İzlanda vücuduma dövmesini yaptıracak kadar sevdiğim yerlerden biri oldu. Normalde bir seyahat sonrası yazısını yazmak için önce biraz sindirmeyi beklesek de bu sefer durum farklı olacak. Çünkü hemen anlatmak, duygular şelale iken o haliyle buraya aktarmak istedik. Daha ülkeden ayrılmadan çoktan tekrar gelme hayalleri kurmaya başlamıştık ve en dönmek istemediğimiz seyahatimiz olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

İzlanda gördüğümüz başka hiçbir yere benzemiyor. Ülke küçük, nüfusu 366 bin. Ama küçücük ülkede şelaleler, volkanlar, gayzerler, buzullar, buzul mağaraları, kanyonlar, ne ararsanız var. Görülecek muhteşem yerler var ve bunların hepsini Google Maps’e işaretleyip, plan yapmaya başlayınca gördük ki buraya çok iyi planlama lazım. Süre az (malum ülke pahalı ve bu konuya ayrıca değineceğiz) ama görülecek yer de çok. Hızır gibi yetişen blogunuz size her türlü detayı anlatmaya geldi.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

Reykavik ve Golden Circle Gezilecek Yerler

Blue Lagoon Gezi Rehberi

Güney İzlanda Gezilecek Yerler

İzlanda Nerede?

İzlanda Grönland ile Avrupa’nın kuzeybatısı arasında kalan bir ada ülkesi. Bizim şimdiye kadar gittiğimiz en kuzey olur kendisi. Ülke doğal güzelliklerinin yanı sıra refah seviyesi, eşitlik, özgürlük gibi kavramların hakkının tam olarak verildiği, kişi başına düşen milli gelirin oldukça yüksek olduğu bir İskandinav ülkesi.

İzlanda’ya Vize Gerekiyor mu?

İzlanda AB üyesi değil ancak Schengen vizesi ile giriş yapılabiliyor. Biz Hollanda’da yaşadığımız için oturum iznimizle giriş yaptık.

İzlanda’ya Nasıl Gidilir?

İzlanda’ya ulaşabilmeniz için Keflavik Havalimanı’na ulaşmanız lazım. Maalesef Türkiye’den henüz direkt uçuş yok. Avrupa’da en ucuz aktarmalı uçuş neredense onu tercih etmek mantıklı. Aynı gün aktarma yapmayıp, başka bir yeri daha görme şansı da yakalayabilirsiniz.

İzlanda’ya Ne Zaman Gidilir?

Skogafoss
Skogafoss

Heyecanlı konulara geliyoruz. En heyecanlı kısmı maliyet konusu tabii. Bizce İzlanda’ya her zaman gidilir. Ama her mevsimin kendine göre artıları eksileri var.

Kış: Biz seyahatimizi mart ayında gerçekleştirdik. Kışın gitmenin tercih edilme sebebi kuzey ışıklarını (aurora borealis) görme ihtimalinin daha fazla olması. Bu harikulade doğa olayını Eylül-Mart arası görmek mümkün olsa da kışın bu olasılık artıyor. Aynı zamanda daha sonra bahsedeceğimiz buzul mağaraları da Kasım ortası-Mart ortası gibi gezilebiliyor. Çünkü bunlar yazın eriyor ve bir sonraki sene aynı mağara olmuyor. Bir diğer avantaj ise uçak bileti fiyatlarının ve konaklama maliyetlerinin diğer mevsimlere göre daha uygun olması.

Kışın en büyük sorun soğuk, yolların zaman zaman kar fırtınaları veya buzlanma sebebiyle kapanması, görmek isteyeceğiniz birçok yerin karlar altında olması ya da erişimin hiç olmaması, planınızın hava şartlarından etkilenmeye açık olması, günlerin kısa olması gibi sıralanabilir. Kendimi tez yazıyor gibi hissediyorum:) Böyle yazınca kulağa korkunç gelse de, sırf yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı kışın görülecek en güzel ülkelerden. Ayrıca hava inanılmaz soğukken Blue Lagoon’da termal keyfi kesinlikle muhteşem bir deneyim.

Diğer mevsimler: Biz İzlanda’yı kesinlikle bir de yazın görmek istiyoruz. Hem günler uzun olacak, hem doğayı canlamış, renklenmiş görmek istiyoruz. Hava şartları sebebiyle göremediğimiz çok fazla yer var. Geri gelecek biz! Totomuz donmadan gezmek de güzel olur gibi geliyor:) Yazın konaklama ve uçak maliyetleri epey artıyor. Ama gülü seven dikenine katlanır.

İzlanda Pahalı mı?

Umarız yazının buraya kadar olan kısmını okudun ve en çok merak ettiğini bu kısma direkt atlamadın:) Lafı fazla uzatmadan cevap verelim. İzlanda pahalı. Hem de kur farkından dolayı artık iyice pahalı:( İzlanda seyahatini ucuza getirmenin bazı yollarından bahsedeceğiz.

Para birimi İzlanda Kronu (ISK). Mart 2022 itibariyle 1 Euro 145 ISK. Biz de kolaylık olması açısından maliyetlerden Euro olarak bahsedeceğiz. Ancak örnek vermek gerekirse mesela bir restoranda çorba 15-20€, bira 8-10€, kahve 5-6€, ortalama restoranda bir akşam yemeği 30-50€ gibi düşünebilirsiniz.

Bu arada tek bir yerde bile nakit para kullanmadık. Her şeyi kredi kartı ve banka kartı ile hallettik. Bu yüzden ekstra kayıp yaşamamak için siz de böyle yapmak isteyebilirsiniz.

Alanda reynisfara lav sütunları
Reynisfara Lav Sütunları

İzlanda’da Araba Kiralama

İzlanda’da refah seviyesi yüksek dedik ama toplu taşıma büyük şehirler haricinde yok gibi bir şey. Yani İzlanda’da araba kiralamak neredeyse şart. Eğer araba kullanmak istemiyorsanız turlara katılmanız gerekiyor. Bu yüzden havaalanı Reykjavik ulaşım konusuna bile girmiyoruz. İzlanda tam bir ”road trip” ülkesi. Yolda giderken harika bir manzara görüp defalarca durmak, çok sevdiğiniz bir şelaleye tekrar gitmek İzlanda gezisini ekstra özel yapıyor. Ayrıca geceleri kuzey ışıkları avına çıkabilmek için yine araba gerekiyor.

Eğer hava şartlarının elverişli olmadığı bir dönemde gidiyorsanız o 4×4 kiralanacak. Yani bunu bir güvenlik meselesi olarak ele almanız lazım. 4×4 maalesef normal arabalara göre çok daha pahalı oluyor. Ama “safety first”.

Biz Sixt’ten kiraladık ve oldukça memnun kaldık. Araba kiralarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Birincisi her şeyi kapsayan bir sigorta almanız. Mesela biz oldukça dikkatli sürücüler olmamıza rağmen, yolda ön cama bir taş çarpıp camın çatlamasıyla sonuçlanan bir talihsizlik yaşadık. Sigortamız olmasaydı 1500€ ödememiz gerekecekti.

Diğer bir konu ise araç kiralama şirketlerinin size farklı farklı sigorta satmak isteyeceği gerçeği. Mesela kum ve kül sigortası diye bir şey var. Malum ülke volkanik dağlarla dolu ya da aniden bir kum fırtınası çıkıp araca zarar verebilir. Biz işte bu noktada risk aldık ve bu ekstra sigortayı almadık. Ya da internetin sürekli çekmesi için modem gibi (belki de adı modemdir) aletlerden kiralamanızı önerecekler. Biz birkaç yer haricinde internetle ilgili bir sorun yaşamadık. Nolur n’olmaz diyerek çevrimdışı haritaları indirmiştik ama gerek olmadı.

Yakıt Konusu

Bu konuya ayrıca değinmek istedik çünkü İzlanda’da bu konuda da dikkat edilmesi gereken şeyler var. En önemlisi adım başı akaryakıt istasyonunun olmaması. Reykjavik, Vik gibi yerlerde sorun yaşamazsınız ancak bazen çok uzun süre hiçliğin ortasında gitmek gerekiyor. Yeterli yakıtınızın olduğundan emin olun.

Bazı istasyonlar sadece birkaç pompadan oluşuyor. Yani herhangi bir tesis, market, tuvalet vs olmayabiliyor. Buna da kendinizi hazırlamanızda fayda var.

Yakıt doldurmak için kartınızı kullanmanız ve ne kadarlık yakıt doldurmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Fulleme seçeneğini tercih ederseniz karttan belirli bir miktar bloke ediliyor. Bu yüzden biz hiç fullemedik.

İzlanda’da Kaç Gün Gerekli?

İzlanda kuzey ışıkları
Kuzey Işıkları
İzlanda kirkjufell
Kirkjufell

Bu zor sorulardan bir tanesi. İzlanda hani böyle gez gez bitmeyecek ülkelerden. Gezilecek yerler geniş bir alana yayılmış durumda. Hangi mevsimde gittiğiniz bile oldukça kritik aslında. Örneğin yazın giderseniz, günler daha uzun olduğu için daha az günde görmek istediğiniz yerleri görebilirsiniz. Kışın hava şartları da zaman zaman el vermediğinden, evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor.

Malum ucuz bir ülke değil. Bu yüzden kalacağınız gün sayısını biraz da bütçe belirleyecek. 3 günlüğüne giderseniz Reykjavik ve Golden Cirle için yeterli olur. Bizim rotamız kış için oldukça idealdi. Yaklaşık 6 gün geçirdik ve görmek istediğimiz çoğu yeri gördük.

Adanın etrafında tam bir tur atmak isterseniz (ring road), biz buna minimum 10 gün gerekli diye düşünüyoruz.

İzlanda Rotamız Nasıldı?

Aşağıya rotamızı yazıyoruz. Bizce oldukça ideal bir rota idi.

1.Gün: Reykjavik’e öğlen ulaşım. Reykvaik merkezi gezip, Blue Lagoon’a gidiş. Blue Lagoon havaalanına çok yakın olduğu için bunu ilk ya da son gün planlamak çok efektif oluyor. Konaklama: Reykjavik

2.Gün: Golden Circle rotasını yapıp sonrasında bir tık güneye indik. Konaklama Hella’da.

3.Gün: Seljalandsfoss ve Gljufrabui Şelalesi sonrası, Skogafoss’u görüp, güneye inip Dyrhoaley ve Black Beach. Konaklama Black Beach’e ve Vik’e çok yakın bir otelde. Biz ilgimizi hiç çekmediği için Sólheimasandur Plane Wreck’i görmeye gitmedik. Çünkü buraya ulaşmak için epey yürümek gerekiyor. Kendimizi doğla güzelliklere adadığımız için es geçtik.

4. Gün: Svartifoss’u görüp Jökulsarlon buzul gölüne geçiş. Konaklama Hofn civarı.

5. Gün: Öğlene kadar Vatnajökul Milli Parkı’nda buzul mağarası turu. Dönüşte ise yol üstünde olduğu için tekrar Skogafoss, Eldhraun Lava Tarlası, Fjaðrárgljúfur, Seljalandsfoss ve Gljufrabui Ve Reykjavik’e dönüş. Konaklama Reykjavik.

6. Gün: Görmeyi çok istediğimiz Kirkjufell ve dönüşte Reykjavik’te biraz vakit geçirip eve dönüş.

İzlanda’da Konaklama

Airbnb
Tatlı evimiz
Airbnb kahvaltı
Kahvaltı hazırlığı

İzlanda’da kocaman oteller beklemeyin. Biz genel olarak kaldığımız yerlerden memnun kaldık. Özellikle şehirden uzak, kulübe tarzı yerleri tercih ederseniz, akşamları kuzey ışıklarını, buradan direkt görme şansınız olabilir.

Bizim kaldığımız yerler:

Reykjavik: 201 Hotel (kahvaltı dahildi, otoparkı var, şehir merkezine 10 dakika), Old Charm Reykjavik Apartments (şehir merkezinde çok tatlış bir ev)

Golden Circle sonrası güney tarafı: Aşırı sevdiğimiz Loa’s Nest. Keşke her gün burada kalabilseydik. Ortamı aşırı iyi. Hiçliğin ortasında. Sabahları da tazecik waffle yapıyorlar. Sahipleri müthiş tatlı.

Vik: Black Beach Suites. Oldukça hoş tasarlanmış, adından da anlaşılabileceği üzere Black Beach’e çok yakın olan ev görünümlü otel. Yeri çok iyi, otopark sorunu yok. Mutfağı var.

Höfn: Seljavellir Guesthouse. Burası da oldukça tatlıydı. Yine etrafında pek bir şey yok. Kahvaltı ücretli ancak yemek yenen alandaki kahve makinesini ve mikrodalgayı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İzlanda Valizinizde Neler Olmalı?

İzlanda blue lagoon

Bu konuyu özellikle kış seyahati yapanlar için detaylandırmak istedik. Daha önce de dediğimiz gibi İzlanda başka hiçbir yere benzemiyor. Bu yüzden buraya giderken yapacağınız bavul hazırlığı da bir miktar diğer seyahatlere göre farklı.

Kış seyahati için

Termal içlik alt-üst, termal üstü giyilebilecek kazak gibi sıcak tutan kıyafetler, su geçirmeyen bir mont (bu sadece yağmur için değil, gürül gürül akan şelalelerden sıçrayan sular sizi ıslatmasın diye de önemli), böyle bir montunuz yok ise mutlaka mont üstüne giyilebilecek bir yağmurluk, mümkünse narin bacaklarınızı koruyacak ve hızlı kuruyan bir pantolon (kayak pantolonu olabilir mesela), termal çorap, yürüyüşe uygun ayakkabı hatta kar botu, buna takılan ve karda buzda düşmenize engel olan ayakkabı pençeleri (İngilizce’de spikes diye geçiyor) ya da baton. Ama pençenin bizce kullanımı daha kolay. Eldiven (bunu da telefonu kullanabileceğiniz cinsten alırsanız çok daha iyi olur), bere, atkı ya da buff, bizim işimize aşırı yarayan ayak ısıtıcı pedler ve termal havuzlara girebilmeniz için mayo/bikini ve terlik, kuzey ışıklarını güzel fotoğraflayabilmek için tripod, güneş gözlüğü, güneş kremi (şaka yapmıyorum), el kremi, dudak koruyucu, uzun yollarda atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz kuruyemiş, bisküvi, kraker gibi yiyecekler, matara ve çay, kahve için termos.

Yaz seyahati için

Kışlıkları, içlikleri unutun. Yağmurluk, suya dayanıklı yürüyüş ayakkabısı, mayo, güneş gözlüğü, güneş koruyucu, şapka, deniz ayakkabısı, ince kıyafetler, gece uyumayı kolaylaştırmak için uyku gözlüğü (malum günler uzun), böcek ilacı.

Kuzey Işıkları Meselesi

Kuzey ışıkları
Mutlu yüzler
Kuzey ışıkları
Aşırı mutlu biri

Belki de birçoğunuzun İzlanda’ya gitmek için sebebi kuzey ışıkları ya da havalı ismiyle Aurora Borealis. Fotoğraflarını görüp vurulduğumuz, ilk gördüğümüzde çığlıklar atmamıza sebep olan bir doğa olayı. Güneşten gelen parçacıklar, yerkürenin manyetik alanı sonucu bir ışıma yapıyor ve ortaya rengarenk bazen hareketli, bazen daha sabit ışıklar ortaya çıkarıyor.

Bunları görebilmek için kuzey kutbuna belirli mesafede olan enlemlerde olmak gerekiyor. Hollanda’dan gözükmüyor mesela. Ama Norveç’in, İsveç’in kuzeyi gibi yerlerde ve İzlanda’nın tamamında görülebiliyor.

Bu müthiş doğa olayına şahit olabilmek için doğru zamanda doğru yerde olmak lazım. Eylül-Mart arası görülebilse de bir sürü parametreye bağlı. Örneğin ışıksız bir yerde olmanız yani şehirden uzaklaşmanız, havanın bulutsuz olması, KP index denilen ve ışıkların aktifliğini gösteren bu index’in yüksek olması gerekiyor. 3 ve üzeri candır.

İzlanda’ya eğer bu aylar arasında geliyorsanız, akşam yapacağınız en güzel aktivite, özellikle 22:00’dan sonra kuzey ışığı avına çıkmak. Bu gerçekten bir av çünkü ne zaman nerede görebileceğinizi bilmiyorsunuz ve tüm seyahat boyunca tüm değişkenler uygun olsa bile görememe ihtimaliniz var.

Bizim için olaylar şöyle gelişti. Öncelikli olarak telefonumuza Aurora Forecast adında bir uygulama indirdik. 1 hafta ücretsiz deneme süresi olduğu için para vermedik. Bu arada bir sürü uygulama var. Sonrasında buradan her gün KP-index’i takip ettik. Aslında buna çok da güvenmemek lazım. Zira bizim ışıkları gördüğümüz gün index çok yüksek değildi. Bir de İzlanda’nın resmi meteoroloji websitesinden, hava hangi saatlerde açık olacak ona baktık. Siteyi şuraya bırakıyoruz. Burada beyaz olarak göreceğiniz alanlar havanın açık olduğu yerler. Havanın açık olduğu saatte düştük yollara. Şehir ışıklarından epey uzaklaştık. Bu noktada otelden de destek aldık ve onlar bize birkaç yer önerdiler. Reykjavik için en fazla önerilen yer deniz fenerinin bulunduğu ve merkeze 10 dakika mesafede olan Grotta idi. Ama biz maalesef burada görmedik.

Bir diğer konu ise ışıkların hemen gözümüzle görebileceğimiz yoğunlukta olmayışı. Yani var ama yok gibiler de. Ama telefonla gökyüzünün sık sık fotoğrafını çekerek, herhangi bir hareket var mı sürekli kontrol ettik. Bu aşırı önereceğimiz bir şey aksi takdirde yakalama şansımız yoktu. Telefonda da uzun pozlama ayarını açmanız lazım.

En son önerimiz de sabırlı olmak. Işıklar zayıf başlayıp sonrasında şiddetlenebiliyor. Bu yüzden beklemek lazım.

Birçok forumda da günlük olarak o gün nerelerde görülüyor, bekleniyor bunlar konuşuluyor oluyor. Buralar da faydalı olabilir. Facebook’ta bir sürü grup var mesela.

Işıklar hareketli olduğundan ve ortam oldukça karanlık olduğundan güzel fotoğraf çekebilmek için tripod şart. Eğer şansınız yaver giderse, gerçekten hayatınız boyunca unutamayacağınız anlar sizi bekliyor.

Sosisli
Sosisli mutluları
İzlanda benzin istasyonu
Minimalist akaryakıt istasyonları

İzlanda Gezi Maliyetini Düşürmek İçin İpuçları

İzlanda maalesef ucuz bir destinasyon değil. Gezi maliyetinizi düşürebilmek için bazı önerilerimiz olacak.

– Araba ve yakıt büyük bir harcama kalemi. 4 kişi gibi bir grupla bu seyahati gerçekleştirmek, maliyeti oldukça düşürür.

– Aynı şekilde AirBnb’yi böyle bir grup ile paylaşırsanız yine geziniz daha ucuza gelir.

– Bagaj hakkınız el veriyorsa, yanınıza atıştırmalıklar, hatta makarna ve soslar getirebilirsiniz. Mutfağı olan bir yerde kalırsanız, akşam yemeği harcamasından kurtulabilirsiniz. En ucuz yiyebileceğiniz şey sosisli. Birçok benzin istasyonunda sosisli satılıyor. Fiyatı 3€ dan başlıyor.

– İzlanda’da musluk suyu içiliyor. Zaten birçok restoranda siz söylemeden ya masaya su geliyor ya da ortada bir masada sürahi ya da şişeler oluyor. Yanınızda bir su şişesi ya da matara getirirseniz, yol için su olayını da çözmüş olursunuz.

– Alkol maalesef oldukça pahalı. Burada birkaç önerimiz olacak. Birincisi içmemek, Alkol kötüdür:) İkincisi, getirebiliyorsanız bavulda hakkınız kadar getirmek ya da iner inmez free shop’tan almak. Bazı restoran ve barların happy hour ları var. Reykjavik için bir uygulama bile var. İsmi Appy Hour.

Reykjavik’te müzeleri gezecekseniz Reykjavik Card almak mantıklı olabilir.

Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Ülkenin genelinde otobanda hız sınırı 90. Zaman zaman düşebiliyor. Hız limitlerine çok dikkat etmenizi öneririz. Cezalar oldukça yüksek.

– Kışın seyahat ediyorsanız yol durumu planınızı ciddi anlamda etkileyebilir. Şuradan yol durumunu kontrol edebilirsiniz. Hatta İzlanda’da yolların sıcaklığı bile ölçülüyor. Tabelalarda ve paylaştığımız websitesinde de görülebiliyor. 0’ın üstünde olması çok iyi olur:)

– Yol bazen oldukça daralabiliyor. Dikkat etmekte fayda var.

Yararlı Olabilecek Uygulamalar ve Websiteleri

Hepsinden bahsettik ama burada da topluca dursun.

– İzlanda resmi meteoroloji websitesi verdur.is. Hem hava durumu için hem de kuzey ışıklarının durumunu kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

– Yolların durumunu kontrol etmek için safetravel.is

Google Maps: Gideceğiniz her yeri haritaya işaretlemenizi şiddetle öneririz. Haritaları da çevrimdışı olarak indirebilirsiniz.

– Aurora Forecast: Kuzey ışıklarını takip etmek için uygulama

– Appy Hour: Reykjavik’ye happy hour takibi için uygulama

Yazarken bile hala heyecanlanıyoruz. Şimdiden keyifli seyahatler.

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz. İzlanda paylaşımlarımıza #UHizlanda etiketinden ulaşabilirsiniz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz!

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.