İsviçre Alplerinin ve Avrupa’nın, coğrafi olarak olmasa da turistik açıdan en yüksek noktası Jungfraujoch, heyecanı da zirveye çıkarıyor. 3500 metrelik zirveye nasıl ulaşılıyor ve orada sizi neler bekliyor hepsi yazımızda.

Detaylara geçmeden önce bölgenin en büyük turist aktivitesi Jungfraujoch. O sebeple, zaten pahalı olan İsviçre fiyatlarının da üzerinde bir ücrete sahip. Bu ücretin hakkını verebilmek adına, bir zirveden daha fazlasını yaratabilmek için çeşitli aktiviteler eklenmiş durumda.

Gözlerimle de gitmeden göreyim diyorsanız videomuz aşağıda.

Ne Zaman Gidilir?

3500 metre yükseklikte olduğu için haliyle yılın her vakti kar olan bir bölge burası. Avrupa’nın en uzun buzulu Aletsch da dağın hemen önünden başlıyor.

Zaman dedik ama burada önemli olan mevsim veya aylardan çok günün hangi saati buraya gelmeli sorusu. Her yarım saatte bir çalışıyor trenler ve oldukça kalabalık oluyor. O sebeple günün ilk trenini yakalamayı denerseniz bir miktar daha rahat edersiniz.

Biletler

Her şeyden önce biletinizi internetten almayın. En azından günler öncesinden almayın. Çünkü, hava bulutlu ise buraya çıkmanın hiç anlamı yok. O nedenle internetten alacaksanız bile en fazla bir gün önce, hava durumunu kontrol edip alın.

Jungfraujoch  Aletsch buzulu karşıdan görünüş

Fiyatlar konusunda önceden uyarmıştık. Ama detaylandıralım bunu biraz. Sadece buraya gelmek isterseniz ve tek bilet alırsanız ücret 152 CHF. Ancak, yolculuk Kleine Scheidegg istasyonundan başlıyor. Dolayısıyla bunun üzerine bulunduğunuz köyden buraya ulaşım ücreti de ekleniyor. Örneğin, Interlaken’da kalıyorsanız, Kleine Scheidegg’e gidiş dönüş ücret 41 CHF. SBB sitesinden toplam maliyeti hesaplayabilirsiniz. Bununla bitmiyor ücret ve son olarak bir koltuk rezervasyonu geliyor üzerine, o da 10 CHF. Bunu şiddetle öneriyoruz. Çünkü, trene önce rezervasyonlu yolcular alınıyor. Daha sonra yer kalırsa- ki çok az kalıyor-, diğer yolcular alınıyor. Dolayısıyla, rezervasyon yaptırmazsanız 2-3 tren beklemek zorunda kalabilirsiniz sırada. Bu da en azından 1-1.5 saatinizin sırada geçmesi demek.

Başka yerler de görmek için çeşitli indirim kartları mevcut. Bu kartların detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Son bir seçenek olarak aşağıdaki Jungfrau Pass’i kullanabilirsiniz.

Jungfrau Pass

Ülkenin kalanını arabayla gezdiğimiz için biz bu kartı tercih ettik. Lauterbrunnen ve etrafındaki tüm toplu taşıma araçları, Jungfraujoch ve Harder Kulm çıkışlarını kapsıyor. Kendi içinde versiyonları mevcut. Biz en küçük olan kartın 3 gün geçerli olanını aldık. Civardaki göllere gidecekseniz veya daha uzun kalacaksanız kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Jungfrau Pass Haritası

Aktiviteler

İstasyonda trenden indiğinizde içerde belirlenmiş olan rotayı gösteren tabelaları göreceksiniz. Bunları takip ederek ilerlerseniz, aşağıdaki aktiviteleri kaçırmadan sırayla gezebilirsiniz.

Eismeer İstasyonu

Tura başlamadan hemen önce istasyonda indiğiniz noktaya koyulmuş olan pencereden ufak bir ön gösterim yapmışlar. 360 derece olmasa da buzulu panoramik bir şekilde görme şansınız var buradan.

Sphinx Gözlem Noktası

Jungfraujoch Sphinx Teras karşıdan görünüm

Jungfraujoch fotoğraflarının arka planında olan gözlem istasyonu. 3454 metreye çıkmak yetmemiş gibi 25 saniye süren bir asansör yolculuğu ile 108 metre de dağın zirvesinde çıkıyorsunuz. Panoramik bir şekilde Aletsch buzulu, Eiger ve diğer dağlar ve zirvenin arka tarafında kalan bölgeyi görebiliyorsunuz. Fiyatları böyle bir nokta için normal diyebileceğimiz büfeden dilediğiniz içeceği alıp keyif yapmak için masalar ve banklar da mevcut.

Alpine Sensation

Ice Palace ile Sphinx arasındaki yolu bağlayan 250 metrelik bir tünel. Burayı da boş geçmek istememişler. Tren yolu inşaat sürecini anlatan görseller ve fonda çalan müzikler ile güzel bir ambiyans yaratmışlar. Ayrıca tren yolu inşaatında çalışan, inşaat sırasında ve sonrasında hayatını kaybeden insanlara adanmış bir bölüm de mevcut. Yolun sonunda önünde fotoğraf çektirmesi çok keyifli bir de sürpriz sizi bekliyor.

Ice Palace

Ice Palace bar

1930’larda elle açılmış olan tüneller, bugün sanatçıların dokunuşu ile buzdan bir saraya dönüştürülmüş durumda. Buzdan heykeller, iglolar, buzdan bir bar ve tümüyle buzla kaplı duvarlarıyla bu tünellerde yürümek oldukça keyifli. Kalın giyinmeyi unutmayın. Bu bölüm fazladan soğuk. Biz çok dayanamadık 🙂

Mönchsjochhütte

Mönchsjochhütte yürüyüş parkuru

Tünellere hapsolmayıp, açık havada 45 dakikalık bir yürüyüş yapmak için gideceğiniz yer burası. Güvenlik amacıyla önceden belirlenmiş olan rotayı takip ederek, Avrupa’nın en yüksek servis kabini veya noktası olan Mönchsjochhütte’ye ulaşabiliyorsunuz. Burada kızaklarla taşınan yiyecekleri tadabilir ve hatta burada konaklayabilirsiniz. Tabii otel konforu yok. Yatakhane konseptli ve uyku tulumunda konaklamaktan bahsediyoruz. Kabinde sadece Mart – Ekim arasında bir çalışan bulunuyor. Onun dışındaki tarihler sadece konaklama için. Ama dondurucu bir soğuk oluyor önceden uyaralım. En azından yürüyüş kısmını pas geçmemenizi öneririz.

Snow Fun Park

3500 metrede zipline’a binmek, kızakla kaymak gibi aktiviteler için geleceğiniz nokta da burası. Zipline ücreti kişi başı 20 CHF. Haziran – Ekim aylarında açık olduğunu eklemeyi unutmayalım.

Lindt Mağazası

Jungfraujoch Lindt çikolataları

Oldukça ufak bir de çikolata mağazası kondurmayı unutmamışlar. Çıkışta çikolata yapılışını ve Lindt’i anlatan gösterimlerin de olduğu bu mağazadan kiloyla çikolata alıp kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz. İsviçre fotoğraflarımıza #UHisvicre etiketinden ulaşabilirsiniz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.