Defalarca Gaziantep’e gidip Rumkale’yi bir türlü görememiş Uçan Hollandalılar sonunda muradına erdi. Bir kez daha görmeden dönmemek için son Güneydoğu turumuzun başlangıç noktası yaptık. Garantici gördük kendimizi:) Baraj sebebiyle Fırat’ın suları yükselince sular altında kalan Savaşan Köyü, yine aynı sebeple ortaya çıkan yarımadanın üzerindeki tarihi Rumkale ve yavaş şehir (citta slow) Halfeti sebebi-i ziyaretimiz. Eşkıya filminin açılış sahnesinde burayı görebilirsiniz. Gaziantep veya Şanlıurfa gezilerinize bir gün daha ekleyip buraya gelmenizi mutlaka öneririz. Fırat üzerinde keyifli 2 saatlik tekne turuna katılıp bölgenin tadını çıkarmak için buna değer. Bu günü taçlandırmak için mutlaka Birecik’te patlıcan kebabı, nam-ı diğer balcan kebabını Gül Baba Restoran’da yemezseniz bu gezi eksik kalır, bizden söylemesi.

Rumkale’ye gezimizi de içeren Şanlıurfa gezi videomuzu da başlamadan aşağıya bırakıp, hemen detaylara geçiyoruz.

Halfeti/Rumkale Nerede?

Bölge Gaziantep ve Şanlıurfa’nın neredeyse tam ortasında yer alıyor. Burada ziyaret edebileceğiniz iki yer var. Fırat’ın doğu kıyısındaki Halfeti ve batı kıyısındaki Rumkale. Halfeti’ye gidecekseniz hangi şehirden yola çıkacağınızın önemi yok. Ama Rumkale’yi tercih edecekseniz Gaziantep çok daha yakın. Biz turu Kasaba köyünden kalkan teknelerle yaptığımız için aşağıdaki detaylar da bu yönde olacak.

Ne Zaman Gitmeli?

Bölgeyi ziyaret etmek için en ideal zaman bahar ayları. Ekim ayındaki ziyaretimizde dahi hava 30 dereceydi. Yaz aylarını düşünmek bile istemiyoruz. Kış aylarında tekne turu yapmanın da çok keyifli olmayacağını söylemek lazım. O yüzden Ekim/Kasım ya da Mart/Nisan en ideal zaman diyebiliriz.

Rumkale’ye Nasıl Gidilir?

Rumkale’ye içi gezilebilen bir kale değil. Gittiğinizde göreceksiniz, halen çalışmalar devam ediyor. Bu yüzden tekne turu ve aşağıda bahsedeceğimiz manzara noktaları dışında çok bir şansınız yok. Tekne turuna katılabilmek için biz Kasaba köyüne ulaştık. Ancak merkezine inemedik. Yoğunluk sebebiyle yeterli park yeri yokmuş. Biz de aracı yukarıdaki otoparka bırakıp, belediyenin servis aracıyla tekne turlarının başladığı noktaya indik. Dönüşte de indiğimiz yerden servise bindik.

Rumkale Tekne Turları Nereden Başlıyor? Tekne Turu Ücretleri

Tekne turu
Tekne turunda mutlu biri
Tekne turundan manzaralar

Hem Halfeti hem de Rumkale’nin tam karşısındaki Kasaba köyünden tekneler kalkıyor. Kooperatifin işlettiği bu turlar dolmuş usulü çalışıyor. Tekne yeterli sayıda yolcuya ulaşınca kalkıyor. Biz kişi başı 25 ₺ ödedik. Ancak dönemine ve yolcu sayısına göre değişiklik gösterebiliyormuş.

Bir de özel turlar var. Yine aynı tekneleri dilediğiniz rota ile kiralayabiliyorsunuz. Savaşan Köyü’nde inip gezebilmek için bu tip turu tercih edebilirsiniz. Ama normal turda kaptandan rica ederseniz sizi indirip bir sonraki tekneye bilgi verip sizi almasını da sağlayabilir. Bu ne kadar ikna edici olabildiğinize bağlı:) Bizim gittiğimiz dönemde özel turlar için ücret 400 ₺ idi.

Özel tur satın almadığınız durumda rota Savaşan Köyü kıyısına yanaşıp Rumkale veya Halfeti’de 15 dakika mola verme şeklinde ilerliyor. Tabii yol boyunca bolca aşırı yüksek sesle yöresel müzikler size eşlik edecek. Düğün salonu tarzı bir ortamı sevmiyorsanız özel turlara bakmakta fayda var.

Tekne turunda harika manzaralara şahit olacaksınız. Buralara kadar geldikten sonra tekne turunu yapmazsanız çok ayıp olur.

Görülecek Yerler

Rumkale

Girişte bahsettiğimiz yarımadanın üzerinde yer alan Rumkale, antik dönemden günümüze kadar bir çok farklı isimle adlandırılmış. Günümüzde görülebilen yapıların başında Aziz Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı yer alıyor.

Burası aslında kayalara oyularak yapılmış bir kale ve uzaktan baktığınızda “Orada bir kale mi var, hadi canım sen de” dedirtecek kadar kendini iyi kamufle ediyor.

Tekne turu sırasında ise manzaralar gerçekten çok iyi. Yöresel müzikler zaman zaman bu manzaranın keyfini çıkarmanızı zorlaştırıyor maalesef.

Halfeti

Halfeti asma köprü
Halfeti Asma Köprü
Halfeti
Halfeti

Eski Halfeti sular altında kalınca, bugün gideceğiniz yerleşim yerine geçilmiş. Burada çok ünlü asma köprüyü görüp, vaktiniz var ise nehir kenarındaki yüzer restoranlarda yerel tabut balığını deneyebilirsiniz. Cittaslow şehirlerinden olan Halfeti’yle ilgili tek üzüldüğümüz nokta, şehrin siluetini mahveden otel oldu. Umarız bölgede bu tip yapılara daha fazla izin verilmez.

Savaşan Köyü

Savaşan köyü minare
Savaşan Köyü – Sular Altında Kalan Cami
Savaşan köyü
Savaşan Köyü

Bölgenin en ünlü fotoğrafı su altında kalmış olan minare. Bu minare eskiden yaşamın olduğu Savaşan Köyü’nün bir parçası. Birecik Barajı açıldıktan sonra, köy sular altında kalınca yaşayan halk burayı terketmiş. Köyün yerlilerinden geriye kalan tek kişi burada bir çay bahçesi işletiyor. Savaşan manzarası eşliğinde çay yudumlamak ayrı bir keyif. İlerleyen zamanlarda bu terkedilen evlerin butik otellere dönüştürülmesi planlanıyor. Köyde terkedilen eski evlerin arasında dolaştıktan sonraki durağımıza geçiyoruz.

Cam Teras

Rumkale cam teras
Rumkale cam terastan manzara

Rumkale’nin tam karşısında yapımı bu yıl tamamlanan cam teras da görülmeye değer yerlerden. Yarımadanın tam karşısına konumlandırıldığı için tüm manzaraya hakim. Biz gittiğimizde henüz açılmamıştı. Bu yüzden biz de hemen yanında bu muhteşem manzaranın tadını çıkardık.

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz. #uhsanliurfa #uhantep etiketlerinden bu bölgedelerdeki gezilerimizin fotoğraflarımızı görebilirsiniz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz!

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.