şehirlerinden biri. Bu güvenlik anlamında da kendini gösteriyor. Günün hangi saati olduğunun önemi olmadan gönül rahatlığıyla sokaklarda gezebilirsiniz. Elbette her zaman kötü sürprizler her yerde olabilir. Bunlarla karşılaşmamak için standart önlemleri almayı unutmayın.

Viyana’da Ulaşım

Viyana Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşabilmek için CAT isimli hızlı bir tren ve S7 metrosu en iyi seçenekler. CAT tek yön 11 € ve metro ise 3.5 €. Hatta gidiş dönüş bilet alırsanız daha uyguna geliyor. Şehir kartlarının bazı paketlerinde bu ulaşım da fiyata dahil. Ama en ucuz olan pakette maalesef yok.

Aşağıda da göreceğiniz gibi metro hatları şehri bir uçtan bir uca dolaşıyor. O yüzden topluma taşıma kartı almak çok avantajlı oluyor. Yine de para vermeyip yürümek de her zaman bir alternatif. Ama, görülecek bazı noktalar merkezden uzakta ve yürümek her zaman iyi bir seçenek olmayabilir. Toplu taşıma için 1, 2 ve 3 günlük kartlar bulunuyor. En pahalı olanı 17.1 €. Bir de Viyana Kart alternatifi mevcut. 29 € verdiğiniz takdirde 3 günlüğüne hem sınırsız toplu taşıma, hem de hemen her yerde indirim alıyorsunuz.

Viyana Görülecek Yerler

Viyana Sarayları

Schloss Schönbrunn/ Schönbrunn Sarayı

Viyana Schönbrunn Sarayı

Almanya’dan gelen akrabalarınız varsa Schön kelimesi bir şeyler çağrıştıracaktır. Saray yapılmadan önce bölgede bulunan bir çeşmeden dolayı saray, Güzel Çeşme olarak adlandırılmış. Böyle söyleyince tüm cazibesini yitirir gibi oldu galiba 🙂 Habsburg Hanedanı’nın yazlık konutu olan bu saray, yaklaşık 300 yaşında. Yaklaşık 1400 odasıyla ülkenin en önemli ve büyük yapılarının başında geliyor. Sadece sarayla bitmiyor burada görülecek şeyler. İmparatorun emriyle bahçeyi renklendirmek için getirilen egzotik hayvanlar Avrupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden birini oluşturuyor. Bugün de bu bahçeyi ziyaret edebilir, hatta sevimli kutup ayısı ailesini görebilirsiniz. Bu tip oluşumlara karşı olduğumuzu, buraya not düşmeden geçmeyelim. Saray bahçesi, çeşmeler, labirentler derken Schönbrunn’da bir tam gün geçirebilecek kadar aktivite mevcut. Şehirde görülecek yerlerden tamamen ayrı bir lokasyonda olduğu için günü komple ayırmak mantıklı olabilir.

Sarayı ve bahçesindeki aktiviteler için elbette bilete ihtiyacınız olacak. Hepsini bir arada yapmanıza olanak tanıyan paketler olduğu gibi, her şeyi ayrı ayrı da alabilirsiniz. Bu adreste tüm paketlerin detayları mevcut. Tümünü almak isterseniz paket ücreti 57 €. Noel zamanı burada bir de Noel pazarı kuruluyor. Aklınızda olsun.

Hofburg Sarayı

Viyana hofburg sarayı

Habsburg Hanedanı’nın kışlık konutu ve devlet merkezi. Günümüzde hala bu işlevini sürdürüyor ve Avusturya başkanının hem ofisi hem de konutu. 13. yüzyıldan beri ayakta olan bu kompleks dünyanın en büyüklerinden birisi. Aşağıdaki haritada görebileceğiniz gibi dev bir alana yayılmış durumda ve sürekli olarak yeni alanlar eklenmiş. Bugün bu dev kompleksin içerisinde onlarca müze, kütüphane, at okulu gibi farklı etkinlik alanları yer alıyor. Birden çok müze olduğu için burada da yine paket sistemi getirilmiş. Biletlerinizi bu adresten alabilirsiniz.

Belvedere Sarayı

Viyana belvedere sarayı

Biz saraya doysak da Viyana’daki saraylar bitmek bilmiyor. Upper ve Lower olmak üzere iki sarayın birleşiminden oluşan bu kompleks barok tarzda tasarlanmış büyük bir bahçeye sahip. Hanedan prenslerinden birine yazlık olarak inşa edilmiş ve prensin ölümünden sonra Maria Theresa tarafından satın alınmış. Günümüzde ise Belvedere Müzesi olarak devam ediyor. Klimt, Rodin, Van Gogh gibi ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği bu müzenin, en büyük ziyaret sebebi Klimt’in The Kiss (Öpücük)isimli tablosu. Ama sadece Marble Hall adı verilen çok etkileyici mermer salon için dahi gitmenizi kesinlikle öneririz. Lower ve Upper bölümlerinin biletleri ayrı ayrı veya kombine olarak satılıyor. Eserlerin büyük kısmı Upper’da olduğu için sadece ona gitmek yeterli olabilir. Biletler 13.9 €’dan başlıyor ve buradan alabilirsiniz.

Viyana Operası

Viyana opera binası

Mozart’ın ülkesine gelmişken operaya da bir uğramak lazım. Avrupa’daki en önemli opera binalarından olan ve yaklaşık 2000 kişiye ev sahipliği yapan bu salonda mutlaka bir gösteri izlemenizi öneririz. Opera veya şovların biletleri genelde pahalı, ucuz olanlarsa erkenden tükeniyor. Peki sadece 10 €’ya izleyebileceğinizi söylesek? Hemen her gösteriden yaklaşık 80 dakika önce- siz yine de 2 saat önceden orada olun- arka kapıdan gireceğiniz bir alanda 10 €’luk biletler satışa çıkıyor. Bu biletler ayakta diye satılsa da oturabileceğiniz bir alan için satılıyor. Tek eksi noktası sahneyi tümüyle göremiyorsunuz. Ama biz zaten binayı ve ortamı görmeye gelmiştik değil mi? Gösteriyle uğraşamam diyorsanız 13 €’ya rehberli turlar da düzenleniyor.

MuseumsQuartier

Viyana’daki önemli bir çok müze, MuseumsQuartier olarak adlandırılan bu alanda toplanmış durumda. Tek ilgi çekici yanı bu değil elbette. Ücretsiz bir şekilde bu bölgeye girip, yıl boyu yapılan etkinliklere katılmanız mümkün. Tabi bazı etkinlik ve bölümler ücretli. Daha detaylı bilgiye ve yıllık programa bu adresten ulaşabilirsiniz. Viyana’daki en önemli modern sanat müzelerinden olan MUMOK, Leopold Museum ve Kunsthalle Wien de burada yer alıyor.

Viyana’da Müzeleri

Viyana müze anlamında oldukça zengin. Avusturyalı ünl sanatçı Egon Schiele’nin eserlerini görmek isterseniz Leopold, modern sanat müzesi gezmek, Picasso, Andy Warhol gibi sanatçıların eserlerini incelemek isterseniz Mumok, güzel sanatlar müzesi gezmek isterseniz Kunsthistorisches Müzesi’ne bakın deriz. Biz gözümüze Albertina’yı kestirmiştik. Bu yüzden onu daha detaylı anlatacağız.

Albertina

Monet, Picasso, Dürer’den modern sanata kadar uzanan bir koleksiyona sahip olan Albertina bizim için olmazsa olmazlardan. Özellikle yüzlerce saray odasında oradan oraya savrulduktan sonra, enfes sanat eserleri bize çok daha güzel geldi. Picasso dedik, ama bizi en çok etkileyen bölüm Dürer’in de eserlerinin olduğu suluboya kısmıydı. Eserlerin detaylarını dakikalarca izledik. Kafayı yedik. Şiddetle tavsiye ederiz. Müze standart ile modern olarak ikiye ayrılmış durumda ve biletler ayrı. Tek tek gezmek isterseniz fiyatlar 14.9 €’dan başlıyor. Kombine biletse 24.9 €.

St. Stephen’s Cathedral

Viyana’nın en eski ve belki de en önemli dini sembollerinden biri bu katedral. Şehrin en canlı caddesi Stephansplatz üzerinde yer alan katedralin rengarenk mozaiklere sahip çatısı da en az kendisi kadar ünlü. Avrupa’daki bir çok ünlü binanın aksine II. Dünya Savaşı’nı çok büyük zarar görmeden atlatabilmiş. Günümüzde gördüğünüz yapı yaklaşık 900 yaşında. Bazı ücretli özel etkinlikler ve konserler hariç ücretsiz bir şekilde katedrali gezebilirsiniz. Biz önermiyor olsak da 6 € karşılığında kulesine çıkıp siz de hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Kulenin en üst noktası oldukça dar pencerelerin olduğu bir alana açılıyor ve bu kirli camlardan dışarıya bakmaya çalışıyorsunuz.

Spanish Riding School

Viyana’da kendinizi tam bir turist gibi hissetmek istiyorsanız, özel bir cins olan Lipizzan atlarının antrenman veya gösterilerini izleyebilirsiniz. Çok uzun bir vaktiniz yoksa çok da önermediğimiz bir yer aslında. Gösteriye çıkan atlar burada eğitiliyor. En başta Habsburg ailesinin atları için kurulmuş olsa da bugün biz turistler için hizmet veren bir yer haline gelmiş. 400 yıllık geçmişiyle Unesco listesine girmiş olan bu aktivite için iki farklı bilet tipi bulunuyor. Çok makul ücretlere sahip olan antreman ve buna göre epey pahalı olan asıl şov. Sadece atları görüp, kabaca bilgi edinmek için antreman tercih edilebilir. Biletler 14 €’dan başlayıp 200 €’ya kadar ulaşıyor ve buradan satın alınıyor.

Rathaus

Günümüzde hala belediye binası işlevi gören neo gotik stilde inşa edilmiş bu bina, kısa süreliğine de olsa dünyanın en yüksek yapısı ünvanını taşımış. Şehrin festival noktalarından birisi Rathausplatz da bu noktada. Binanın içine mesai saatleri içinde istediğiniz gibi girebilirsiniz. Ama, görülmesi gereken önemli odalar için ücretsiz düzenlenen rehberli turlara katılmanız gerekiyor. Gezeceğiniz günün sabahında 07.30’da bilgi noktasından biletinizi temin edebilirsiniz. Önceden rezervasyon yapmak mümkün değil.

Veba Anıtı

Viyana veba anıtı

Şehrin alışveriş caddesi olarak adlandırabileceğimiz Graben üzerinde yer alan bu anıt 1694 yılında dikilmiş. Adından da anlaşılacağı üzere, bu dönemde meydana gelen büyük veba salgını anısına dikilmiş. O dönemlerde vebanın, tanrı tarafından cezalandırmak için gönderildiğine inanılıyormuş. Osmanlı kuşatması için de benzer bir inanış söz konusuymuş. O nedenle anıt üzerinde her iki duruma da göndermelerde bulunan semboller bulunuyor.

Ulusal Kütüphane – State Hall

Viyana ulusal kütüphane

Gittiğimiz birçok şehirde olduğu gibi Viyana’yı da kütüphanesiz geçmeyi düşünemezdik. 18. yüzyıldan kalma bu kütüphanenin barok tarzda tasarlanmış 80 metrelik koridoru görülmeye değer. Kütüphane yönetimi de böyle düşünüyor galiba, çünkü giriş ücretli. Gezilebilecek birkaç farklı bölüm var ve hepsini almak isterseniz kombine biletler mevcut. Bizim gibi sadece State Hall ilginizi çekiyorsa 8 € karşılığında gezebilirsiniz. Bu bölümde sadece kitaplar değil, suluboya eserler, 4 adet Venedik döneminden kalma dünya haritası, heykeller gibi görülecek diğer eserler var. Maalesef 2022 sonuna kadar tadilatta.

Naschmarkt

Viyana’nın en eski pazar yeri.16. yüzyıldan beri bu işlevini koruyarak günümüze kadar gelmiş. Bugün yaklaşık 120 farklı stand bulunuyor. Meyve, sebze, et alabileceğiniz gibi, oturup yemek yiyebileceğiniz dünyanın hemen her mutfağından örneklerin olduğu restoranlar var. Gündüz daha çok bir pazar yerini andırsa da, bahar ve yaz akşamlarında İstanbul Nevizade’nin eski günlerini aratmayacak bir kalabalığı ağırlıyor. Bir akşam öğününüzü buraya ayırmanızı ve seçtiğiniz mekana rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Viyana cafeleri

Viyana cafeleri

Viyana’daki cafelerden başka bir yazıda daha detaylı şekilde bahsedeceğiz. Bu cafeler kültürün ayrılmaz bir parçası olduğu ve sadece bir şeyler yemek içmek bizce yeterli değil. Özellikle sabahın erken saatlerinde Café Landtmann, Café Central gibi tarihi mekanlardan birine gidip kahvaltı eşliğinde Viyanalıları gözlemlemenizi öneririz. Mesai öncesi veya sadece alışkanlık sonucu bir davete gider gibi şık giyinmiş, kahve/şampanya eşliğinde bir kipferl ile güne başlayan Viyanalıların arasında oturmak çok keyifli.

Hundertwasserhaus

Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser‘in çılgın ve marjinal konut projesi bu ev aslında. Kendisi mimar değil ama hayalini gerçekleştirmiş ve ortaya böyle renkli ve alışılagelmiş olan düz geometrik şekillerden oldukça uzak bir yer çıkmış ortaya. Şehrin birkaç farklı yerinde benzer projeler olsa da en bilineni Landstraße üzerindeki.

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz. Barselona ile ilgili paylaşımlarımıza #uhbarselona etiketinden ulaşabilirsiniz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.