Jungfrau bölgesinin harika köylerinden Grindelwald hali hazırda yüksek bir bölgeye kurulmuş durumda. Gözünüz daha da yükseklerdeyse First tepesi, bu köyden sadece 25 dakika mesafede sizleri bekliyor.

First’in diğer bir adı Top of Adventure. Sadece teleferik yolculuğu bile isminin hakkını verse de, tepenin sunduğu olanaklar bununla kalmıyor. Kış aylarında bir kayak merkezi, yaz aylarında ise muazzam bir yürüyüş bölgesi. First gezimizin videosu aşağıda.

Interlaken Bölgesi Gezi Rehberi‘ni de başlamadan bırakalım.

Ne Zaman Gidilir?

Zaten bölge 2300 metre yükseklikte ve burada yürüyüş, zipline, scooter gezileri yapacaksınız. Bu aktiviteler için kış aylarında buraya gelmek çok mantıklı değil. Zaten teleferik de Aralık – Haziran arasında çalışmıyor. Bu dönem kayak turizmi için ayrılmış durumda. Son olarak da hava durumunu kontrol etmenizi öneririz. Havanın açık olmadığı bir gün giderseniz, manzara yerine bulutları izlemek zorunda kalırsınız.

Ulaşım Konusu

Eğer navigasyonlara sonsuz güveniniz varsa, buraya araba ile gelmeyi deneyebilirsiniz. Navigasyona göre araç ile gelinebiliyor. Ancak, biz tepede tek bir araç dahi görmedik. O yüzden kararı size bırakıyoruz.

Az önce bahsettiğimiz teleferik ulaşım için tek alternatif. Grindelwald, Firstbahn’dan kalkıyor ve toplamda üç durağı var. Ara durakları birazdan bahsedeceğimiz aktiviteleri yapmak için kullanacaksınız. Teleferik ücreti tek yön 16 CHF. Bu arada bu teleferik yolculuğu bizim İsviçre’de en sevdiğimiz teleferik yolculuklarından biri oldu. Hem uzun sürüyor. Hem de bir yandan ineklerin çan seslerini duyabiliyorsunuz ve inanılmaz güzel manzaralar görebiliyorsunuz.

İsviçre için ulaşım konusundan detaylı bir şekilde bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bölgede Nerede Kalınır?

Her türlü aktiviteyi yapsanız dahi, burada bir tam günden fazla zaman geçirmek oldukça zorlayıcı olur. Ama, dağ manzarasına bakarak uyanmak, Cliff Walk’ta kimse yokken tek başınıza yürümek için Berggasthaus First tercih edilebilir.

Aktiviteler

First’in diğer adı Top of Adventure olsa da, her yaş ve fiziksel duruma uygun bir aktivite mevcut. Kolayından zoruna bir çok yürüyüş rotası, zipline, scooter ve dağ için uyarlanmış karting araçları ile 3 km’lik iniş… Hadi başlayalım aktivitelere.

Yürüyüşler

Yürüyüşlere başlamak için teleferikten inip sağa doğru ilerlemeniz gerekiyor. Biraz ilerleyince First Cliff Walk girişini ve yürüyüş yolları tabelalarını görecekseniz. Bu noktadan hemen detaylara geçelim.

First – Bachalpsee Rotası

Yapması en kolay ve kısa olan rota ile başlayalım. Zaten, diğer rotaları yapmak için, bu rotanın büyük kısmını tamamlamanız gerekiyor. Rota gidiş dönüş toplamda yaklaşık 2 saat sürüyor. Çok fazla iniş, çıkışı olmadığı için kolaylıkla ve enfes dağ manzaraları eşliğinde ilerliyorsunuz. Bebekli ve çocuklu aileler de zorlanmadan kolayca bu rotayı tamamlayabilir.

Rotanın son noktası Bachalpsee isimli göl. Göl, doğal bir baraj ile ikiye bölünmüş durumda. Bu baraj alanının üzerindeki banklardan en güzel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Diğer bir güzel manzara noktası ise, aşağıda anlattığımız Schynige Platte rotasına doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan bank. Burası daha yukarda yer aldığı için tüm göle hakim olabiliyorsunuz.

First yürüyüş rotası yukarıdan görünüş
First – Bachalpsee – Waldspitz – Bort Rotası

Yukarıda anlattığımız rota sizi kesmediyse, yaklaşık 1.5 saat daha yürüyerek Waldspitz ve Bort’a da gidebilirsiniz. Rotaya başlamak için Bachalpsee’deki küçük gölün yan tarafında bulunan tabelaları takip edebilirsiniz. Bu rota da nispeten kolay bir şekilde tamamlanabiliyor. Yol üzerinde yaklaşık 60 farklı çeşit çiçek görebildiğiniz için Flower Trail olarak da adlandırılıyor. Walspitz’e ulaştığınızda Gasthaus Waldspitz‘de dağ manzarası eşliğinde bir şeyler içebilirsiniz. Rotanın en kolay kısmı bu noktadan sonra başlıyor. Yokuş aşağı bir şekilde ormanlık bir yoldan ilerleyerek, teleferiğin ilk durağı olan Bort’a ulaşıyorsunuz.

First Schynige Platte Rotası

Bölgedeki en zorlu ve uzun rota, yaklaşık 16 km uzunluğunda. First daha yüksekte olduğu için başlangıç noktası olarak burayı seçmek daha kolay hale getiriyor rotayı. Ama Jungfrau bölgesinin keyfini sonuna kadar çıkartmak isterseniz, rotayı tam ters yönde yapmanızı öneririz. Yol üstünde dağ, göl, inek, chalet ve çok daha fazlasını görebilirsiniz. Eğer, uzun yürüyüşler yapmayı seviyorsanız ve bölgede tek bir rota deneyecekseniz kesin olarak bu rotayı denemelisiniz. Çünkü en kapsamlı ve güzel rota bizce burası.

First Bachalpsee Manzara
First Cliff Walk

Teleferikten inip sağdan ilerlediğinizde, tepenin etrafından dolanan çelik yürüyüş yollarını göreceksiniz. Kendisi İsviçreli ünlü saat markası Tissot sponsorluğunda yapılan First Cliff Walk ve bitiş noktasındaki seyir noktası. Eğer bölgede yürüyüş yapacaksanız, Cliff Walk’u sona bırakmanızı öneririz. Her durumda tekrar First’e döneceğiniz için yürüyüşünüzü tamamlayıp, Cliff Walk’un sonundaki restoranın terasında nefeslenebilirsiniz. Eğer seyir terasında dilediğiniz kadar fotoğraf çekebilmek istiyorsanız, buraya günün ilk teleferiği ile gelmenizi öneririz.

First Cliff Walk manzara

First’te Yapılabilecek Diğer Aktiviteler

Eğer adrenalinli aktiviteler seviyorsanız burası tam size göre. Burada yapabileceğiniz 4 aktivite var. Eğer pass kullanmıyorsanız ve aktivitelere katılmak istiyorsanız, Grindelwald’de teleferik öncesi biletinizi alırsanız çok daha ucuza geliyor. Tabii hangisini yapmak istediğinize önceden karar vermeniz lazım.

First Flyer

First durağından başlayabileceğiniz tek aktivite Flyer. Bu, First – Schreckfeld durakları arasında yer alan salıncak gibi oturarak bindiğiniz 800 metrelik bir zipline. Rüzgarlı havalarda veya kötü koşullarda maalesef çalışmıyor. Çünkü 80 km’lik bir hıza erişebiliyor. Kişi başı ücret sadece bu aktivite için 31 CHF.

First Flyer arkadan görünüş
First Glider

Yine Flyer ile aynı rota üzerinde olan diğer aktivite. Ama, başlangıç noktası Schreckfeld durağı. Bu duraktan binip yine burada iniyorsunuz. Dolayısıyla çanta veya eşyalarınızı düşünmenize gerek kalmıyor. Neden çantadan bahsettik derseniz, glider kuş şeklinde tasarlanmış ve yere paralel bir şekilde bindiğiniz bir zipline. O yüzden çanta tutma şansınız yok. Schreckfeld’den yukarıya doğru ters bir şekilde 72 km hızla yükseliyorsunuz. Asıl eğlenceli kısım ise aşağı doğru kuş gibi süzüldüğünüz 83 km’ye kadar hıza ulaşabildiğiniz nokta. Hava koşullarından daha az etkilendiği için Glider’ı kaçırma ihtimaliniz daha az. Kişi başı ücreti yine 31 CHF.

Glider Uçan insanlar
First Mountain Cart

Oldukça keyifli 3 km’lik özel bir parkurda, Schreckfeld istasyonundan Bort’a kadar 3 tekerlekli ve parkura uygun karting araçlarıyla adrenalin dolu bir sürüş. Frenlerin kontrolü tamamen sizde olduğu için bir miktar da tehlike barındırıyor. Çok yavaş gidebileceğiniz gibi, ralli deneyimi yaşamanız da mümkün. Bu nedenle girişte sorumluluğun size ait olduğuna dair bir form imzalatıyorlar 🙂 Kişi başı ücreti yine 21 CHF.

Mountain Cart
First Trottbike Scooter

Bort istasyonundan Grindelwald’e dönüşü teleferik yerine scooter, bisiklet karışımı bir aletle yapabilirsiniz. 4.5 km uzunluğundaki asfalt bir yol üzerinde sadece direksiyonu kontrol ederek, ayakta bir yolculuk yapıyorsunuz. Özellikle çocuklar için oldukça keyifli bir yolculuk oluyor. Kişi başı ücreti yine 21 CHF.

Trottbike Scooter manzara

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz. Alsace bölgesindeki fotoğraflarımıza #UHisvicre etiketinden ulaşabilirsiniz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.