Bu iki yer neden bir yazıda toplandı derseniz ikisi birbirine çok yakın. Yani anlayacağınız Antilop Kanyonu’nu gören Horseshoe Bend’i de gördü efendim. Keyifli okumalar.

Antilop Kanyonu

2019’a girerken elime bir defter almış ve bu sene içerisinde görmek istediğim yerleri yazmıştım. Bazı yerlere gideceğimi bildiğim halde, listeye alarak kendime biraz torpil geçmiş olabilirim:) Antilop Kanyonu listenin en başında geliyordu. Amerika seyahatimiz belli olunca ilk yaptığımız şey buraların araştırmasına başlamak oldu.

Bir kere Antilop Kanyonu’nu ismen bilmeseniz bile cismen biliyor olmanız oldukça olası. Çünkü burası bilgisayarlarımızın ekranını süsleyen duvar kağıtlarının içinde en fazla dikkat çekeni. Öyle bir güzellik ki, fotoğraflar yetersiz kalıyor ama size elimden geldiğince neler gördük, nasıl planlama yaptık aktarmaya çalışacağım.

Her şeyden önce seyahat tarihiniz belli olur olmaz kesinlikle kanyon için planlamanızı yapmanız lazım.

aşağı antilop kanyonu içeriden görünüş

Antilop Kanyonu Nedir?

Burası, Arizona’nın Page kasabasında yer alan çok dar iki kanyondan oluşan doğal bir güzellik. Yerlilerin tabiri ile ‘kayaların arasından suyun aktığı’ yer. Darlığını asla ve asla abartmıyorum. Bazı yerlerden tek bir kişi geçebiliyor.

Kanyonu oluşturan kayalara kum taşı (sandstone) deniyor. Yaklaşık 200 milyon yıl önce burası çöl gibi kum tepelerinden oluşuyormuş. Sonra bunlar zamanla hava şartları sebebiyle katılaşmış ve kum taşlarını oluşturmuş. Kayaların arası flash flood adı verilen ani su baskınları ile boşalmış ve günümüzdeki kanyon oluşmuş. Ne yazık ki bu ani seller halen oluyormuş ve bunların en sonuncusu 2013 yılında olmuş. İlginizi çekerse aşağıda flash flood örneğini görebilirsiniz.

Kanyonun zemini hala kum ve her sel olduğunda zeminden epey bir miktar kumu götürüyormuş.

aşağı antilop kanyonu içerden görünüş

Aşağı Antilop Kanyonu mu Yukarı Antilop Kanyonu mu?

Araştırmaya başlayınca göreceksiniz ki burası için ilk karar vermeniz gereken konu bu. Tabi eğer bütçeniz varsa ikisini de görmenize engel olamayız ama biz bir tercih yapmak durumundaydık. Peki hangisine gitmeli? Biz gerçekten bu konuda çok araştırma yaptık. İkisi de muhteşem gözüküyor. Yukarı Kanyon diğerine göre daha popüler. Bunun iki sebebi var. Birincisi günün belli saatlerinde kanyonda ışık hüzmeleri oluşuyor ve bu hüzmeler muhteşem fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. İkincisi ise ilkiyle bağlantılı aslında. 2014’te Yukarı Kanyon’da Peter Lik adlı fotoğrafçı tarafından çekilen Phantom isimli fotoğraf 6.5 Milyon USD‘ye satılarak dünyanın en pahalı fotoğrafı ünvanını elde ediyor. Hal böyle olunca Yukarı Kanyon oldukça popüler hale geliyor.

phantom yukarı antilop kanyonu
Phantom, Fotoğraf: PRNewswire

Bilmeniz Gerekenler

 • Kanyonu tursuz gezmek mümkün değil. Hangi tarafına gideceğinize karar verdikten sonra ilk iş bir tur şirketinden rezervasyon yapmalısınız.
 • Daha popüler olması sebebiyle dilerseniz ilk olarak Yukarı Kanyon’a bakın ama dediğim gibi ikisi de muhteşem. Yer bulamazsanız üzülmeyin.
 • Biz Aşağı Antilop Kanyonu’na gitmeyi tercih ettik. Çünkü en güzel fotoğrafların çekilebildiği saatlerde 10:00-12:00 aralığı gibi burada yer bulduk.
 • Biz Ken’s Tours ile gezimizi gerçekleştirdik. Çok da memnun kaldık. Sonradan öğrendik ki Dixie Ellis ile kardeş şirketlermiş. Bu arada Ken ve Dixie gerçekten kardeşler. Dolayısıyla ikisini de gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Rehberler Najavo yerlileri. Yani bölge insanı. Dolayısıyla hem tarihi hem de kanyonu çok iyi biliyorlar. Dilerseniz gezi sonunda bahşiş verebilirsiniz.
 • Ken Amca’mız burayı ilk keşfeden ve bunu ticarete döken kişilerden.
 • Rezervasyon saatinden yarım saat önce tur şirketine varmanız ve biletinizi almanız gerekiyor. Bu noktada grup numaranız da belli olacak. O grup numarasına ait rehberin grubuna katılacaksınız.
 • İçeride fotoğraf makinesi kullanmak serbest. Çantasını yanınıza almanız yasak. Çanta olarak sadece şeffaf çantaya izin veriliyor. Su ve telefon alabilirsiniz.
 • Bizce çok profesyonel fotoğrafçı değilseniz makineyi yük etmenize gerek yok. Çünkü biz tüm çekimleri iPhone ile yaptık ve bunun çok iyi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Vivid (Canlı) ve Vivid Warm (Canlı Sıcak) filtreleri ile en güzel fotoğrafları çekebilirsiniz.
 • Tur yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Yarım saat önce de orada olmanız gerektiğinden yaklaşık 2 saat buraya ayırmanız lazım.
 • Biz yerel vergilerle beraber kişi başı 52.8 USD verdik.
 • Gruplar yaklaşık 10 kişilik. Ama kanyonda bir çok grup olacak. Başka tur şirketleri de olabilir. Bu yüzden içeride yalnız olurum, rahat rahat fotoğraf çekerim kısmı maalesef olmuyor. Güzel fotoğraf çekmek için ara ara gruptan kopacaksınız. Çünkü kadraja hep birileri giriyor. Ama bu noktada rehber de imdada yetişiyor. Çok iyi lokasyonlarda sizin fotoğrafınızı çekiyor.
 • Yanınıza su, güneş gözlüğü, şapka ve güneş koruyucu alın. Kanyonun girişine kadar 10 dakika yürümek gerekiyor. Yazın o kısım epey zulüm olabilir.
 • Mutlaka beyaz olmayan bir spor ayakkabı giyin çünkü boyanma riski çok yüksek.
 • En önemli bilgiyi en sona sakladım. Kanyonun kızıl tonlarıyla kontrast oluşturacak renkte kıyafetler giyerseniz çok iyi olur. Örneğin ben mavi giymiştim. Fotoğraflarda oldukça iyi çıktığını düşünüyorum:)

İçeride yaşadığım şaşkınlığı ve mutluluğu tarif etmem zor. Bir kere beklediğimden çok daha güzel ve etkileyiciydi. Kanyon çok dar. Bu yüzden kendimi çok ufak hissettim. Renkler, ışığın yarattığı gölgeler muhteşem. Beni bıraksalar çok daha uzun kalırdım. Sanıyorum 200’den fazla fotoğraf çektim. Galiba bu işin turla yapılmasının sebebi biraz da bu. Turla gitmezseniz çıkmak istemeyebilirsiniz:)

aşağı antilop kanyonu selfie

Hayatımda gördüğüm en güzel ve beni en çok etkileyen yerlerden biriydi. Umarım herkes bir gün bu güzelliği görme fırsatı yakalar.

Horseshoe Bend

horseshoe bend genel görünüm

Antilop Kanyonu’na gezi planı yaptıysanız bunu kesinlikle Horseshoe Bend ile birleştirmelisiniz. Çünkü ikisi birbirine çok yakın. Biz Antilop Kanyonu öncesi gittik buraya. Bu kısma yaklaşık 1 saat ayırmanız yeterli olur.

Horseshoe Bend, Colorado Nehri’nin oluşturduğu, at nalı şeklinde bir kıvrım. İşin güzel tarafı bunu 980 metre yükseklikten görebiliyorsunuz. Arabanızı park ettikten sonra, yaklaşık 10-15 dakikalık yürüyüş ile gözlem noktasına varıyorsunuz. Önceki yıllarda otopark ücretsizmiş ancak Mayıs 2019 fiyatı 10 USD. Bunun dışında bir giriş ücreti bulunmuyor.

horseshoe bend yukarıdan görünüş

Gözlem noktasına ulaştıktan sonra yapmanız gereken tek şey manzaranın tadını çıkarmak. Renkler çoook güzel. Ama lütfen bazı turistler gibi fotoğraf çekerken risk almayın. Gerçekten düşmenin eşiğine gelen çok insan gördük. Siz bize lazımsınız:)

Konaklama

Biz turu sabah tamamlamak istediğimiz için bu civarda konaklamamız gerekiyordu. Ancak herkes gibi Page’de konaklamak yerine Fredonia diye bir yerde, bu evde konakladık ve memnun kaldık.

Sabah da kahvaltımızı Kanab Creek Bakery‘de yaptık ve fazlasıyla sevdik burayı.

Adres: 238 W Center St, Kanab

kanab bakery sandviç

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.