Zwolle Hollanda’nın Overijssel eyaletinin başkenti. Şehir merkezinin etrafı yıldız şeklinde kanallarla çevrili. 14 ve 15. yüzyıllarda Hanseatik Birliği’nde bulunan ana limanlardan biri olması, şehrin hem gelişmesini hem de kültürel bir merkez olmasını sağlamış. Bu şehri Hollanda’nın Amsterdam, Utrecht, Rotterdam gibi büyük şehirleriyle karşılatırmak doğru olmaz. Kesinlikle ruhu olan bir şehir. Bizim ilk görüşte çok sevdiğimiz şehirlerden biri oldu. Aynı zamanda 3 Michelin yıldızlı restoranı sayesinde, gurme gezginleri de mutlu bir şekilde eve yollayacağından şüphemiz yok.

zwolle fıskiye

Zwolle ile ilgili bir de şöyle bir hikaye var. Bu şehirden olanlara Mavi Parmak deniyormuş. 1682 yılında Aziz Michael Kilisesi’nin kulesi yıkılmış. Maddi sıkıntılar sebebiyle, kilise çanlarını şehrine satma kararı alınmış. Üstelik yüksek de bir fiyat istemişler. Yine de Kampen şehri çanları almaya karar vemiş. Ancak, çanlar Kampen’e ulaşınca, aslında çok da kullanılır durumda olmadığı anlaşılmış. Kampen yönetimi, intikam almak için ödemenin tümünü bakır paralarla yapmış. Paranın tam olduğundan emin olmak için de paraları sayarken elleri maviye boyanmış olan Zwolle halkına, Mavi Parmak lakabı takılmış.

Ne kadar kalınır?

Bir günde bu şehrin tamamını keşfedebilirsiniz. Ama illa ben kalacağım diyorsanız, sizi durduramayız:)

Gezilecek Yerler

Sassenpoort-Sakson Kapısı

Şehir Hanseatik zamanı zenginleşmiş ve ve kapılar da biraz gösteriş amaçlı yapılmış. Gerçekten zamanını düşününce oldukça gösterişli. 1893’te şehir bu yapıyı Hollanda hükümetine devretmiş. Bu süreçte arşiv olarak kullanılan yapı, artık bu amaçla kullanılmıyormuş. 1409 yılında inşa edilen kapılardan maalesef günümüze kadar bir tanesi kalmış. Yapının öneminden dolayı özel koruma altında.

Sassenstraat’ın sonunda yer alan kapıyı gördükten sonra içine de girebilirsiniz. Duyduğumuza göre burada ufak kutlamalar ve düğünler yapılabiliyormuş.

Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri ziyaret edebilirsiniz. Gitmeden sitelerini kontrol etmekte fayda var. Giriş 3€.

sassenpoort karşıdan görünüş
Processed with VSCO with au5 preset

Waanders In de Broeren

Burası eski bir kilise. Ama Hollanda’da kilise kullanımı her yıl azaldığından, bu tip ibadet yerleri farklı amaçlar için kullanılmaya başladı. Burası da bunun bir örneği olarak kitapçıya dönüştürülmüş. İçeride yeme içme için de ufak bir kısım var. Kitap almasanız bile konsepti görmenizi mutlaka tavsiye ederiz. Galiba Hollanda’da gördüğümüz en güzel kitapçı.

Grote Kerk – Sint Michaëlsker – Büyük Kilise (Aziz Michael Kilisesi)

İçinde ikinci el kitapçı bulunan ve hem Zwolle için hem de Hollanda için önemi büyük olan bir kilise. Kilise milli anıtlar listesinde yer alıyor.

Kilise şehrin tam göbeğinde bulunuyor. içinde hem görülmeye değer eserler hem de Schnitger kilise organı bulunuyor. Mutlaka görülmeye değer. Arp Schnitger zamanın en büyük organ üreticilerinden. Bu organ halen dünyanın en iyi Barok organlarından biri olarak kabul ediliyor. Sahip olduğu 400 tüp ve çıkabildiği 64 ses oldukça enteresan. Mutlaka görün deriz.

grote kerk dışardan görünüm

Museum de Fundatie

Pazartesi kapalı olan müze diğer günler 11:00-17:00 arası ziyaret edilebilir. Giriş ücreti 14€. Ancak lokal müze kartınız varsa ücretsiz. Detaylı bilgiler için müzenin websitesini ziyaret edebilirsiniz. Müzenin iki lokasyonu var bu yüzden dikkatli olun. Zwolle için ayrıca bakmanız gerekiyor.

Mimari açıdan oldukça güzel tasarlanmış bir müze. İçindeki koleksiyon daha çok modern sanatla ilgili ve çok iyi eserler var. Vaktiniz var ise gezmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca en tepesine çıkarsanız çok iyi bir şehir manzarası sizi bekliyor olacak.

Museum de Fundatie karşıdan görünüş

Eekhout

Park ve bahçeler müdürlüğü olarak buranın da güzel parkını bulduk. Kısa bir yürüyüş yapmak için ideal. Sandviçinizi kapıp, çimlere yayılabilirsiniz. İçinde bir de minik ama garip bir çocuk parkı var.

Eekhout kanal

Peperbus (Basilica of Our Lady)

Gezerken zaman zaman karşınıza çıkacak olan ve şehrin simgesi haline gelmiş bir kule. Aslında Peperbus lakabı imiş. Ama sebebini bulamadık. Sanıyoruz kule bibere benzetilmiş. Cumartesi günleri konserler oluyormuş. Sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

Peperbus dışardan görünüm

Melkmarkt

Grote Kerk (Büyük Kilise) ve Rodetorenplein arasında kalan ve sağlı sollu eski binaların olduğu şehrin tatlı ve işlek caddesi.

melkmarkt bina

Yeme İçme

Swolsch Friethuys

Siz de bizim gibi patates kızartmasına hayır diyemeyenlerdenseniz sizi buraya alalım. Çok çeşitli sosları var. Bizim favorimiz oorlog met ui (yer fıstığı sosu, mayonez ve en üste soğan). Küçük patates sosla beraber 3.2€.

Adres: Grote Kerkplein 10

Swolsch Friethuys patates kızartması

Ingeburgerd

Burası da güzel bir hamburger yemek için ideal. Menüde salata ve çorba da var. Hamburgerler 10-14 € aralığında değişiyor. Şehrin en iyi burgercisi olma iddialarını gerçeğe de dönüştürdüklerini söyleyebiliriz.

Adres: Nieuwe Markt 25

De Librije

Burası 3 Michelin yıldızlı bir restoran. Dünyanın en iyi 50 restoranı listesinde yer alıyor. Gurme gezginlerin rotasına Zwolle’yi eklemeyi başarmış durumda. Fiyatlar da yıldızlarla doğru orantılı olarak yükselmiş durumda. Vejeteryan menüler kişi başı 175€, etli menüler 250€. Çoook özel bir gün için denenebilir belki. Rezervasyon yaparken bile belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret ziyaretinizin gerçekleşmesi durumunda hesaptan düşülüyor. Aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak şart.

Adres: Spinhuisplein 1

Espressobar Maling

Yemeği yiyip üzerine iyi kahve içmek, yanına da güzel bir tatlı ile ziyafet çekmek için çok ideal bir mekan. Hollanda’nın en iyi baristası ödülüne sahip bir kahveci. Her ülkeden paranın asılı olduğu duvarı çok şirin. 10 TL gördük. Asın bayrakları:)

Adres: Luttekestraat 28

espressomaling kahve görünüm

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.