Lviv yeme içme mekanlarıyla tam bir konsept mekan şehri. Gideceğiniz birçok yerde sizi şaşırtacak dekorasyonlar, karşılamalar, enteresan hesap getirme şekilleri görecekseniz.

Şehirde bir de kafe çılgınlığı var. Son aldığımız duyumlara göre 1500’ü aşkın kafe varmış. Sanmayın ki sayı bu kadar çok olunca kalite düşüyor. Gittiğimiz çoğu yerden memnun kaldık.

Fiyatlar Avrrupa için oldukça düşük. Gönül rahatlığı ile yiyip içebilirsiniz. Bizim genel olarak taktiğimiz az yiyip, farklı mekan denemek oluyor. Bu yüzden büyük bir liste sizi bekliyor. Başlamadan evvel, Lviv Gezi Rehberi‘ni de şuraya bırakalım.

Neredeyse bütün restoranlar Rynok Meydanı civarı. Bu yüzden bir noktada biz film setinde gibi hissetmeye başladık. Ama bu olay gezme işini daha da kolay hale getiriyor.

Para birimi Grivna (UAH). Bizim gittiğimiz dönemde TL için 4’e bölmek gerekiyordu. Bahşiş olmazsa olmaz değil, ama ülkenin ekonomik durumu muhteşem olmadığı için verirseniz çok iyi olur.

Alternatif çok fazla olduğu için çok sevdiğimiz yerleri * ile işaretledik. En iyi/ucuz mekanları listelediğimiz videoyu da şuraya konduralım.

Lviv Kahvaltıcıları

Cukor (Tsukor)*

Lviv’de gözümüzü açtığımız yer Cukor idi. Ortamı ve çalışanları oldukça samimi. Bizim buraya geliş amacımız “Yaban mersinli, beyaz çikolatalı pancake” yemekti. Menüde “Blueberry Pancake” olarak geçiyor. Okurken ağzınızdan salyalar aktı mı? Evetse amacımıza ulaşmışız demektir:) Bir kahvaltınızı kesinlikle burada yapıp bu güzelliği denemenizi öneririz. Bunun yanında çok popüler olan Instabreakfast söyledik. Ama yanında gelen avokado tam olgunlaşmamıştı. Yumurtalı kısmı başarılıydı. Ama seçim yapacak olsam yine pancake’i seçeriz. Biraz yoğun bir tat. Paylaşmak daha iyi olabilir. İki kişi, kahveler dahil 300 UAH ödedik. Biz 11 civarı gittiğimizden sıra beklemedik ama daha erken saatlerde sıra olabilir.

cukor blueberry pancake

Adres: Brativ Rohatyntsiv St, 21

Baczewski Restaurant*

Burası Lviv’in en popüler mekanı olabilir. Öyle böyle popülerlik değil. Şimdi şöyle izah edeyim. Restoran 8’de açılıyor. Biz de iki mini çakal olarak tam açılış saatinde vardık. Fakat ne görelim? Çoktaaan bir sürü mini çakal sıraya girmişti bile. İçeri girdiğimizde saat 10’a geliyordu. Yılmadık yani. Girişte kişi başı 150 UAH verip masamıza geçtik.

Şimdi benimle birlikte hayal edin. Bi kış bahçesi düşünün. Oldukça büyük. Yerde halılar. Etrafınızda büyüklü küçüklü bitkiler. Şimdi sıkı durun. Fonda canlı canlı piyano sesi. Açık büfe bir kahvaltı. Kahvaltıya dahil olan bir kadeh şampanya. Sırf burayı görmek ve piyano eşliğinde kahvaltı yapmak için gelinir. Kahvaltısında bir numara yok.

baczewski iç mekan

Maalesef kahvaltı için rezervasyon almıyor. 3 yaşından küçük çocuğunuz var ise sıra beklemeden oturabiliyorsunuz. Biz çıkarken sıra azalmıştı ama hala vardı. Belki 7:30 civarı giderseniz sıranın önlerinden yer kapabilirsiniz.

Adres: Shevska Street, 8

Centaur

Burası da lezzetli kahvaltısıyla kalbimizi çalan yerlerden birisi. Kruvasan içinde Eggs Benedict ve Ermeni usulü pastırmalı yumurta aldık. İkisi de çok lezzetli idi. İki kişi çay kahve dahil 300 UAH ödedik.

centaur eggs benedict

Adres: Kam’yanytsya Avenshtokivsʹka, Rynok Square, 34

Lviv Restoranları

Hangisinden başlasak bilmiyoruz. Birini önce yazsak diğer darılır. Bu yüzden sıralamaya çok takılmayın.

Mons Pius*

Yukarıda sıralama önemsiz dedik ama Mons Pius’u bilerek en başa yazdık. Lviv’de yediğimiz en iyi et, açık ara buradaydı. Öğlen ya da akşam deneyebilirsiniz. Rezervasyon alıyorlar. Dinlendirilmiş et ile yapılan New York Steak şiddetle önerimizdir. 550g civarı. 880 UAH idi. İki kişi rahatlıkla doyar. Maalesef Ukrayna şarabı yoktu. Mecbur Chianti söyledik:)

mons pius steak

Biz dışarda oturduk ama içeride tablolarla dolu yerler vardı. Epey güzel gözüküyordu.

Adres: Lesi Ukrainky St, 14

Ribs Restaurant “At Arsenal”*

Burası da yine çok sıra beklediğiiz ama beklediğimiz sıraya değen yerlerden. Uzmanlık alanları domuz kaburga.

Mekana vardığınızda çok büyük ihtimalle bir sıra olacak. Merdivenlerin en sağından usulca (yer yer insanları iterek) sıranın en ucuna, beyaz tahtanın yanına ulaşın. Orada bir görevli olacak. Ona isminizi yazdırın. Kiril alfabesi ile yazacak. Paniğe kapılmayın:) Sonrasında isminiz söylenecek ve masanıza oturacaksınız.

arsenal rib restaurant önlükl

Kağıttan önlüklerinizi takın ve kendinizi garsonun sizi yönlendirmesine bırakın.

Kaburga dışında da seçenekler var ama kaburga yemeyecekseniz farklı bir yere gitmek isteyebilirsiniz. Zira herkes kaburga yiyiyor. Domuz yemiyorsanız burası pek size göre değil. Yine de denemek isterseniz dana eti de söyleyebilirsiniz. Biz yanına ızgara sebze ve arası peynirli gözleme gibi birşey söyledik. Hepsi çok iyiydi. 2 kişi 450 UAH ödedik.

Not: Dönen tablaların üzerindeki etleri biz de transa geçmiş gibi bir süre çok dikkatlice izledik. Yalnız değilsiniz:)

Adres: 5, Pidvalna St

The Most Expensive Galician Restaurant*

Bu restoranda da Lviv’de yediğimiz en güzel yemeklerden birini yedik. İsmi biraz korkutucu ama size tüm detaylarını anlatacağız.

Bir apartmanın 2. katında yer alan restoran, Rynok Meydanı’nda. Belediye Binası’na bakıyor. Kapıyı çaldığınızda sizi röpteşambırıyla bir adam karşılıyor. Sizi evine davet ediyor. Acaba yanlış yere mi geldim diye düşünmeniz gayet normal. Bir de tavşanı var. Adı Margot. Beslemenize izin veriyor. Biraz muhabbetin ardından sizi “asıl” restorana alıyorlar. Karşılayan beyefendiye bahşiş vermek adetten.

most expensive galician restaurant kaz but

Ortam çok şık. Pazartesi günleri hariş canlı müzik var (Pazartesi Lviv’in en ölü günlerinden). Garsonların İngilizce’si müthiş. Neler yedik: Somonlu patates çorbası, pancar salatası, keçi sütünden yapılmış camambert peyniri, risottolu kaz budu ve Lviv usulü cheesecake. Abartısız söylüyoruz. Hepsi aşırı iyiydi.

Fiyatlar Lviv ortalamasının üzerinde ama kesinlikle değer. Yediklerimizin yanında su, şarap ve espresso dahil 2 kişi 1000 UAH ödedik. Restoranın ismi menüdeki her şeyin fiyatının 10 katının yazılmış olması. Menüye bakarken bir sıfır atarak gerçek fiyatı anlayabilirsiniz.

Önemli not: Mutlaka tuvalete gidin. Çok orijinal bir dekorasyonu var:)

Adres: Rynok Square, 14

Champagneria X&X*

Evet şampanya konseptli bir restoran. Adından çok daha şataftlı bir yermiş gibi duruyor. Ama kesinlikle oldukça rahat. Farklı farklı şampanyaları deneyebileceğiniz gibi lokal lezzetleri de deneyebilirsiniz. Biz haçapuri (yumurtalı ve peynirli pide) ve kynkali (kocaman mantı) yedik. İkisini de sevdik. 2 kişi 450 UAH ödedik.

champagneria haçapuri

Adres: Lesi Ukrainky St, 29

Khinkal’nya na Fedorova*

Lviv’deki favori restoranımızı açıklıyoruz. Olabildiğince salaş. Esnaf lokantası gibi. Haçapurileri tatlı mı tatlı bir teyze yapıyor. Hatta video çekmek isteyince acayip hoşuna gitti.

Yediklerimiz Kharcho (bir çeşit Gürcü usulü çorba, acılı, şifa niyetine), Chashushuli (et yemeği), Khachapuri (bizim pidelerimize benziyor, klasik olanı yedik peynirli ve yumurtalı), Khinkali (devasa mantı). Her şey çok iyiydi. İçeceklerle beraber 350 UAH hesap ödedik.

khinkali gürcü restoranı

Bu arada Khinkali’nin kıvrılmış kısmı sadece tutup yemek içinmiş. Oradan tutup ısırıyorsunuz. Sonra mantının içindeki suyu içiyorsunuz ve kalanını yiyiorsunuz. O sap kısmı yenmiyor. Yan masadan öğrendik:)

Pravda Beer Theatre*

Lviv’in şahane konseptlerinden biri daha. Burası tam bir bira cenneti. Ama bildiğimiz türden değil. 2014 yılında Ukrayna, Belçika, Çekya ve ABD’den işin uzmanlarını Pravda bir araya toplamış ve birçok tarif ortaya çıkarmışlar. Pravda’nın biraları dünya çapında önemli yarışmalarda ödüller almış. Bizce biraları oldukça lezzetli. Obama, Putin gibi liderlerin ismiyle biraları var. Fikir oldukça orijinal.

pravda beer theatre iç mekan

Bu orijinallik yetmezmiş gibi bir de Pazartesi hariç her gün 19:00-21:45 arasında orkestraları sahne alıyor. Mekan resmen bir parti havasına bürünüyor. Hem müşteriler hem de çalışanlar beraber eğleniyorlar. Ortam oldukça keyifli. Buraya gelişinizi mutlaka bu güne denk getirin.

Yemekleri de oldukça lezzetli. Kısacası burada çok keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Adres: Rynok Square, 32

Kryivka

Kryivka bizim girişinde çok eğlendiğimiz bir yer oldu. Burası bir sığınak. Bu yüzden kolay kolay girilmiyor. Öncelikle kapıyı çaldığımızda, kapıyı açan tatlı amca size parola soruyor. Aramızda kalsın. Parola: Slava Ukraine. İlk aşamayı geçtikten sonra nereden geldiğinizi söylüyorsunuz ve görevli sizin dilinizde dili döndüğünce bir kaç kelime söylüyor. Size ballı likör ikram ettikten sonra da içeri alıyor. Daha detaylı izlemek için bu videoyu izlemenizi şiddetle öneririz.

bunker iç mekan

Kapalı yer korkunuz var ise burası size göre olmayabilir. Sığınak gibi tasarlanmış olması sebebiyle hiç pencere yok. Ama konsept oldukça enteresan. Duvarlarda askeri öğeler mevcut. Pravda’nın birası da var. Biz Putin birası eşliğinde Ukrayna’ya özgü patatesli pancake yedik. Güzel bir atıştırmalık kendisi. Eğer daha doyurucu yemek isterseniz, seçenekler mevcut.

patatesli pancake

Adres: Rynok Square, 14 (The Most Expensive Galician Restaurant ice aynı binadalar. Burası giriş katında. Diğeri ise bir üst katta)

Lviv Kafeleri

Na Bambetli

Kahve içmek için tatlı alternatiflerden biri. İçerisi ev sıcaklığında döşenmiş. Biz havanın güzel olmasını fırsat bilerek dışarda oturduk. Tuzlu karamelli cappuccino ve Drunk Safari (konyaklı kahve) içtik. Sevdik burayı. Tatlı bir ara sokakta. Rynok Meydanı’ndan ulaşılıyor (Şaşırdık mı?). Güzel bir alternatif. Tavsiye olunur.

na bambetli iç mekan

Adres: Rynok Square, 29

Atlas*

Lviv’in bir kafe cenneti olduğundan bahsetmiştik. Bizi bıraksanız bu kafelerden biri olan Atlas’ta saatlerimizi geçirebilirdik. Dekorasyonu tatlı, çalışanları oldukça güler yüzlü.

atlas boş çorbası

Mutlaka buraya uğrayıp vakit geçirin. Biz kendimizi borş çorbası içerken bulduk. Oldukça da lezzetli ve doyurucu idi. Kendisi genelde pancardan yapılan ve içine farklı farklı sebzeler ve et de eklenen bir çorba.

Birçok restoran ve kafe gibi burası da Rynok Meydanı’nda.

Adres: Rynok Square, 45

Lviv Coffee Manufacture*

Burasi da Lviv’in yanar dönerli kahve mekanı. İçeri girdikten sonra alt kata inmeniz gerekiyor. Bir görevli elinize bir miğfer tutuşturacak. Miğferi bara oturana kadar çıkarmamanızı öneririz. Çünkü yer yer tavan çok alçak. Kafayı bir yerlere vurma tehlikesi mevcut. Şimdi madenin derinliklerine ilerleyebilirsiniz.

Karşınıza çıkacak olan barda kendinize bir yer seçin. Alevli gösteri için kameralarınızı hazırlayın. Elinde bir tüple garson size gösterisini yapmaya başlayacak. Kahvenin üzerini öyle bir yakacak ki crème brûlée gibi bir katman oluşuyor. Bir iki dakika bekledikten sonra isterseniz bu katmanı kahve ile karıştırın, isterseniz kaşıkla mideye indiriverin.

fire coffee

Madendeki turunuz bittikten ve alevli kahveyi mideye indirdikten sonra yukarı çıkacaksınız. Çıkış mekanın bahçesine oluyor ve bahçesi oldukça güzel. Burada biraz vakit geçirebilir ya da Pazartesi hariç her gün 19:00’da başlayan canlı müziğin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca mekana ilk girdiğinizde mekanın konsept olmayan kahvecisini göreceksiniz. Buranın da Napolyon pastasını oldukça beğendik. Hem de çok hafif.

Adres: Rynok Square, 10

Golden Dukat

Lviv’de tek sevmediğimiz yer. İçerisi çok karanlık. Kendilerine özgü birkaç çeşit kahveleri var. Bizi üzeri yanık bir kahve, diğeri ise üzerinde altın parçaları olan bir kahve. Pek sevemedik. O yüzden burayı öneremiyoruz.

Drunk Cherry

Lviv’de sadece vişne likörü içebileceğiniz yerler var. Drunk Cherry bunların en popüler olanı. Birden fazla lokasyonları var. Tabi ki birisi Rynok Meydanı’nda. Tadı vişne kompostosuna benziyor. Sanıyoruz bu yüzden sevdik. Bir bardak 40 UAH.

drunk cherry dış mekan

Adres: Rynok Square, 11

Lviv Handmade Chocolate*

Çikolata hastalarını buraya alalım. Çikolatayı sevmiyorsanız bile bu ev sıcaklığındaki mekana mutlaka uğramalısınız. Her katı ayrı güzel olan çikolata cennetinde bizim önerimiz fondü. Ama bizim gittiğimiz gün her zaman servis edilen fondü yoktu. Biz de menüden erimiş çikolata ve yanına bandırmalık meyve, kuruyemiş söyledik ve kendi fondümüzü kendimiz yaptık. Toplamda iki çikolata ve yanına söylediklerimizle 120 UAH ödedik. Burayı kesin listenize ekleyin.

lviv handmade chocolate fondue

Adres: Serbska St, 3

Dim Legend (House of Legends)

Burası bizi üzen mekanlardan biri oldu. Ama sebebinin mekanla alakası yok aslında. Burası enteresanlıklarına binanın dışında başlıyor. En tepesine çıktığınızda da sizi üstünde pervane olan bir araba, bacanın üzerinde duran bir cüce heykeli gibi enteresanlıklar karşılıyor. Efsaneler Evi ismi buradan geliyor. Ancak gelenlerin abartısız %99’u mekanın en üstüne çıkıp, fotoğraf çekip çıkıyor. Nitekim biz de böyle yaptık. Çünkü zaten birçok kısmı kapalıydı. Oturan kimse yoktu. Bizi bir şekilde çekmedi. Ama mekanın sırf terasındaki enteresanlıkların fotoğraflanıp ardından bir paçavra gibi atılması bizi üzdü.

house of legends uçan araba

Girişinde yine tonton bir amca sizi karşılıyor. Ona bahşiş verdik en azından ama burası yakında kapatılmış olursa hiç şaşırmayız.

Adres: Staroievreiska St, 84

Kabinet*

Kabinet çok sevdiğimiz kafelerden biri oldu. Dekorasyonu çok şirin. Tatlılarının da oldukça iyi olduğunu duyduk ama biz tıka basa yiyip gittiğimiz için deneme şansımız olmadı.

cabinet kitaplar

Çay sunumları çok şık, çayları da lezzetli. Kafa dinlemelik, muhabbetlik çok güzel. Onur arada bir shot votka yuvarlamış olabilir.

Adres: Volodymyra Vynnychenka St, 12

Svit Kavy*

Buranın kahvelerine bayıldık. Gerçekten kahvesini en sevdiğimiz yer burası oldu. Biz aynı zamanda kahvaltı da yaptık burada. Yumurtalı, avokadolu kahvaltıları güzel. İki kahve ve aşağıdaki tabağa 230 UAH verdik.

svit kavy yumurta kahvaltı

Kahve içmek için burayı kesin listeye ekleyin. İçeride bilgisayarını açmış çalışan da çok vardı. Rahat bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Adres: Katedralna Square, 6

Black Honey

Kahve için alternatif minik ama talı bir yer. Enteresan bir şekilde çok şık giyimli bir sürü kişi gördük burada.

black honey barista

Adres: Tadeusha Kostyushka Street, 2

Virmenka

Ünlü Ermeni Sokağı Virmens’ka Sokağı’nda bulunan kafeye girince gördük ki Türk Kahvesi yapıyorlar. Lviv’in farklı yerlerinde de Türk Kahvesi yapan yerler var. Biz de dayanamayıp bundan sipariş verdik. Pişman değiliz. Üstelik fotoğraftaki gibi kumda pişiriyorlar.

virmenka türk kahvesi

Adres: Virmens’ka St, 19

Yemek sonrası gitmelik mekanlar

Libraria Speak Easy*

Burası bizce Lviv’in nispeten az bilinen, bu şekilde de kalmasını umduğumuz yerlerden biri. Öyle tatlı, rahat bir ortamı var ki. Kütüphane havasında, bir binanın 2 katında yer alan bir mekanda, her ay farklı sanatçıların yer aldığı caz konserleri oluyor. Ancak her gün konser olmuyor. Bu yüzden gitmeden önce mutla bilgi isteyin. Mekan Pazartesi günleri kapalı.

libraria kitaplık kokteyl

Konser ücreti kişi başı 80 UAH. Nakit ödeniyor. Kokteylleri muhteşem diyemeyiz. Bu arada üstte yazdığımız Mons Pius’un etlerini servis ediyorlar. Yani bir taşla iki kuş yapabilirsiniz.

Adres: Lesi Ukrainky St

4Friends*

Kendisine Lviv’deki son akşamında gitme fırsatı yakaladığımız ve bizden atmosferi, kokteylleri ve çalışanlarıyla 10/10 alan bir yer oldu.

Bar kısmı oldukça tatlı. Bir iki de yüksek masalardan koymuşlar. Biz orada oturduk. TV’de Queen konser videoları dönüyor. Keyfimize diyecek yok.

4friends kokteyller

Aslında viski üzerine uzmanlaşmış bir mekan ama ikimiz de viski pek sevmiyoruz. Böyle tipleri de düşünmüşler ve farklı kokteylleri de menülerine eklemişler. Kokteyller 150 UAH civarı.

Adres: Dzhokhar Dudaev St, 2

Gasova Lampa

Yine enteresan konseptlerden biri. İçeride yüzlerce gaz lambası var. Yanlış hatırlamıyorsak 528 adet. İlk gaz yağı ile çalışan gaz lambasının mucidi Leh Eczacı Lukasiewicz’e adanmış. Kendisinin girişte heykeli de mevcut.

gas lamp deney tüpü kokteyl

Deney tüpünde servis edilen kokteylleri çok popüler. Bazıları çok güzel ama bazıları da hiç içilecek gibi değil. Terası çok tatlı. Atıştırmalıklar da güzel. Biz varenyky (mantı) yedik. 10’lu deney tüpü 120 UAH.

Adres: Virmens’ka St, 20

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.