İzlanda için araştırmalarınızı yaparken mutlaka Blue Lagoon mutlaka karşınıza çıkmıştır. Biz kendisini o kadar çok sevdik ki, ayrı bir yazı yazma ihtiyacı hissettik. Eğer kendisini daha önce duymadıysanız, endişeye mahal yok. Doğru yerdesiniz!

Kışın İzlanda’ya gitmiş ve popomuz üşümeden gelmiş olmamızın bize vermiş olduğu yetkiye dayanarak biraz Blue Lagoon öveceğiz bu yazıda. Yazarken bile hala burası için heyecanlanıyoruz inanın.

Başlamadan önce İzlanda ile ilgili diğer yazılarımızı aşağıya bırakıyoruz.

İzlanda Gezisi Giriş – Seyahat Planlama

İzlanda Gezilecek Yerler – Reykjavik & Golden Circle

Blue Lagoon Neden Özel?

Burası bir jeotermal kaplıca. Eskiden enerji üretim alanı iken, suyunun bazı deri hastalıklarına iyi geldiği keşfedilmiş. Sonrasında da hemen buraya bir spa merkezi yapılmış. Yani aslında su doğal ancak olduğu alan sonradan yapılmış.

Burayı muhteşem yapan şey ise, dışarıda dondurucu bir hava olsa bile, suyun sıcaklığı hep 38 derece. Bu yüzden de buraya kışın gelmek ekstra özel. Keflavik Havaalanı’na 20 dakika mesafede olduğundan, İzlanda’daki ilk veya son gününüzde buraya gelmek en mantıklısı.

Bir de o sıcacık suyun içinde buz gibi bira keyfi var ki unutamayacağımız deneyimlerden biriydi.

Giriş Ücreti / Hangi Paketi Seçmeli?

Her güzel şeyin bir bedeli var dostlar. İzlanda’da ödediğimiz bedeller ise can yakar cinsten maalesef. Blue Lagoon’da sabit bir tarife yok. Gittiğiniz döneme, günün hangi saatinde giriş yaptığınıza göre baz giriş ücreti değişiyor. Burada bilmeniz gereken diğer bir nokta, giriş yaptıktan sonra kapanış saatine kadar kalabiliyorsunuz. Yani parasını sonuna kadar çıkarmak istiyorum diyorsanız sabah gelip, güvenlikler eşliğinde akşam çıkış yapabilirsiniz. Kapanış saati dönemsel olarak değişiyor. Uzun yaz günlerinde daha geç kapanıyor mesela. Fiyatlar dediğimiz gibi oldukça değişken. Kişi başı 49 ile 91€ arasında değişiyor temel paketler.

Fakrlı paket seçenekleri var. Comfort/Premium ve Retreat Spa. Comfort en temel paket. Giriş ücreti, havlu kullanımı, bir silika maske ve seçeceğiniz bir içecek bu pakete dahil. Biz bu paketi aldık ve gayet memnun kaldık. Bir üst paket olan premium pakette ise ekstra 2 maske, bornoz ve buraya ait restoranda yemek yemeniz halinde geçerli olan bir kadeh şampanya ikramı var. Ekstra 17€ vermek istemediğimiz ve comfort paket bizim için gayet yeterli olduğundan gerek de duymadık. En lüks paket olan retreat spa’da premium’dakilerin üstüne spa kısmını kullanabiliyorunuz. Restorana erişiminiz oluyor. Size ait soyunma odası oluyor vs vs. Premium paketin üstüne bir 450€ daha eklemek gerekiyor zaten:)

Blue lagoonda bira keyfi
Blue Lagoon’da Bira Kayfi
Blue lagoon silika maske
Silika Maske

Rezervasyon Gerekli mi?

Rezervasyon yapmadan burada yer bulma şansınız oldukça düşük. Hatta haftalar öncesinden yapmak gerekebiliyor dönemine göre. Seyahat tarihlerinizi belirlerken buradaki müsaitlik durumunu kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Yanımda Ne Götürmeliyim?

Aslında temel paketin içeriği bile yeterli olduğundan yanınızda çok fazla eşya götürmenize gerek yok. Şampuan, saç kremi, vücut losyonu, saç kurutma makinesi gibi ürünler zaten mevcut. En kritik olan şey tabii ki mayo ve terlik. Onun dışında da yanınıza ne alacağınız aslında biraz kişisel. Çok soğuk havalar için bere ve çok güneşli havalar için güneş gözlüğü gerekli olabilir.

Kaç Saat Yeterli Olur?

Biz 16:00’da girip, 19:00 da çıktık. Bizim için yeterli oldu. Çok uzun süre durmak bir noktadan sonra sıkabilir. Kaldı ki karın açlığı vs gibi durumları da göz önünde bulundurarak, 3-4 saat burası için yeterlidir. Ancak ben tüm gün durmak istiyorum derseniz sizi tutamayız.

Bizim çooook memnun kaldığımız bir deneyim oldu. Bir de bu aralar Sky Lagoon oldukça popüler olmaya başladı. Biz gitmedik ama fotoğrafları güzel duruyor. Biz yine gitsek Blue Lagoon’u tercih ederdik. Ama karar sizin.

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz. İzlanda paylaşımlarımıza #UHizlanda etiketinden ulaşabilirsiniz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz!

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.