New York’ta Ucuz Broadway Müzikali – Bilet Alma Rehberi

Zorlu PSM sayesinde ülkemize gelen Broadway yapımları, pahalı olmalarına rağmen oldukça büyük ilgi görüyor. Gelen bu yapımların tümü Avrupa veya turne uyarlaması. Yani, Zorlu PSM’de izledikleriniz orijinal kadrolar değil. Çünkü, Broadway yapımları yıl boyu New York’ta gösterimlerine devam etmekte. Buna rağmen, Zorlu PSM’de normalden daha ucuza bilet bulmak gibi bir şansınız da bulunmuyor. Ancak, bu rehberi okuduktan sonra orijinal yapımları, New York’ta 10 $‘dan başlayan fiyatlara nasıl izleyebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Bunun için 5 yöntem bulunuyor.

1 – TKTS by TDF

Yöntemler içinde en klasik olanı Times Meydanı’nda yer alan TKTS gişelerinde sıraya girip, aynı gün için %50’ye kadar indirimli olan biletlerden satın almak. Times Meydanı’na girdiğinizde büyük kırmızı merdivenleri ve onun hemen yanında yer alan sırayı göreceksiniz. Günün programına göre gişelerin açılış saati değişiyor. Matine gösterimi olan günlerde sabah 10’da, diğer günlerde ise öğleden sonra 3’te açılıyor. Güncel oyun programı ve açılış saatlerini incelemek için. Açılıştan 1-1.5 saat önce sıraya girmenizi öneriyoruz. Aksi durumda hem çok daha uzun süre sırada beklemek ve hem de bazı gösterimlerin biletlerinin bitişine yakından şahitlik etmek zorunda kalabilirsiniz.

2 – İndirimli web siteleri

TKTS %50 indirim sunmasına rağmen, saatlerce bizzat sırada beklemek zahmetli bir iş (Yine de oldukça da güzel bir deneyim). Üstelik sadece o güne ait şova bilet alabiliyorsunuz. TodayTix ile bir ay sonrasına bile bilet bulmanız mümkün. Ayrıca BroadwayBoxTheaterMania ve GoldStar da diğer güzel alternatifler. Ancak bu sitelerin tümünün ortak özelliği biletleme başına 10 $ civarında bir ücret talep etmeleri. Bu da haliyle daha düşük oranda indirim aldığınız anlamına geliyor.

3 – Oyun günü gösteriye ait sahneye gitmek

Bir çok yapım oyun gününde hala satılmamış biletler için indirim imkanları sunuyor. Bunları alabilmek için tek yapmanız gereken oyun sabahında gişeye gidip, bilet olup olmadığını sorgulamak. Bu yöntemi izlerseniz 20 $‘a bilet alma şansınız olabilir. Ancak, bilet olmadığı durumda TKTS seçeneğini de yakmış olduğunuz gerçeğini gözden kaçırmayın. Gişeler oyun saatine bağlı olarak değişse de genelde saat 10 gibi açılıyor.

4 – Çekilişe Katılın

Broadway’de dönemlik olarak değişse de en çok ilgiyi 2-3 oyun toplar. Örneğin son birkaç yıldır Hamilton inanılmaz bir ilgi görmekte ve bilet fiyatları 400 $’a kadar yükselmiş durumda. Ancak, yapımcılar oyunlarını herkes izleyebilsin diye günde 46 adet bileti çekiliş ile 10-20 $ gibi fiyatlara satmaktalar. Tek yapmanız gereken gösterimden iki gün (bazı gösterimler için bir) önce müzikalin çekiliş sayfasında ilgili formu doldurup beklemek. Hamilton çekilişi için böyle buyurun.

5 – Gösterimden hemen önce gişeye gitmek

Bu yöntemde yapmanız gereken tek şey, gösterimden hemen önce gişeye gidip görevliye sormak. Gösterinin yapıldığı sahnenin kendi konuklarına vermek için ayırdığı bir miktar bilet bulunuyor. Bu biletler bazen satış havuzuna eklenebiliyor. Gişe görevlisi ile iyi bir iletişim kurabilirseniz, bunları çok uygun fiyata alma şansınız olabiliyor. Bu tamamen görevlinin inisiyatif alabildiği bir konu. O sebeple iletişim kısmı gerçekten önemli. Diğer yöntemlere göre en büyük artı ise, gösterimi en iyi yerden izleyebiliyor olmak. En büyük dezavantaj ise, bilet yoksa alternatif plan yapacak zamanınızın kalmaması.

Yukarıda saydığımız her yöntemin kendi avantaj ve dezavantajları var. Bizim önerimiz, ilk olarak çekiliş ile şansınızı denemeniz. Eğer çekilişten istediğiniz sonucu elde edemezseniz, farklı oyunlar belirleyip TKTS gişesinde kuyruğa girmeniz. Hem yerel, hem turist yüzlerce sanatsever ile bir arada sırada beklerken, oldukça keyifli sohbetlere katılabilirsiniz.

İyi seyirler.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.