Kaş gezisinin olmazsa olmazı Kekova tekne turumuzun detaylarını anlatmaya geldik. Tekne tatili yapanların tatil anlayışı genelde fazlasıyla değişiyor. Araçla ulaşım olmayan bakir koylarda ve tertemiz denize girme keyfini hiçbir otelde bulamıyorsunuz. Günübirlik turlar hem uzun tekne tatiline göre çok daha bütçe dostu hem de bölgedeki koylarda keyif yapma fırsatınız oluyor.

Elbette tekne turu yapmak istemeyenler için onlarca plaj da mevcut. Kaş En İyi Plajlar ve Koylar yazımıza buradan erişebilirsiniz.

Turlar için genelde ya limanda ya da önceden belirlenmiş bir noktada 09:30 civarı buluşulup, tekneye geçiliyor. 10:00 gibi tekne kalkıyor ve 18:00 gibi dönüyor. Genelde koylarda 45 dakika yüzme molası veriliyor. Kaleköy’de 1 saatlik serbest zaman veriliyor. Bazı teknelerde deniz gözlüğü, palet gibi ekipmanlar da olabiliyor ama su altına meraklıysanız siz hazırlıklı gelin.

Kaş Gezi Rehberi’ndeki bilgilerin de oldukça işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Kaş Kekova Tekne Turunda Nerelere Uğranıyor

Çamlık Koyu

default

Çamlık Koyu’nun etrafı adından da anlaşılacağı gibi çam ağaçlarıyla çevrili. Suyu ılık ve dalgasız. Eğer kıyıya çıkmak isterseniz mutlaka deniz ayakkabılarınızı alın. Aslında bu öneri tüm tur için geçerli. Kekova çevresi genelde kayalık olduğu için yanınızda bir çift deniz ayakkabısı olması çok iyi olur.

 Akvaryum Koyu

Her bölgede olduğu gibi burada da bir adet Akvaryum koyu mevcut. Kekova çevresindeki en güzel koylardan biri ve berrak suyu nedeniyle dalış yapmak için ideal. En sevdiğimiz koylardan birisi burasıydı.

Kekova Batıkşehir

Kekova batık şehir
Kekova batık şehir

Kekova Adası’nın etrafında, Kaş tekne turlarının en önemli durağı. Sit alanı olduğu için burada tekneler durmuyor sadece görüp devam ediyorsunuz. Ama insan sadece burada uzun uzun durup, vakit geçirmek istemeden edemiyor. Kekova Adası’nın kıyıları turkuaz bir renge sahip ve çok berrak. Geçerken göreceğiniz ve deprem yüzünden su altında kalan Dolkisthe Antik Kenti, Batıkşehir Kekova olarak adlandırılıyor.

Tekne durmuyor ancak oldukça yavaşlıyor. Bir yandan da rehber tarafından bu batık şehir hakkında bilgilendiriliyorsunuz.

Kaleköy

Batıkşehir’den sonra Kaleköy ya da diğer adıyla Simena geziliyor genelde. Kaleköy Simena Antik Kenti’ni barındıran bir köy. Antik kent sebebiyle de arkeolojik sit alanı. Buraya en kolay ulaşım deniz yoluyla sağlanıyor. Karadan da ulaşım mevcut. Ancak arabanızı bıraktıktan sonra bir miktar yürümek gerekiyor çünkü köy araç krafiğine kapalı.

Denizden sıkılanlar için karaya çıkma fırsatı sunuyor bu nokta. Genelde tekneler 1 saat kadar süren molalar veriyor. Bu molada Kaleköy’ün tepesinde yer alan kaleye çıkıp bölgenin eşsiz manzarasını bir de tepeden izleyebilirsiniz. Müzekart ile kaleye giriş ücretsiz. Özellikle sıcak havada yürümek istemiyorsanız, köyün sahilinden denize girebilirsiniz. Kalenin tepesine kadar çıkmak istemeyenler için kral mezarlarının olduğu alan ilgi çekici olabilir.

Kaleköy’ün dondurması çok meşhur. Kaleye doğru çıkarken yol üstünde köylüler sizi davet edip dondurmalarından ikram edeceklerdir. Herhangi birini övmemize gerek yok. Yol boyu denediklerimizin hepsi güzeldi. Herkes de fazlasıyla konuşkan misafirperver. O yüzden en sevdiğinizin bahçesine oturup keyif yapmak yeterli. Denemeniz gerekense yanık dondurma. Evet, yanlış duymadınız. Kesinlikle çok lezzetli. Ancak meyveli dondurmaların da hakkını vermemiz lazım.

Kaleye çıkmayacaklar için diğer bir alternatif ise kano yapmak. Biz vaktimiz olmadığı için deneyemedik ancak sizin aklınızda olsun.

Üçağız Köyü 

Karaya çıkabildiğiniz bir başka durak. Ancak, her tur burada durup mola vermiyor. O yüzden ilginizi çeken bir nokta ise özellikle sormanızda fayda var.

Tersane Koyu

Kekova tersane koyu
default

Kalıntılar arasında yüzme konusunda ısrarcıysanız beklemeniz gereken nokta tam olarak burası. Genelde tekneler burada kısa bir yüzme molası verip yollarına devam ediyor. İsteyenler hızlıca karaya çıkıp, kilise kalıntılarını da görebilir.

İnönü Koyu 

default

Dar bir kanyonla sonlanan yüzmek için keyifli noktalardan birisi. Bazı turlar ilk bazı turlar son durak olarak burayı tercih ediyor.

Alternatif Turlar

Bu bölgede en çok tercih edilen rota elbette Kekova. Ama alternatif rotalar da mevcut. Özel istediğiniz bir rota üzerinde tur satın alabileceğiniz gibi, günübirlik Meis Adası, 12 Adalar ve Liman Ağzı turlarına da katılabilirsiniz.

Hangi Tur Tercih Edilmeli?

Kaş’ta tekne turlarının çoğu merkezdeki limandan kalkıyor. Zaten iner inmez yan yana dizilmiş tekneleri kolayca görebilirsiniz. Standart tur fiyatları hemen hemen benzer, o yüzden bütçe tercih için ilk kriter değil. Tekne turu fiyatları ortalama 400-500 ₺ civarında değişiyor (2021 de kişi başı 250 ₺ idi). Tabii bu fiyat yazıyı yazdığımız an itibariyle bu şekilde. Son dönemde Türkiye’deki yaşanan durumlar sebebiyle fiyatlar değişmiş olabilir. Acentelere yeni fiyatları sormak lazım Peki bu kadar tekne/tur arasından sizin için doğru olanı nasıl seçeceksiniz?

Müzik konusu bir kriter değil. Çünkü ortak kararla turlarda müzik yayını yapılmıyor. Çok çok isabetli bir karar. Umarız bu karar ülke geneline yayılır.

İlk sormanız gereken soru turun uğrayacağı duraklar olmalı. Teknedeki katılımcılar, günlük yoğunluk gibi farklı kriterlere bağlı olarak tur üzerinde uğranan duraklarda değişimler yaşanabiliyor. Özellikle uğramak istediğiniz bir yer varsa, şirketten kesin olarak bunu doğrulamak güzel bir plan olabilir.

İkinci sorunuz elbette turun kaç kişilik olacağı. Katılımcı sayısı arttıkça doğal olarak fiyat düşüyor. Ancak, alacağınız keyif de benzer oranda düşmeye başlıyor. Özellikle kalabalıkta yüzerken herkesin zamanında dönmesi kolay olmuyor ve bu göremeyeceğiniz bir durak olarak dönebilir. Herkes dakik olsa dahi, kalabalık bir turda gürültü problemi yaşamanız da olası. O yüzden katılımcı sayısını öğrenmek kritik.

Teknelerde öğle yemeği ve atıştırmalık servisi oluyor. İnternetteki yorumlardan bunların kalitesine dair fikir edinmek de kritik noktalardan birisi. Tüm gün teknede olup alternatif bir yiyecek kaynağınız olmayacağı için, canınızın sıkılmayacağı bir tercih yapmak önemli.

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz. Barselona ile ilgili paylaşımlarımıza #uhbarselona etiketinden ulaşabilirsiniz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.