Maastricht bizim Hollanda’da en sevdiğimiz şehirlerden biri. Hatta Amsterdam’dan daha fazla seviyoruz dersek, abartmış olmayız.

Bu kadar seviyor olmamızın birkaç sebebi var. Şehrin kesinlikle ayrı bir havası, ayrı bir enerjisi var. Gittiğimizde etrafta Flemenkçe konuşan olmasa, Hollanda’da olduğumuzu anlayamacağız. Öncelikli olarak şehrin Hollanda’nın güneyinde yer alması, Belçika’ya sınır komşusu olması sanıyoruz bunda etkili. Yeme içme olarak da bizi hiç mutsuz etmeyen bir yer oldu burası. O halde haydi başlayalım.

Maastricht, Flemenkçe Maas nehrinin geçtiği yer demek. Şehirden Maas adlı nehrin geçtiğini söylememe gerek kalmadı sanırım:)

Hollanda’daki şehir rehberlerimize ulaşmak için sizi buraya alalım.

Maastricht maas nehri

Tarihi de oldukça eski bir şehir. Romalılar zamanında şehir oldukça gelişmiş. Defalarca Fransızlar’ın saldırısına uğramış. Sonra büyük bir endüstri şehri haline gelmiş. Maastirch Anlaşması’na ev sahipliği yaparak, Avrupa Birliği’nin ve Euro’nun doğduğu yer olmuş.

Şehrin tarihinin eski olması sebebiyle tamtamına 1677 adet devlet tarafından korunan yapı var. Bunlara Rıjksmonumenten deniyor.

Şehirde bulunan University College Maastricht (UCM) Hollanda’nın en yeni üniversitesi olmasının yanı sıra, 151 farklı ülkeden öğrencisi varmış ve toplam öğrenci sayısının %52’si ise yabancıymış. Bu sayısal bilgileri neden verdim. Maastricht aynı zamanda bir öğrenci şehri. Bu da şehrin hareketli olmasında oldukça etkili. Bu Hollanda’da oldukça önemli bir kriter. Eğer bir şehirde üniversite ile gelen bir öğrenci popülasyonu var ise, o şehir çevre şehirlere göre oldukça hareketli oluyor.

Ne Zaman Gitmeli?

Bizce şehrin keyfini çıkarmak, kafelerinde keyif yapmak için bahar ya da yaz ayları. Hatta ziyaretinizi Maastrichtli ünlü keman virtüözü Andre Rieu’nün her sene Temmuz ayında düzenlenen konserine denk getirirseniz tadından yenmez. Biletleri bir önceki senenin Kasım ayında piyasaya çıkıyor ve çok kısa bir sürede tükeniyor.

Andre Beyciğim Maastricht için oldukça önemli bir karakter. Çünkü konserlerinin şehire 3 milyon Euro getirisi oluyormuş. Hatta geçtiğimiz sene kendisine Maastricht Belediye Başkanı tarafından 1 milyonuncu konser izleyicisi şerefine bir plaket takdim edilmiş.

Eko Başkan da belki Tarkan’a böyle bir plaket verir. Duy sesimizi başganım:)

Ne Kadar Kalmalı?

Aşağıda yazacağımız her yeri görmek için 2 tam gün fazla fazla yeter.

Nerede Kalmalı?

Mümkünse merkez civarı kalmak mantıklı. Vrijthof ve çevresi. Ancak Maastricht konaklama açısından maalesef çok fazla seçenek sunmuyor. Biz ilk gidişimizde şu evde kaldık ve oldukça memnun kaldık. Çünkü aşırı merkeziydi. İkinci gidişimizde de bu otelde kaldık. Şehrin dışındaydı ancak fiyat performans olarak beklentimizi karşıladı.

Maastricht Ulaşım

Şehire Ulaşım

Mastricht’e trenle gelmek oldukça rahat. Arabayla gelirseniz istasyon tarafındaki otoparklara arabayı bırakıp, oradan yürüyebilirsiniz. Şehir merkezindeki otopark ücretleri daha yüksek. Pazar günleri eğer Koopzondag (Alışveriş Pazarı: Hollanda’da pazar günleri birçok mağaza kapalı. Ancak yazın güzel bir uygulama olarak ayın belli Pazar günleri açık oluyor) yok ise tüm gün ücretsiz, var ise 12:00-18:00 arası ücretsiz. Şuradan kontrol edebilirsiniz.

Şehiriçi Ulaşım

Maastricht Gezilecek Yerler

Maastricht Tren İstasyonu

Bize neden istasyon öneriyorsunuz arkadaş diyebilirsiniz. Ancak bu istasyon oldukça eski. Bir de eğer Maastricht’e tren ile geldiyseniz, mutlaka istasyonun içine alıcı gözle bakın. Vitraylar muhteşem.

Rechtstraat

Eğer buraya trenle gediyseniz tren istasyonundan şehir merkezine doğru yürüyün. Köprüden karşıya geçmeden evvel solunuzdaki sokak Rechtstraat. Bizim çok sevdiğimiz bir sokak oldu. Burada butikler, restoranlar, galeriler var. Ayrıca bu sokakta aşağıdaki gibi farklı taşlardan yapılmış binalar göreceksiniz. Bunlar yapıldığı dönemde zenginliği gösteren malzemelermiş. Ortamlarda satın bu bilgiyi:)

Sint Servaasbrug (Aziz Servaas Köprüsü)

Rechtstraat’tan çıktıktan sonra şehrin merkezine gitmek için Sint Servaasbrug’ten geçmeniz gerekecek. Kendisi oldukça güzel bir köprü. Aynı zamanda 10€ banknotunun üzerindeki köprünün de bu olduğuna dair bir söylenti var. Sonrasında bu köprü ile mutlaka fotoğraf çekin ama aşağıdan.

Maastricht st sirvaas köprüsü yandan görünüş

Vrijthof Meydanı

Köprüden karşıya geçtiyseniz artık şehrin kalbinin attığı bölgedesiniz. Soluğu doğruca Vrijthof Meydanı’nda alabilirsiniz. Burası şehrin en büyük ve en popüler meydanlarından biri. Etrafı kafe ve restoranlarla çevrili. Mutlaka burada oturup, birşeyler için. Yol yorgunluğunuzu atın.

Meydanda aynı zamanda karnavalı simgeleyen rengarenk heykeller var. Çok eğlenceli fotolar çekebilirsiniz.

maastricht heykeller

Sint Servaasbasiliek (Aziz Servatius Bazilikası)

Virjthof’a geldiğinizde bu bazilika hemen dikkatinizi çekecek. Şehrin simgesi haline gelmiş. Bu kilisenin Hollanda dini tarihi için önemi de büyük. Kilise Hristiyanlığı Hollanda’ya getiren piskopos Aziz Servatius’un mezarı üzerine yapılmış. Bu yüzden onun adıyla anılıyor.

vrijthof kiliseler

Sint Janskerk (Aziz Jan Kilisesi)

Vrijtof Meydanı’nda yan yana iki adet kilise görecekseniz. Bu durum bizi oldukça şaşırttı ve yerel halka sebebini sorduk. Zamanında Aziz Servatius Bazilikası yapıldığında halk büyük ilgi göstermiş ve bir süre sonra burası yetmemeye başlamış. Buna çözümü hemen yanı başına başka bir kilise yapmakta bulmuşlar. Günümüzde ise burası Protestan kilisesi iken Aziz Servatius Katolik kilisesi olarak halka hizmet veriyor.

Onze Lieve Vrouweplein (Our Beloved Lady Square)

Burası da Virjthof gibi bir meydan ama ona göre çok daha ufak. Ama ağaçların altında oldukça sevimli. Meydanın etrafında yine kafeler var.

Maastricht onze lieve plein meydan görünüm

Basiliek van Onze Lieve Vrouwe (Basilica of Our Beloved Lady)

Meydana geldğinizde kocaman ihtişamlı bu kiliseyi hemen fark edeceksiniz. Hemen sol tarafında bir şapel var. İnsanların öncelikli olarak buraya yöneldiğini fark edeceksiniz. Girişinde ” Buradan Ave Maria demeden geçmeyin” yazıyor. İçerde herkes mum yakıp, dilek diliyor. Küçük mum 50 cent, büyük mum 90 cent. Yazın bu mumlardan içerisi epey sıcak oluyor.

onze lieve vrouve şapel

Boekhandel Dominicanen

Burası Maastrich’teki favori yerlerimizden biri. Kendisi Hollanda’nın en çok ziyaret edillen kilisesi ama artık bir kilise değil. 2006 yılında burası bir kitapçıya dönüştürülmüş, çok da güzel olmuş. İçinde bir çok farklı dilde kitap bir de kafe var. Kahvelerini aşağıda anlatıyor olacağız.

dominican church kitapçı

Helpoort

Maastricht’in eski bir şehir olduğunu söylemiştik. Helpoort şehrin günümüzde ayakta kalan son kapısı. Yaklaşık 800 yıllık bir geçmişe sahip. Cehennem kapısı anlamına geliyor. Avrupa’da veba yaşanan dönemlerde hasta insanları bu kapıdan dışarı atarlarmış.

helpoort alttan görünüş

Mağaralar

Maastricht’in altında 2 Amsterdam büyüklüğünde mağara var. Evet yanlış duymadınız. 2. Dünya Savaşı sırasında bu mağaralar hem değerli tabloları saklamak için kullanılmış, hem de birçok insan için sığınak olmuş. Bu arada mağara diyoruz ama tamamı insan yapımı maden tünelleri.

Sadece rehber eşliğinde gezilebiliyor. Henüz yakın dönemde iki genç kendileri gezmeyi deneyip üç gün mağarada mahsur kalmışlar. O sebeple denemenizi pek önermiyoruz. Bu internet sitesi üzerinden bilet alabilirsiniz. Sadece mağara bileti 7.2 €. Eğer kale ile birleştirirseniz ikisi 14.4 € yerine 12.96 €.

Mağara kesinlikle görülmeye değer. Rehber eşliğinde gezmek ve hikayeleri dinlemek oldukça keyifli.

mağara iç mekan çizim

St. Pieter Kalesi

18. yy’dan kalma olan kale, şehrin savunması için oldukça büyük bir öneme sahip. Biz kalenin içine girmedik. Çok ilgimizi çekmedi açıkçası. Drone ile çekim yaptık sadece. Drone’dan gördüğümüz kadarıyla da doğru bir karar vermişiz.

Jekerpark

Ailenizin parkçısı geldi. Tatlış, içinde minik bir gölet olan park. Şehirde bunun dışında daha büyük olan Stadspark var.

jekerpark gölet

Maastricht Yeme İçme

Maastricht bizi yeme içme anlamında her seferinde mutlu ediyor. Bunu Belçika’ya yakın olmasına bağlıyoruz. Çok fazla seçenek var ve buradan mutsuz ayrılmanız oldukça zor.

Michelin yıldızlı restoranları seviyorsanız birkaç seçenek var. Biz 55’i gözümüze kestirmiştik ama gidemedik.

Kahvaltı

Van Wyck

Burası Maastricht’in popüler mekanlarından. Biz kendisini çok sevdik. Çikolata soslu çilekli pancake ile trüflü yumurta yedik. Kahveleri de güzel. Ee daha ne olsun. Fiyat kişi başı ortalama 10€.

van wyck kahvaltı yumurta

Adres: Wycker Brugstraat 28

SoDelicious

Hollanda’da güzel kahvaltı yapan yerler bizim canımız, bebeğimiz. Çünkü kolay bulunmuyor. SoDelicious güzel bir seçenek. Büyük bir yer. Bu yüzden rezervasyona gerek olmadığını düşünüyoruz. SoDelicious ve Ham&Cheese Tost söyledik. Ortalama kişi başı fiyat 10€.

sodelicious kahvaltı çeşitleri

Adres: Stationsstraat 21-23

Öğle Yemeği/Atıştırmalık

Bisschopsmolen

Limburg bölgesi meyveli turtalarıyla ünlü. Flemenkçe’de “Vlaai” olarak geçiyor. Bunu da en güzel yapan yer Bisschopsmolen. Restoran kısmının arkasında halen çalışmakta olan değirmeni görebilirsiniz. Biz vişneli, elmalı ve erikli denedik. Favorimiz erikli olan. Fiyatlar ortalama 4€.

bischop's mill değirmen
vişneli vlaai

Adres: Stenenbrug 3

Livin’ Room

Burası adının hakkını veren bir yer. Dekorasyon sanki birinin evinde, salonda oturuyormuşsunuz gibi. Biz burada sandviç yedik. Vejeteryan dostu bir yer. Pita ekmeğine Zucci ve Boss’s Favorite yedik. Sıcak servis ediliyor. Biz sevdik. Samimi bir mekan. Çalışanları da aşırı güler yüzlü. Fiyat ortalama 9-10€.

livin' room sandviçler

Adres: Heggenstraat 7

Kahve

Coffeelovers Plein 1992

Buranın iki lokasyonu var. Biz kitapçının içindekine gittik. Konsept çok hoşumuza gittiğinden. Kahveleri gerçekten iyi.

coffee lovers iç mekan

Adres: Dominicanerkerkstraat 1 A, 2. Lokasyon: Plein 1992 77

KOFFIE bij Joost en Maartje

Aşırı tatlış ve ferah dekorasyonu ile kalbimizi içeri girer girmez çaldı. Kahveleri de iyi. Evcil hayvan dostu aynı zamanda. Kendi yaptıkları soğuk çayları da oldukça başarılı.

Maastricht joost en maartje kahve mekan

Adres: Maastrichter Heidenstraat 8

Akşam Yemeği/Yemek Sonrası
Il Giardino

İtalyan mutfağıın hastası olduğumuzu az çok bizi tanıyanlar bilir. Bu yüzden Il Giardino’yu denemek istedik. Biz Ispanaklı raviaoli ve Il Giardino isimli pizzalarını söyledik. Hollanda için iyi bir tercih ama çok hastası olmadık maalesef. Yine de fiyat/performans için tercih edilebilir.

Maastricht il giardino pizza

Adres: Onze Lieve Vrouweplein 15

Witloof

Biz buraya kalabalık bir grup olarak gittik ve çok keyif aldık. Burası bir Belçika restoranı. Midyesi gayet iyi. Patates kızartması ef-sa-ne. Yüzlerce çeşit bira seçeneği var. Önceden mutlaka rezervasyon yaptırmanız şart. Kalabalıksanız bizim gibi alt kattaki odada, herkesten uzak yemeğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.Fiyat ortalama 15-20€.

witloof mahzen

Adres: Sint Bernardusstraat 12

Mr. Smith

Yine süper bir kokteylci bulduk. Yukarıda bahsettiğimiz Reschtstraat üzerinde. Tabelası yok. Zilin üzerinde “Press for Drinks” yazıyor çok tatlı. Mekan oldukça güzel ve samimi. Deri koltuklar, sanki mahzen havasında duvarlar. Mutlaka rezervasyon gerekiyor. Biz rezervasyon saatimizden önce gittik, almadılar içeri. Hustler ve the Last Word içtik. İkisi de güzeldi. Kokteller 11€ civarında.

Maastricht mr. smith bar

Adres: Rechtstraat 55

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.