Uçsuz bucaksız, rengarenk çiçek tarlalarında hafta sonunu geçirdikten sonra acilen bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk. Çünkü Hollanda’da çok fazla tarla var ve ne zaman nereye gitmek lazım bizim de deneyimleyerek öğrendiğimiz bir konu oldu. Çiçek tarlaları desek de bunların büyük çoğunluğunu aslında laleler oluşturuyor. Hollanda çiçek tarlaları herkesin ömründe en az bir kere görmesi gereken yerler bize göre.

Lale Hollanda’nın en büyük ihracat ürünlerinden biri. Eskiden çok daha sınırlı bir alanda yetiştirilse de şu an 12 eyaletin 7’sinde tarla görmek mümkün.

Çok kısa bir dönemde bu güzellikler görülebildiğinden planlamanızı buna göre yapmanız lazım. Ama bir yandan da bu kadar kısa sürüyor olması bu dönemi ekstra özel yapıyor.

Bu yazıda Hollanda çiçek tarlaları nerede, tarlaları gezmek için en iyi tarihler, rota planlaması gibi detaylardan bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

Çiçek Sezonu Ne Zaman Başlıyor?

Hollanda çiçek tarlaları

Her sene tam tarihi değişmekle beraber Mart sonu gibi nergis, sümbül ve çiğdemler açmaya başlıyor. Kokularını anlatmamız ise mümkün değil. Laleler ise Nisan ortası gibi açmaya başlıyor. Mayıs’ın ilk haftası da genellikle çiçekler kesiliyor. Bunun sebebi ise soğan kısmının daha fazla büyümesini sağlamak ve sonrasında da bu soğanları satmak. Yani tarla sahipleri çiçekleri değil soğanları satıyor. Dalya (yıldız çiçeği ise) Ağustos gibi açmaya başlıyor ve Ekim ayının ortalarına kadar çiçeklerini koruyor.

Bizim bu seneki tecrübemize göre Hollanda çiçek tarlaları için Nisan ayının son haftası en güzel zaman. Tabii pandemi sebebiyle bu aralar plan yapmak zor olsa da bir hatırlatma yapmakta fayda var. 27 Nisan’da King’s Day yani Hollanda Kralı’nın doğum günü büyük coşkuyla kutlanıyor. Amsterdam bu konuda gerçekten aşmış durumda. Gezinizi bu tarihe denk getirirseniz (otel fiyatları da tabii aşmış oluyor) tarlalarla beraber harika bir kombo olur. Bizden söylemesi.

Bir de her sene her tarlaya ekim yapılmıyor. Yani bir sene rengarenk gördüğünüz tarla bir sonraki sene nadasa bırakılmış olabilir. Bu yüzden gitmeden önce araştırma yapmak çok zaman kazandırıyor.

Tarlaları Gezerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hollanda Lale Tarlası
default

Detaylara girmeden önce birkaç önemli noktaya dikkatinizi çekmek istiyoruz. Çünkü tarla sahipleri biraz yaka silker duruma gelmişler.

  • Unutmayın ki tarla sahiplerinin ana geçim kaynakları bu tarlalar. Bu yüzden önlerinde fotoğraf çekebilirsiniz ancak aralarında yürümek için mutlaka ama mutlaka izin almanız gerekiyor. Çünkü aralarında yürürken çiçeklere zarar verme daha da önemlisi hastalık getirme riskiniz var.
  • Eğer ki bir tarlanın etrafı çevrili ve/veya ana kapısı kapalıysa, bu ziyaretçi kabul edilmiyor anlamına geliyor. Başka tarla arayışına girin. Buldukları açıklıklardan tarlalara girenler gördük. Bunları lütfen yapmayın.
  • Çiçekleri asla ama asla koparmayın. Çiçek toplayabileceğiniz tarlalar da var. Bunlara “Pluktuin” deniliyor ve topladığınız çiçekleri ücreti karşılığında alabiliyorsunuz.

Tarlalara Ulaşım

Hollanda çiçek tarlaları

Tarlalar tahmin edebileceğiniz üzere tek bir yerde toplanmış durumda değiller. Dolayısıyla mutlaka bir ulaşım aracına ihtiyacınız var. Bizim önerimiz araba ile gezmek. Çünkü araba ile çok daha fazla tarla görme şansınız var ve daha esnek olabiliyorsunuz. Bir diğer alternatif ise bisiklet kiralamak. Bu da güzel bir opsiyon ancak yorucu olduğunu belirtmemiz lazım. Kendinize güvenmiyorsanız elektrikli bisiklet kiralamayı da düşünebilirsiniz. Normal bisikletlerin günlük kiraları 12-15€ arasında değişiyor.

Nerede Bu Tarlalar?

Aslında dediğimiz gibi Hollanda’nın birçok yerinde tarla bulmak mümkün. Fakat biz sadece gezdiğimiz 2 bölgeden bahsedeceğiz. Önümüzdeki senelerde diğerlerini de gezerek, listeyi tamamlarız diye düşünüyoruz.

1- Bollenstreek

Hollanda lale tarlası

Bollenstreek çiçek soğanı demek. Yani ismiyle müsemma bir yer. Neyiz biz 70 yaşında falan mı?:)

Şaka bir yana aslında bu lale işi ilk başladığında, bir tek bu bölgede üretim varmış. Ama artık birçok bölgeye yayılmış. Meşhur Keukenhof Bahçeleri de bu bölgede yer alıyor. Keukenhof’a gelmişken Keukenhof Kalesini de görmenizi tavsiye ederiz.

Konusu açılmışken, Keukenhof videomuzu aşağıya bırakıyoruz.

Buradan ayrı bir yazıda daha detaylı bahsedeceğiz.

Bu bölge en turistik bölgelerden bir tanesi. Lisse (Keukenhof da burada) ve etrafı bizce hatta fazla turistik. Açıkçası biz buraya gittiğimize biraz pişman olduk. Çünkü birçok tarlanın etrafı çevrili. Yani yakınına gidemiyorsunuz.

lale tarlası

Ziyarete açık olan tarlalara da para verip girmeniz gerekiyor. Zira biz Tulperij’e gittik. Güzel miydi? Güzeldi. 6.95€ verdik kişi başı. Buna çay/kahve ve bir stroopwaffle dahildi. Çok fazla bir seçeceğimiz olmadığı için bize mantıklı geldi. Ama birazdan farklı bir bölgeden bahsedeceğiz. Bir daha bu tarafa gelir miyiz tarlalar için? Sanmıyoruz:)

Rota planlaması yapabilmek için her sene bir Çiçek Haritası yayınlanıyor. Bu haritadan çiçek açmış tarlaları görebiliyorsunuz. Bu harita her sene güncellendiği için mutlaka gitmeden kontrol edin deriz.

Bollenstreek Konaklama

B&B Blossom. Biz burada kaldık. Odamızın önünde çiçek tarlası vardı ama maalesef bu sene ekim yapılmamıştı. Ama her şeyden çok memnun kaldık. Gönül rahatlığı ile önerebiliriz. Yine olsa yine kalırız.

Wellness Bed & Breakfast Pergamo yukarıdaki yeri ayarlamasaydık diğer alternatifimiz buydu. Ayrıca jakuzi de var.

Bed & Breakfast De Vier Seizoenen yine güzel alternatiflerden biri.

2- Goeree-Overflakkee

Hollanda çiçek tarlaları

Bollenstreek bölgesi dediğimiz gibi çoook turistik. Goeree-Overflakkee ise bunun tam tersi. Tarlalar hem daha büyük, hem de birçoğu çevrilmemiş durumda. Bu da demek oluyor ki rahat rahat yanına gidebiliyorsunuz. Biz gezip beğendiğimiz tarlaları işinizi kolaylaştırabilmek adına Google Maps’e işledik. Bonus: Bu bölgede bir de defalarca tasarım ödülü almış bir kuş gözlem merkezi var. İsmi Tij. Kendisi yumurta şeklinde ve oldukça enteresan bir yapı. Biz adadaki turumuza buradan başlayıp sonrasında da tarlalara doğru yola çıktık. Arabamızı marinaya bıraktık ve sonrasında da kısa bir yürüyüşle gözlem merkezine ulaştık. Otopark tam konumu da burada. Bir de kahve için sevdiğimiz Llev’i haritamıza ekledik.

Goeree-Overflakkee-Overflakkee Konaklama

Bu bölge Bollenstreek kadar turistik olmadığı için konaklama seçenekleri de kısıtlı. Yine de birkaç yer önermek istiyoruz.

De Snoperij bunlardan ilki. Odaları oldukça tatlı. Üstelik kahvaltı dahil.

Diğeri Pekelpakhuis Menheerse Werf. Burası da tatlı geldi gözümüze.

Son önerimiz de Bed & Breakfast Herkingen. Bu aralar b&b ler ekstra favorimiz. Hem mutfakları var hem de oldukça izole oluyor genelde.

Bu güzelim tarlalara giderseniz bizi etiketleyerek paylaşmayı unutmayın! Çiçek gibi günler dileriz:)

Instagram ve Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Hollanda ile ilgili diğer yazılarımız için tık tık.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.