Yeni bir ülkeye taşınınca haliyle çok fazla soru oluyor. Ev bulma, yerleşme vs derken koşturacak, öğrenilecek onlarca konu var. Yeni bir ülkeye taşınırken sağlık sistemi en büyük soru işaretlerinden biri. Hele bir de çocuk var ise endişe seviyesi daha da artıyor. Bu yazıda Hollanda sağlık sistemi hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilerden bahsetmeye çalışacağız.

Başlamadan evvel aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Hollanda Oturum İzni Nasıl Alınır?

Hollanda’da İş Bulma Rehberi

Hollanda’da Ev Kiralama Rehberi

Hollanda hükümetine göre Hollanda’da ikamet ettiği düşünülen herkesin bir sağlık sigortasına sahip olması zorunlu. 18 yaşına kadar devlet bunu karşılıyor ve uluslararası öğrenci statüsü için de şartlar biraz değişiyor.

Genel Hatlarıyla Hollanda Sağlık Sistemi

Sağlık sistemi üç ana dala bölünmüş durumda:

Kronik hastalıklar ve uzun süreçli tedaviler: Kanser, felç gibi durumlarda tedavi süreci normalden uzun olduğu için, muhatabınız doğrudan bu hizmeti sağlayan kurum oluyor. Örneğin daimi olarak baston, yürüteç gibi ekipmanlara ihtiyaç duyarsanız, bunların tümü sağlık sigortanız tarafından karşılanmak zorunda.

Kısa süreli tedaviler, basit hastalıklar: Aslında sağlık sistemi ile ilgili konulardaki işlemlerin nerdeyse %95’ini yapacağınız nokta burası. Kaydolacağınız aile hekiminiz bir problem yaşadığınızda ilk gideceğiniz kişi. Özel uzmanlık alanında tedavi görmeniz gerekiyorsa, onun yönlendirmesi ile hastane veya uzman doktora gidebilirsiniz.

Destek tedavileri (diş, fizyoterapi gibi): Hollanda’da diş, fizyoterapi gibi tedaviler tümüyle özel sektöre devredilmiş durumda ve sigortaların en küçük paketlerinde tümüyle kapsam dışında tutuluyorlar. Yine de aylık ödeyeceğiniz ek paketler ile sigorta kapsamına bir kısmını da olsa ekleyebilirsiniz.

Hollanda Sağlık Sisteminden Yararlanmak Neler Yapılmalı?

Sağlık sisteminden faydalanmak için Hollanda’ya gelir gelmez yapmanız gereken birkaç işlem var.


1. BSN (Burgerservicenummer) almak:

Kimlik numarasının Hollanda versiyonu olan BSN olmadan Hollanda’da neredeyse herhangi bir işlem yapmanız mümkün değil. Bunu yapabilmeniz için de adresiniz belli olur olmaz ilgili belediyeye gidip kayıt olmanız gerekiyor. Bununla alakalı daha detay bilgi paylaşıyor olacağız. Bunu alabilmek için de oturum izniniz ve iş vasıtasıyla geldiyseniz iş sözleşmeniz gibi bazı belgeleri belediyeye vermek gerekiyor. Belediyeden belediyeye farklılık gösterebileceği için öncesinde belediyeye istenen belgeleri sormanız faydalı olabilir. Başvurunuz sonrasında IND (Göçmen Ofisi) başvurunuzu değerlendirecek. BSN numaranız posta ile belirttiğiniz adrese gönderilecek. 10 iş gününü bulabileceğini hatırlatalım. O arada hasta olmamaya çalışın:)

2. Banka Hesabı

Yine para ödemeniz gereken birçok durumda burada bir hesabınız olması gerek. İş için geldiyseniz maaşınızı alabilmeniz için de bu şart. BSN elinize ulaşır ulaşmaz, ilk halletmeniz gereken konu bu.

3. Sigorta Firmasına Karar Vermek

Devlet sigortayı zorunlu tutsa da sigorta şirketlerinin tümü özel sektör kontrolünde. Temel paketlerin kapsamı da tüm sigortalarda aynı.

https://www.pricewise.nl/zorgverzekering/zorgverzekering-vergelijken/ veya https://vergelijker.net/zorgverzekering/ adreslerinden dilediğiniz paketler üzerinden fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Ancak, işveren desteğinden yararlanmak istiyorsanız seçim şansınız genelde olmuyor. İşverenin size belirttiği firmayla çalışmak zorundasınız.

Sigorta işlemlerini online olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Seçtiğiniz firma size birkaç gün içinde, belirttiğiniz adrese, üzerinde gerekli bilgilerin olduğu bir kart gönderecek.

3. Aile Hekimine Kaydolmak

Sigortanız da olduğuna göre sıradaki adım ev adresinize yakın olan bir bölgeden aile hekiminizi seçmek. https://www.zorgkaartnederland.nl/huisarts adresinden bölgedeki doktorlarla ilgili yorumları görebilir, ona göre karar verebilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Seçeceğiniz doktorun kliniği evinize bir iki kilometreden uzak olmamalı. Aksi takdirde doktorlar sizi geri çevireceklerdir. Doktor sayısı kısıtlı olduğu için birçok doktorda maalesef müsaitlik olmuyor. Bu yüzden arayıp ya da bizzat kliniğe gidip müsaitlik durumunu sormanız gerekebilir.

Müsaitlik var ise, sigortanın gönderdiği kart ile kaydınızı yapıyorsunuz. Gözünüz aydın! Artık bir doktorunuz var.

4. Randevu Almak

Hollanda hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri her şey için randevu almak. Doktor için tabii ki bu oldukça mantıklı. Telefonla ya da polikliniğe giderek randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktor Konusu

Hollanda’da kafanıza göre hastaneye gidip, uzman doktora muayene olamıyorsunuz. Her şeyden önce aile hekimine gitmeniz gerekiyor. Aile hekimi uygun görürse, ilgili uzman doktora sevk ediliyorsunuz. Yani grip oldunuz, bacağınız ağrıyor, ameliyat olmanız lazım hep önce aile hekimi. Burada istisnai durumlar var. Fizik tedavi ve dişçi. Bu ikisine aile hekimine gitmeden de gidebilirsiniz ve sigortanızın kapsamı doğrultusunda ödeyeceğiniz tutarlar değişir. Bu konuyu aşağıda detaylandıracağız.

zwolle

Sigorta Paketleri ve Kapsamları

Own Risk (Bunun Türkçesini bulamadık)

Aşağıda sigorta paketlerinden bahsedeceğiz ancak bilmeniz gereken önemli bir konu daha var. Bu da kendi riskiniz gibi düşünebilirsiniz. Bu ne demek? Aylık olarak sigortaya ödeyeceğiniz prim haricinde bir masraf kalemi demek. O yıl sağlık masraflarınız sene başında bu tutarı geçerse, sene başında paket seçimi yaparken belirleyeceğiniz bir tutara kadar olan kısmı cebinizden karşılamak zorundasınız. İlgili yıl içinde sağlık masraflarınız bu tutarı geçerse, o noktadan sonraki tüm masraflar sigorta tarafından karşılanıyor. Bu limiti ne kadar yükseltirseniz aylık ödemeleriniz de o kadar düşecektir. Minimum limit her yıl yeniden belirlense de 2020 için rakam 385 €. Yani ilk 385€’yu siz ödedikten sonraki masraflar sigorta tarafından karşılanacak.

Temel Paket

Temel paket kapsamında aile hekimi ve devamındaki tedaviler ile kronik hastalıkların tedavileri bulunmakta. Temel paket için yapmanız gereken seçim ise anlaşmalı merkezlere gitmek isteyip istemediğinize karar vermek. İstediğim herhangi bir hastaneye gidebilmeliyim diyorsanız, aylık ödemeniz bir miktar daha artacaktır.

Ek Paketler


Diş: Diş hizmetleri tümüyle özel sektöre devredilmiş durumda ve temel paket kapsamında bulunmuyor. https://www.zorgkaartnederland.nl/tandarts adresinden seçebileceğiniz bir dişçiye gidip kaydınızı yaptırıp, tedavilerinize burada devam edebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, dişçi için aile hekimine gitmenize gerek yok. Sigorta kapsamınıza ekleyeceğiniz paketler ile yıllık 250’den 1000 €’ya kadar olan masrafın %75 veya 100’ünü sigorta karşılasın diyebilirsiniz. Tabii karşılama oranı ve tutar arttıkça, aylık ödemelerinizin de aynı oranda arttığını unutmayın.

Önemli not: Birçok dişçi ödeme için aracı bir firma kullanıyor. Sigortanın karşılamadığı kısmı sizin o aracı firmaya ödemeniz gerekiyor. Dişçiye kaydolurken mutlaka bu ödemelerin nasıl yapılacağını öğrenin. Biz bunu bilmediğimiz için bir keresinde randevuya gidip, ödeme yapılmadığı için hizmet alamadığımız oldu. Aklınızda olsun.

Fizyoterapi (Fizik Tedavi): Sağlık sisteminin en önemli ayaklarından birisi de fizyoterapi. Ortopedik problemlerde aile hekiminizden önce, doğrudan fizyoterapiste görünebilirsiniz. Fizyoterapi tedavisi ile sorununuza çözüm bulamazsanız, aile hekiminiz burada devreye giriyor. Terapistin yazılı önerisiyle beraber aile hekimine gidip, uzman doktora görünme talebinde bulunabilirsiniz. Yine temel paket kapsamında olmayan bu tedavi yöntemi için, yılda 6 defadan sınırsız seans hakkı olan paketler seçmek mümkün.

Göz: Görüşünüzle ilgili bir problem yaşadığınızda doktor yerine doğrudan, gözlük satıcısına gitmeniz yeterli. Oradaki optisyen ölçümleri yapıp doğrudan size uygun gözlüğü verecektir. Bu hizmetin karşılığı yine temel kapsamda yer almıyor. Ancak yıllık 100’den 200 €’ya kadar masrafı karşılayan paketler mevcut. Uzman göz doktoru gözde ciddi problem olması halinde son çözüm olarak değerlendiriliyor.

hollanda sağlık sistemi amsterdam evleri

Yurtdışı Kapsamı

Hollanda’nın birçok ülke ile sağlık anlaşması var. Eğer sehayat ederken bir sağlık problemi yaşarsanız ve hastaneye gitmeniz gerekirse masrafların sigorta tarafından karşılanması ülkeden ülkeye değişiklik göstermekte. Bu yüzden seyahat etmeden evvel, sigorta şirketinizden detaylı bilgi almakta fayda var.

Sigorta şirketlerinin kapsamı artırmak için sunduğu ekstra paketlerden de faydalanabilirsiniz. Unutmayın. Sigortanız karşılasa bile eğer Own Risk limitiniz dolmadıysa önce oradan düşecek ve sizin ödemeniz gerekecek.

Alternatif Tedaviler

Akupunktur gibi alternatif tedavi yöntemleri için de ek paketler yer almakta. Yıllık 200’den 700 €’ya kadar olan masrafları paketinize ekleyebilirsiniz.

Öğrenci Sigortası

Uluslararası öğrenci statüsünde olan kişiler sigorta yaptırmak zorunda değil. Çünkü ikamet eden bireyler olarak görülmüyorlar. Ancak burada bulundukları süre içinde sağlık sisteminden yararlanabilmeleri için, özel sağlık sigortası yaptırmanız şart. İkametiniz olmadığı için standart Hollanda sigortası yaptırmanız mümkün değil. Bu sebeple expat için uzmanlaşmış olan Hollanda’daki Loonzorg firması ya da Türkiye’deki sigortacınız ile görüşüp kapsam belirlemesi yapabilirsiniz.

Öğrenciliğin yanında herhangi bir işte çalışmaya başlamanız halinde ikamet dolayısıyla sigorta kapsamına doğrudan giriyorsunuz. Gönüllülük esasına dayanan işler dahi bu kapsamda değerlendirilmekte. Ancak geliriniz düşük olacağı için sigorta yardımı almanız mümkün.

Sağlık Sigortası Yardımı

Eğer yıllık gelir bekarlar için 30.481 €’nun, partneri olanlar için 38.945 €’nun altında ise ve 116.613 €’dan (147.459 partnerler için) daha az miktarda bir taşınmaz, yatırıma sahipseniz yardım alabiliyorsunuz.

Örneğin 33 yaşındaki bir kişi, yıllık 25.000 € gelirle aylık 63 €’luk bir sigorta yardımı alabiliyor. Hesaplama linki şurada.

Çocuklar İçin Sigorta

18 yaşına kadar olan bütün çocukların bir sigortası olması gerekiyor ancak prim ödemesi 18 yaşını doldurana kadar yapılmıyor. Eğer Hollanda’da çocuğunuz olursa, doğumdan sonra 4 ay içinde çocuğunuzu sigortalatmanız gerekiyor. 18 yaşını dolduran kişilerin de 1 ay içinde prim ödemeli sisteme geçmesi gerekiyor. Aksi takdirde cezası var.

Sigorta Şirketi Değişikliği

Mevcut sigorta şirketinden memnun değilseniz şirket değişikliği yapabilirsiniz. Ama bunu senede bir kere yapabiliyorsunuz. Her yıl Kasım ayında sigorta şirketleri yeni poliçelerini yolluyorlar. 1 Ocak’a kadar başka bir sigorta şirketine geçiş yapabilirsiniz.

Umarız yazımız sizin için faydalı olmuştur.

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

6 Comments

 1. Merhaba, Türkiye ile Hollandanın bir sağlık anlaşması olduğunu duydum. Fakat benim bir kronik hastalığım var. Hollanda’daki Sigortalar kronik hastalık önceden beri varsa da karşılıyor mu? İlaçların ödemesi nasıl oluyor. İlaçların pahalı ve hollandaya master için beni düşündüren en önemli konulardan biri bu. Şimdiden teşekkürler

  • ucanhollandalilar Reply

   Merhabalar, sanıyorum hastalığa göre çok değişkenlik gösteriyor. Sigorta şirketleriyle önceden konuşmak faydalı olabilir.

 2. readergirl Reply

  Merhabalar yaziniz icin cok tesekkurler .Benim size 2 sorum var . Bizler Turkiyeden yeni geldik ben kendim bsn number alabildim fakat 4 yasindaki kizim ve esim ay sonunda bsn alabilecek. Ben kendim saglik sigortasi secip daha sonra onlari da ayni sisteme kaydedebiliyor muyum? acilen doktora. gitmem gereklide. beklemek zorunda miyim ?
  ikinci sorumda kizim 18 yasindan kucukte olsa ona da sigorta yaptiracagim fakat odeme olmayacak galiba degil mi ?

  • ucanhollandalilar Reply

   Merhabalar,

   Yaptırabilirsiniz ancak en doğru bilgiyi sigorta şirketlerinden alabilirsiniz. Çocuk için de herhangi bir ödeme yağmayacaksınız.Sevgiler.

 3. Uluslararsi bor öğrenci acil yardım hizmetinden nasil yararlanılır.
  Ambulans hizmeti almak için bir kriter var mi?

  • ucanhollandalilar Reply

   Burada eğer bir ev doktoruna kayıt olduysanız, ilk önce onu aramakta fayda var. Mesai saatleri dışında ise nöbetçi doktor ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde sigorta masraflarınızı karşılamıyor. Öğrenciler için farklı bir uygulama varsa onu bilemiyoruz açıkçası.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.