Evet hayaldi gerçek oldu. Yıllardır hayalini kurduğumuz Grand Canyon, sonunda karşımıza tüm heybetiyle dikildi. Yaşadığımız mutluluğunu tarif etmemiz mümkün değil.

Bizi Instagram‘dan takip edip seyahatlerimize, heyecanlarımıza ortak olmak isterseniz çok seviniriz. Amerika gezimizle ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Amerika’ya gitmeye kadar verdiğimizde ilk planlamasına başladığımız yerlerden biri burası oldu. Çoook merak ediyorduk. Defalarca fotoğraflarını görmüştük ama yanı başında olmak, gün doğumunu ve de batımını izlemek muhteşem bir duyguydu.

Grand Canyon, kocaman olmasına rağmen tamamı Arizona eyaleti içinde yer alıyor. Çektiğimiz fotoğraflarla, videolarla buranın büyüklüğünü anlatma şansımız yok. Ama sayılarla konuşmak gerekirse uzunluğu 446 km, genişliği 29 km ve derinliği 1 km olan bir oluşum. Colorado Nehri’nin 2 milyar yıl boyunca aşındırmasıyla kanyon oluşmuş ve ortaya müthiş renkler ortaya çıkmış.

Kanyon bu kadar büyük olunca ve giden çoğu kişinin kısıtlı zamanı olunca, hemen bir panik havası oluşuyor. Heyecana mahal yok. Her şeyi tek tek anlatacağız.

Öncelikle planlama aşamasında karar vermeniz/halletmeniz gereken birkaç şey var:

  1. Araba kiralamak
  2. South Rim mi North Rim mi?
  3. Ne kadar vakit ayırmak gerekir?
  4. Nerede kalınır?
grand canyon mather point

Araba Kiralamak

Amerika’ya gittiyseniz ve tek şehirde kalmayacaksanız bu geziye yakışan road trip, yani araba yolculuğu yapmaktır. Amerika deyince akıllara bu gelir. Olaya bir de Amerika’daki ucuz kiralama ücretleri ve sudan ucuz benzin eklenince, size de lüks arabaların keyfini çıkarmak kalır.

Dolayısıyla bu yola baş koyduysanız, ilk iş araba kiralayın. Biz bagajımızın fazla olmasından dolayı çok istediğimiz halde Mustang kiralayamadık. Ama onun yerine çok da memnun kaldığımız Cadillac XLT kiraladık. Epey konforluydu. Ayrıca 4×4 olduğu için özellikle Monument Valley’de çok işimize yaradı. Biz genelde kiralamaları rentalcars.com üzerinden yapıyoruz. Hiç risk almayıp sigortayı da mutlaka ekletiyoruz.

Grand Canyon South Rim mi North Rim mi?

Biz South Rim’i tercih ettik. Çünkü, North Rim tam bir turist tuzağı. Las Vegas’a yakın olması sebebiyle daha çok tercih ediliyor gibi görünmesi sadece bir illüzyon. Skywalk adı verilen camdan bir view point var ama South Rim’de göreceklerinizden sonra pek bir önemi kalmıyor. Vaktiniz var ise tabi ki ikisine de gidin. Ama sadece birine gidebilecekseniz mutlaka South Rim olmalı.

Grand Canyon Gün batımı

Ne Kadar Vakit Ayırmak Gerekir?

Bu yine çok kişisel bir durum. Ama Grand Canyon gerçekten çok büyük. Yani öyle böyle bir büyüklük değil. Öyle aman ben gider 1-2 saat bakar dönerim gibi bir durum yok. Zaten böyle yaparsanız, gittiğinizde bu güzelliği görüp pişman olacağınızın garantisini gönül rahatlığı ile verebiliriz.

Ayırabiliyorsanız buranın hakkı 2-3 tam gün. Bu sürede kanyonun içine girip orada yürüyüş de yapabilirsiniz ki çok keyifli olabilir. Biz zamanımız kısıtlı olduğundan yapamadık.

Biz buraya 1 gün ayırabildik. Pişman mıyız? Değiliz. Çünkü tekrar buraya gelme sözüyle ayrıldık kendisinden.

Nerede Kalınır?

Bu kısım biraz bütçeyle alakalı. Biz vaktimiz az olduğu için parkın içinde kaldık. Kaldığımız yer Yavapai Lodge idi. Odalar eski ancak bir gece kaldığımız için çok dert etmedik. Fakat insan o kadar parayı verince biraz beklenti artıyor. Beklentinizi düşük tutun ve kanyona odaklanın.

Parkın içinde kaldığımız için akşam ve sabah ekstra yol yapmak yerine rahat rahat gün batımını ve doğumunu izledik. Bu kısma sonra geleceğiz.

Birçok kişi South Rim’e yaklaşık 1.5 saat mesafedeki Flagtstaff’te kalıyor. Buradaki fiyatlar çok daha uygun.

Grand Canyon Park Nasıl Gezilmeli?

İlk Durak Visitor Center

Evet burası bir milli park. Grand Canyon National Park. Eğer Annual Beautiful Pass’iniz var ise giriş ücretsiz. Yoksa araç başına, içindeki yolcularla beraber 35 $. Annual Pass 80 $ ve Amerika’daki tüm milli park statüsündeki yerlere bu kartla ücretsiz girebiliyorsunuz. Birkaç parka gidecekseniz ki biz öyle yaptık, çok bütçe dostu oluyor.

Parka ulaştığınızda ilk işiniz Visitor Center’a gitmek olsun. Burada her türlü bilgiye ulaşacaksınız. Sizi her anlamda yönlendiren yer burası olacak. Her gün 08:00-18:00 arası açık. Ama diyelim ki kanyona gittiniz ve Visitor Center kapalı. Yine paniğe lüzum yok. Parkı gezmeyecek haliniz yok ya!

Amerika’da her türlü national park, state park gibi yerlere girerken, ödeme yaptığınız noktada size içinde ihtiyacınız olan tüm bilgileri içeren broşürler veriliyor. Onları sakın kaybetmeyin. Sık sık ihtiyacınız olacak. Çünkü parkın içinde internet olayı da oldukça sıkıntılı. Wi-Fi var diyorlar ama yoğun olan zamanlarda bağlanmak çok zor.

grand canyon fotograf cekimi

Shuttle Saatlerini Edinin

Eğer kanyonun içine inmeyecekseniz en güzeli view point’lere giderek manzaranın tadını çıkarmak. Bunu yapmanız için de belirli noktalardan sonra shuttle kullanmanız gerekiyor. Çünkü arabayla her yere gidemiyorsunuz. Size verilen broşürlerde park yerleri, shuttle saatleri ve rotaları yazıyor. Shuttlelar gün doğumundan biraz önce başlıyor. Shuttlelar arası aktarma yapmanız gerekebiliyor. O yüzden broşürlere gözünüz gibi bakın.

Gün Doğumu ve Gün Batımı Saatlerini Kontrol Edin

Grand Canyon başlı başına muhteşem. Ama güzelliğinin zirve yaptığı zamanlar gün doğumu ve gün batımı.

Bu yüzden Visitor Center’dan tüm bilgileri aldıktan sonra ilk iş gün batımı ve de gün doğumu saatlerini öğrenmek olsun. Bütün planlamayı bunun üzerinden yapabilirsiniz.

Eğer kalmayacaksanız ve parka öğleden sonra ulaştıysanız, mutlaka gün batımını görmeden dönmeyin.

gun batimi

Gideceğiniz View Pointlere Karar Verin

Parkın içinde yürüyüş yolları da var ancak vaktiniz kısıtlıysa hiç bu işe girmeyin ve shuttlelara binin.

Hangi view pointlere gideceğiniz de aslında ne kadar vaktiniz olduğu ile alakalı. Eğer vaktiniz yoksa Desert View güzel bir seçenek olabilir. Parkın girişine oldukça yakın.

Eğer vaktiniz varsa gözünüze kestirdiğiniz bir shuttle rotası üzerindeki her durağa gidebilirsiniz. Bir durakta inip birkaç durak yürüyüp, tekrar shuttle’a binebilirsiniz. Vaktiniz kısa ise Hermit Road Shuttle üzerindeki view point’ler oldukça güzel. Giderken 9, dönerken 4 durakta duruyor (ama zaten bunlar broşürde yazıyor) aklınızda olsun. Bizce en iyi manzarayı Hopi Point’te bulacaksınız. Hemen birkaç yüz metre yanında bulunan Powell Point de oldukça güzel. Bunların dışında Mather Point park girişine yakın olması sebebiyle oldukça popüler. Yavapai Point de gitmesi daha meşakatli ama tüm manzaraya değiyor.

hopi point

Daha Uzun Vakti Olanlara Öneriler

-Kanyonun içinde mutlaka yürüyüş yapın.

– Müzeleri ziyaret edin. Visitor Center’dan bilgi alabilirsiniz.

– Günlük düzenlenen ranger programlarına katılın. Böylece oldukça eğitimli park görevlileri sayesinde Grand Canyon’ı daha yakından tanıyın. Bunlar ücretsiz programlar.

Ektra öneriler:

-Eğer bütçeniz el veriyorsa helikopter turları ile Grand Canyon’ı tepeden görün. Bu turlar kişi başı 250$ civarında. Las Vegas’tan kalkan turlar da var. Buradan turlara bakabilirsiniz.

-Grand Canyon evlenme teklifi için müthiş bir yer. Manzara efsane. Erkekler duyun sesimizi. Ya da teklif edecek kızlar. Bu manzara kaçmaz!

Biz buradan çok güzel anılarla ayrıldık. Bu dünyada ne kadar küçük olduğumuzu bir kez daha anlamış olduk. Tekrar buraya gelme planları yaptık. Bu arada çocukla gayet rahat gelinebilecek bir yer, aklınızda olsun.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.