Kapadokya Türkiye’nin bizce en özel bölgelerinden biri. Hem sunduğu manzaraların eşsizliği, hem de yapılabilecek aktivitelerin çeşitliliği ile unutulmaz bir deneyimin sizi beklediğini söyleyebiliriz.

Pek tabii ki Kapadokya araştırması yaparken görebileceğiniz gibi burası sıcak hava balonlarıyla özdeşleşmiş. Bunun en büyük sebebleri ise balon turu esnasında hem inanılmaz yer yüzü şekilleri görüyor olmak, vadilerin içine kadar inebilmek ve gün doğumunun da bu duruma eşlik ediyor oluşu.

Balon turunu yapmış ve çevremizdeki herkese tavsiye eder vaziyette olduğumuzdan bu konuya ayrıca değinmek istedik. Maliyetleri de kendi kadar güzel (!) olduğu için biraz da yol göstermek istedik.

Kapadokya Gezi Rehberi yazımızı da buraya bırakıyoruz.

Balon Turu Abartılıyor mu?

Gün doğumunda balonlar
Mutlu biri:)

Cevabımız kesinlikle HAYIR. Abartılmıyor. Çok eşsiz bir deneyim. Çok popüler olması sebebiyle turist tuzağı gibi gelebilir size. Tur ücretleri aşırı pahalı. Ama hayatta bir kez yapılacak aktivitelerden biri gibi gördük biz bunu. Size de öyle görmenizi tavsiye ediyoruz. Bu eşsiz coğrafyayı kendi gözlerinizle yukarıdan görmek bambaşka bir deneyim.

Balon Turu Fiyatı Ne Kadar?

Baştan söyleyelim fiyatlar maalesef pahalı. Bölgede uçuş yapan onlarca firma var. Her sektörde olduğu gibi daha profesyonel yaklaşan da var sadece ticaret amaçlı yapan da.

Tek bir uçuş için en az 5 kişilik bir ekip, 2 araç ve ithal malzemeler gerekiyor. Maliyetlerin yüksek olması ve bölgenin özellikle yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmesi sebebiyle de fiyatlar genelde döviz cinsinden veriliyor. Otelimizin de önerisiyle Butterfly Ballons’u tercih ettik ve turun tamamından büyük keyif aldık. Otelin bize verdiği fiyat 100 € idi. Ama, sonra dedik ki pazarlık sünnettir. Email ile iletişime geçtik ve turu kişi başı 90€’ ya ayarladık.

Uçuşun uzunluğuna, dönemine göre fiyatlar 50-150 € arasında değişebiliyor. Firmaların kendisiyle iletişime geçerseniz en ucuz fiyatı öğrenebilirsiniz.

Balon Turu Ne Kadar Sürüyor

Genel olarak turların büyük kısmı 1 saat sürüyor. 1.5 – 2 saat süren özel turlardan alıp doya doya gezmek de bir seçenek. Tabii ücreti de buna bağlı olarak artıyor. Ama bizce 1 saatlik olan standart tur gayet yeterli.

Balon Turu Her Zaman Oluyor Mu?

Kapadokya’da birden fazla gününüz varsa, turu ilk gün yapmak çok mantıklı. Çünkü hava koşullarına bağlı olarak turların iptali söz konusu olabiliyor. Uçuşlar, havaalanlarında olduğu gibi izne bağlı olduğu için, balon firmalarının size güzellik yapma şansı da bulunmuyor. Hava koşulları el verirse, yılın her günü tur bulmak mümkün. Turlar gün doğumunda yapıldığı için sabah 4’te uyanmak istemezseniz kış aylarında uçuş yapmayı tercih edebilirsiniz. Ama havanın oldukça soğuk olacağını göz ününde bulundurmak lazım tabii.

Balon Turu Nasıl Yapılıyor?

kapadokya balon turu
Balonlar hazırlanırken -I
kapadokya balon turu
Balonlar hazırlanırken -II

Biz Ağustos’ta gittiğimiz için 6 civarında gün doğuyordu. 04:25’te firmanın servisi bizi otelimizden aldı. 15 dakika sonra merkezlerine ulaştık. Kayıt işlemlerinin ardından minik bir kahvaltı servisi oldu. Sonrasında, yine servisle balonların kalkacağı alana ulaştık. Bu kısmı da oldukça sevdik. Kocaman bir alanda farklı zamanlarda hazırlanan ve sonrasında havalanan balonları görmek aşırı güzeldi. Bir yandan da kendi balonumuzun hazırlanışını da izledik.

Sonrasında ise balonun sepetine bindik. Pilotumuzun talimatları sonrası yer ekibinin desteğiyle nasıl olduğunu anlayamadan havalandık. O ilk kalkış anı gerçekten çok etkileyici. Bizim şansımıza o gün hava oldukça güzeldi. Bu sayede havada kuş gibi süzüldük tabir-i caizse. Balondayken bu işin ne kadar komplike olduğunu da anladık. Pilotlar sürekli birbirleriyle haberleşiyorlar. O iletişime göre alçalıp, yükseliyorlar.

Balonda gün doğumu
Balonda gün doğumu
Balonların vadilere inişi
Balonların vadilere inişi

Balon ilk havalandığında hava henüz aydınlık değil. Havalandıktan bir süre sonra muhteşem manzaralar eşliğinde gün doğumuna şahit oluyorsunuz. Gerçekten kelimeler bu güzelliği anlatmak için yetersiz. Gördüğümüz manzaralar keza öyle. Bir de işin güzel tarafı balon vadilerin içine, neredeyse yere temas edecek kadar iniyor. Sonra tekrar yükseliyor ve bu sefer başka bir vadiye iniyor. Sanki kocaman bir deviz de kocaman adımlarımızla o vadi senin bu vadi benim geziyoruz.

Biz 1 saatlik bir tura katıldık. Ama, yaklaşık 1saat 10 dakika kadar sürdü. En büyük korkumuz iniş anıydı. Ancak, sanıyoruz hava açısından oldukça şanslıydık. Hem kalkışımız hem de inişimiz oldukça yumuşak oldu. İndiğimiz yere hemen yer ekibi bir araçla geldi. Sepeti o aracın üzerine aldılar ve açık bir arazide durduk. İndikten sonra ise çok hızlı bir şekilde hazırlıklar yapıldı ve şampanyalar patlatıldı. Madalyalar ve uçuş sertifikaları dağıtıldı. Tur, başladığımız nokta olan otelimizde saat 8 gibi sonra erdi.

Tura Katılmayanlara Alternatifler

Balonların hazırlanışı
aşıklar tepesinde gün doğumu
Aşıklar Tepesi’nde gün doğumu

Eğer ki bu paraları vermek istemiyorsanız mutlaka yapmanızı önereceğimiz iki şey var. Birincisi gün doğumunda mutlaka balonları izleyin. İkincisi ise gün doğumunda balonların kalktığı Rose Valley’e gidip, balonların hazırlıklarını, bir bir gökyüzüne havalanmalarını sağlayan hummalı çalışmayı izlemeniz.

Yazının başında da dediğimiz gibi Kapadokya çok özel bir bölge. Zaten görüp de beğenmeyen, tekrar gitmek istemeyen duymadık. Umarız siz de bizim kadar keyif alırsınız!

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz. #uhkapadokya etiketinden fotoğraflarımızı görebilirsiniz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.