İnanır mısınız Hollanda’da az vergi vermek belli kişiler için mümkün. Korkmayın, vergi kaçırmaktan bahsetmiyoruz. Tamamen hakkınız olan bir durum burada söz konusu olan. Bahsedeceğimiz konu Yüzde Otuz Veri Kuralı. Belki yurtdışında yaşamak/çalışmak istiyorsunuz ama ülkeye karar veremiyorsanız bu yazı size bir nebze yardımcı olabilir.

Hollanda hükümeti Hollanda’ya yerleşen göçmenlerin ekstra masraflarının olduğunu göz önünde bulundurarak bir uygulama hayata geçirmiş. Örneğin Hollanda’ya yerleşiyorsunuz, eşya alıyorsunuz, emlakçıya para veriyorsunuz ya da en basitinden her sene ailenizi ziyaret etmek için Türkiye’ye gitmeniz gerekiyor. Bu masrafları karşılaması için %30 vergi kuralı diye bir düzenleme getirilmiş. Aşağıda detaylarından bahsediyor olacağız.

Yüzde Otuz Vergi Kuralından faydalanmış bir çift

Faydalı olabileceğiniz düşündüğümüz diğer yazılarımızı aşağıya bırakıyoruz.

Hollanda Oturum İzni Nasıl Alınır?

Hollanda’da İş Bulma Rehberi

Hollanda’ya Taşınınca Hayatımızda Neler Değişti?

Ben okuyamam derseniz bu konuyla ilgili videomuz da var.

Nedir Bu %30 Vergi Kuralı?

Hollanda’da eğer bazı şartları sağlarsanız, 5 yıl boyunca maaşınızın %70’i üzerinden gelir vergisi ödüyorsunuz. Yani %30’luk kısma bu süre içerisinde hiç dokunulmuyor.

Hangi Şartları Sağlamak Gerekiyor?

– İş sebebiyle Hollanda’ya yerleşmek ve maaşlı bir işte çalışıyor olmak.

– İş sözleşmenizi Hollanda dışında ikamet ederken imzalamak. Sözleşmede o adresinizin geçmesi gerekiyor. Oldukça kritik bir konu. Çünkü çevremizde, Hollanda’ya geldikten sonra iş bulup bu avantajdan faydalanmak isteyenlerin red aldıklarını duyduk. Ama, geldikten sonra iş bulup, %30 vergi avantajından faydalanan da duyduk. Ancak, resmi kaynaklara göre ilk dediğimiz geçerli. Dolayısıyla örneğin çift halinde geliyorsanız ve sadece biriniz iş bulduysa, önerimiz mümkünse henüz iş bulmayan kişinin iş arama sürecine Türkiye’de devam etmesi. Hemen Hollanda’ya gelip belediyeye kayıt yaptırmanız halinde avantajdan faydalanamama riskini almış oluyorsunuz.

– Bu arada Türkiye’de yaşamıyor olabilirsiniz. O durumda işe başlamadan önceki son 24 ayın en az 16 ayında Hollanda sınırına en az 150 kilometre mesafede yaşamış olmanız gerekiyor. Ona da harita üzerinde dümdüz bir çizgi çizilerek bakılıyor. Belçika’da ya da Almanya’da yaşıyor olup, yine faydalanma şansınız var.

– Yıllık maaşınızın belirli bir tutarın üzerinde olması gerekiyor. Burada limitler yaş üzerinden belirlenmiş. 30 yaş altı kişiler için brüt maaş 2020 için 40572€, 30 yaş üstü kişiler için 55344€. Bazı kaynaklarda maaşın vergilendirilebilir kısmından bahsediliyor. Ama maaş pazarlığı yaparken bu kriterleri aklınızda tutsanız yeterli olur. Mutlaka işvereninizden en az bu maaşı alabilmelisiniz ki vergi avantajından faydalanabilin. Aslında 30 yaşın üzerinde gelmek bu anlamda çok daha avantajlı (Ayda net olarak 1200€ gibi bir fark var)

Maaşa etkisini sayılarla anlatmak gerekirse. Diyelim ki aylık brüt maaşınız 4000€. Vergi avantajsız elinize geçen net gelir 2856€. %30 vergi avantajınız olduğundaysa 3250€ gibi bir para geçiyor elinize. Yani yaklaşık 400€ gibi bir avantaj sağlıyor.

Kendiniz hesaplama yapmak isterseniz thetax.nl sitesinden her türlü durum için brüt-net maaş hesabı yapabilirsiniz.

Geçerlilik Süresi

Aslında burada hedef kitle geçici süreliğine Hollanda’ya yerleşenlermiş.Ama gelenlerin daha uzun süre kaldığı ve 5 sene içinde sağlanan avantajın fazlasıyla yettiği düşünülerek 1 Ocak 2019’dan itibaren bu avantajın süresi 8 yıldan 5 yıla indirildi. Gözlerimizden yaşlar akıyor şu an klavyeye çünkü bu durum önceden gelenleri de etkiliyor. Mesela biz 3 senedir faydalanıyoruz ve 2 sene sonra faydalanamıyor olacağız.

Başvuru

Genelde başvuru işe girdikten sonra yapılıyor. Bu da demek oluyor ki siz işe başlar başlamaz bu avantajdan faydalanamıyorsunuz. Bazı şirketler başvuru süreci onaylanana kadar aradaki farkı kendileri ödüyor. Ancak birçok şirkette bu uygulama yok.

İşe başladıktan sonra başvuru formunu şirketinizin yardımıyla dolduruyorsunuz. Genelde şirketler bu sürece oldukça hakim. Sizden ekstra belgeler istenebilir duruma göre. Yaklaşık 3-4 ay sonra size başvurunuzun sonucu geliyor. Eğer onaylanırsa, işe başladığınız ilk günden onaylandığı tarihe kadarki olan kısım da hesaplanıp, size toplu bir ödeme yapılıyor.

Ekstra Avantajlar

Ehliyet

%30 vergi avantajından faydalananlar aynı zamanda Hollanda’ya yerleştikten sonra 6 ay içinde ehliyetlerini sadece başvuru ücreti ödeyerek Hollanda ehliyetine çevirebiliyorlar. Bu oldukça büyük bir avantaj çünkü Hollanda’da ehliyet almak hem uzun sürüyor hem de büyük bir maliyet.

Aslında size onay geldikten sonra resim olarak 2 ay kalıyor bu işlemi yapabilmek için. 6 ay sonrasında başvuranlarda da problem olmadığını duyduk. Ama işinizi garantiye almak istiyorsanız bu işlemi %30 onaylanınca hemen yapın deriz.

Ekstra Vergiler

Hollanda tam bir vergi ülkesi. Her şey için bir vergi var. Hollandalı birine dedesinden ev kalsa çok ciddi bir vergi ödemek zorunda. Bankada belirli bir miktarın üzerinde birikmiş paranız varsa ya da Türkiye’den kira geliriniz var. Bunlardan da normalde vergi alınıyor. %30 vergi avantajından faydalandığınız sürece bu vergilerden de muaf hale geliyorsunuz.

Bu avantaj bizce Hollanda’da çalışmayı oldukça cazip hale getiriyor. Eğer kafanızdaki sorulara biraz olsun yanıt olabildiysek ne mutlu bize.

Sevgiler!

Instagram’da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz.

10 Comments

 1. Selamlar, öncelikle gerek youtube gerek blog olsun, faydalı içerikleriniz ve emekleriniz için çok teşekkürler.

  5 yıl içerisinde işyeri değiştirildiğinde, %30 kuralı ikinci işyeri için de geçerli oluyor mu?

  Beklentiden düşük bir iş teklifi geldiği zaman, fırsatı reddetmemek adına kabul edeyim, 1 yıl sonra daha iyi şartlar sunan bir şirkete geçebilirim düşüncesi olabiliyor. %30 kuralı ikinci iş yerinde gerçerli değilse, iyi bir teklif alana kadar beklemek daha mantıklı görünüyor.

  • ucanhollandalilar Reply

   Merhabalar, geçerliliğini koruyor. Sadece yeni şirketiniz üzerinden tekrardan başvuru yapılması gerekiyor.

 2. merhaba, master yapma sartı var mı yoksa sadece lısans mezunu olmak yeterlı mı bundan faydalanmak ıcın?

  • ucanhollandalilar Reply

   Merhabalar, lisans mezunu olmak yeterli.

 3. Yıldız nisa Reply

  Merhaba şuan eşimden dolayı ikametim burda ama belediyeye kaydım yok. Sizce kayıt olmadan önce iş bulsam yararlanabilir miyim acaba? Çok teşekkürler yazı için.

  • ucanhollandalilar Reply

   Yararlanabiliyor olmanız lazım ama yine de Belastingdienst’in kararı önemli.

 4. Merhaba,

  Rulling için gerekli belgelerle ilgili bilgi vermeniz mümkün mü?

  Teşekkürler

  • ucanhollandalilar Reply

   Merhabalar, bizim tüm işlemlerimizi şirketlerimiz halletti. Bu yüzden biz formlar dışında ekstra bir belge vermedik diye hatırlıyoruz. IND’nin sitesinde mutlaka detaylı bilgi vardır.

  • Ikametimi Turkiye’den aldirdigima dair bir belge istendi benden. Bunu vergi dairesi istiyormus. Yani diyorlar ki 30% almak istiyorsan resmi ikametin Hollanda disinda olamaz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.