Belgrad hem yeme içme hem de gece hayatı olarak bizce bütün beklentileri karşılıyor. Yemek kültürleri bizimkine oldukça yakın ve gerçekten ucuz. Gece hayatı ise oldukça hareketli. Belki bu anlamda Berlin’in gerisinde kalır ama yine de birçok Avrupa şehrine göre oldukça canlı bir gece hayatı olduğu kesin.

Belgrad’da atlamamanız gereken bir kaç nokta:

-Burası bir et cenneti. Et, yemek kültürünün büyük bir parçasını oluşturuyor. En lokal olanı ise ” Ćevapi”

-Pastane kültürü yine çok yaygın. Bizdeki gibi börekleri var. Pekara pastanelere verilen genel isim. Mutlaka deneyin. Bir de Rosen Torta var. Aşağıda mekan önereceğiz.

-Lokal içkileri Rakija. Oldukça güçlü. Sek içiliyor ve birçok aroması var. Biz kayısılı olanı beğendik. Shot şeklinde yemeklerden önce ya da sonra tavsiye edilir. Ama dikkat edin yamulmayın.

-Eğer kalabalık gittiyseniz, ayrı ayrı ödeme kafasına sakın girmeyin. Asla kabul etmiyorlar. Onun yerine biri ödesin sonra siz hesaplaşın. Splitwise isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. Biz çok faydasını gördük.

Kahvaltı

Trpković Bakery

Domuz pastırmalı ve peynirli börekleri efsane. Peyniri bol. Hamuru çok başarılı. Oldukça lokal bir mekan. Oturacak yeri yok. Alıp ayakta minik masa gibi yerlerde yiyorsunuz. Ama hala unutamıyoruz burada yediğimiz böreği. Domuz yemiyorsanız sadece peynirli olan versiyonu tercih edebilirsiniz.

Adres: Nemanjina 32

Trpković Bakery vitrin
Smokvica

Burası Bed&Breakfast olarak hizmet veren bir işletmenin restoranı. Oldukça samimi bir ortamı var. Avlu gibi tatlı bir oturma alanına sahip. Kahvaltı bizim Belgrad’da en sevdiğimiz kahvaltılardan. Gözümüz kapalı tavsiye ediyoruz. Şakşuka ve humuslu bir tabak almıştık. Çook lezzetliydi. Biz kahvaltı için gittik, ancak akşam yemeği için de deneyebilirsiniz. Pizzalarının da iyi olduğunu duyduk.

Adres: Gospodar Jovanova 45

Smokvica kahvaltı tabağı
Red Bread

Kahvaltıda ille de omlet, tost isterim, porsiyonlar da büyük olsun derseniz sizi böyle alalım. Çalışanları oldukça sevimliydi. Omlet ve tostları popüler. Yanına da taze meyve suyu veya smoothie alabilirsiniz.

Adres: Dositejeva 22

red bread savory kahvaltı tabağı

Kahve

Aviator Explorer

Birden fazla şubesi olan bir kahveci. Kendi kahvelerini kendileri kavuruyor. Kahveleri çok güzel. Demleme kahve seçenekleri de mevcut. Amerikano isterseniz sıcak suyu ayrı geliyor, siz istediğiniz kadar koyuyorsunuz. Hava kötüyse mutlaka içerüde oturun, çünkü dekorasyonu çok keyifli. Tuvalete giderken “But First Coffee” yazını es geçmeyin.

Adres: Terazije 28

aviator coffee but first coffee yazısı
Koffein

Yine kahveleri güzel olan bir mekan. 2 lokasyonları var bu arada. Tatlıları çok başarılı. Sabah kahvaltı için de tercih edebilirsiniz. Oldukça merkezi. Çalışanları da tatlış. Başka ne lazımdı?:) Ha bir de evinize kahve alabilirsiniz.

Adres: Uskočka 8

koffein kahve

Kokteyl Barlar

Blaznavac

Renkli dekorasyonu ve iyi kokteylleriyle çok sevdiğimiz mekan. Üstelik lokallerin de sevdiği bir yer. Garsonları oldukça yardımsever. İçeride at arabası tadında, iki kişilik bir yer vardı. İki kişiyseniz oraya oturmak çok güzel oluyor. Hem eğlenceli hem de biraz yukarıda olduğundan mekana hakimiyetiniz artıyor. Kokteyllerine kefiliz.

Adres: Kneginje Ljubice 18

blaznavac kokteyl
Kultura Bar

Nikola Tesla Müzesi öncesi ya da sonrası, birşeyler içmek için müthiş bir mekan. Kokteylleri gerçekten çok güzel. Hele de yaz sıcaklarında nasıl güzel geldi o kokteyller bize. Passion fruit”lu olanlar epey güzeldi. Siz nasıl kokteyl sevdiğinizi garsona söylerseniz mutlaka sizin seveceğiniz bir kokteyl önerir.

Kokteyller 30TL civarında.

Adres: Kralja Milutina 4

kultura bar kokteyller

Öğle/Akşam Yemeği

Mamma’s Biscuit House

Lokal bir tatlı denemek isterseniz adresiniz burası. Yukarıda bahsettiğimiz Rozen Torta ile ünlü pastane. Biz gidip hepsini paketletmiştik kalanların. İyi ki de yapmışız. Çok lezizdi. Oturulabilecek bir yer değil. Alıp parklarda takılın.

Adres: Bulevar Arsenija Čarnojevića 43

Durmitor

Belgrad’a indiğimiz andan itibaren karşılaştığımız 3 kişinin de ortak önerdiği tek mekan. Son olarak kaldığımız evin sahibi de mutlaka gidin dedikten sonra bizim için kaçınılmaz bir durak haline geldi. Ama bizi mafyavari müşteriler de olabileceğine dair uyarmadan edemedi. Gerçekten de bahçeye adım atar atmaz köşelere konuşlanmış bu kişiler hemen dikkatimizi çekti.

Odak noktamız olan yemeklere gelirksek, burası etleriyle meşhur bir mekan. Size önerimiz kendinizi garsona emanet edin. Garsonları işinin ehli ve fazlasıyla yardımsever. İsmini bildiğimiz yemeklere odaklanacakken, garsonun önerisiyle daha yerel lezzetler deneme fırsatı elde ettik.

Her biri birbirinden lezzetli kebap ve et türevlerini denedik. Mutlaka bir öğününüzü buraya ayırmalısınız. Akşam için rezervasyona ihtiyacınız olabilir.

Adres: Omladinskih brigada 16a

durmitor masa görüntüsü
Dva Jelena

Yine et getirin bana eeeet diyerek içeri giriş yaptığımız bir mekan. Çok sevdiğimiz Skadarska bölgesinde. Büyük bir mekan. Bu yüzden yer bulmak çok zor değil. Garsonları yine çok yardımcı oluyor. Ćevapi, sosis, karışık et tabağı hepsi ama hepsi güzeldi. Ev yapımı şarapları da çok başarılı. Karışık et tabağı oldukça büyük. 2 kişi rahatlıkla doyar. İçinde Ćevapi de var. Yanına da bir salata söylerseniz süper menü.

Bir de buranın canlı müziği var. Canlı müzik dediysek de Çiçek Pasajı misali bir grup müzisyen yanınıza gelip, nereli olduğunuzu soruyor. Sonrasında da sizin oraların müziklerini çalıyor. Bize “Katibim-Üsküdar’a Gider İken” çaldılar. Bahşiş vermek adetten.

Kişi başı 50-70 TL’ye tıka basa doyarsınız.

Adres: Skadarska 32

dva jelena yemekler
Cantina de Frida

Frida’yı çok seviyoruz. Frida konseptli mekanları da. Burası Beton Hala bölgesinde bir sürü yanyana mekanın olduğu yerde. Ama buraya ikinci gidişimizde ciddi problem yaşadık. Yemekler çok geç geldi. Çok bekledik. Epey de kalabalıktık. O yüzden önerme ve önermeme arasındayız. En güzeli akşam üzeri birşeyler içmek için gelin buraya. Nehir manzarasına karşı oldukça keyifli oluyor.

Yemekleri lezzetli miydi? Evet. Belki de çok açken gelmemek lazım. O da nasıl bır kafaysa:)

Patlıcanlı her şeylerine kefiliz. Etleri çok başarılı. Tapas gibi küçük küçük, paylaşmalı yemekler söylemek güzel oluyor.

Akşamları canlı müzik olabiliyor ama oldukça yüksek sesli. Dışarda oturmayı tercih edebilirsiniz.

Adres: Karađorđeva 2

cantina de frida dış görünüm
Communale

Buraya biz gidemedik ama giden arkadaşlarımız pizzalarını öve öve bitiremediler. İtalyan mutfağı ağırlıklı bir restoran. Kendilerine güveniriz. Listeye alın o yüzden. Cantina de Frida ile dipdibeler. Adresleri bile aynı gibi. Gidince bulursunuz mutlaka.

Adres: Beton Hala, Karađorđeva 2-4

Lorenzo & Kakalamba

Geldik yine çok renkli bir mekana. Dekorasyonu çok acayip. Hiç bir eşya başka bir eşyayla uyumlu değil ama kendi içinde uyumlu gibi. Sanki Dali’nin elinden çıkmış. Alice Harikalar Diyarında gibi.. İçeride sanat eserleri de var. Zaman zaman değişiyormuş hatta. Tuvaletler bile görülmeye değer.

Yemekleri de on numara. Balkabağı ve pancarlı çorbayı burada deneyip, hastası olduk. Artık kışın sık sık yapıyoruz. Makarnalarına kefiliz, saldırın.

Adres: Cvijićeva 110

lorenzo kakalamba iç görünüm

Gece Hayatı

Belgrad gece hayatıyla oldukça ün yapmış bir şehir. Her şeyden önce lokaller gece dışarı çıkıp eğlenmeyi seviyor. Bu yüzden mekan sayısı da çok bol. Sadece nehir kenarında bile onlarca mekan var. Mekanların tek kötü yanı, içeride sigara içmenin serbest olması. İçki fiyatları Türkiye ile kıyaslayınca oldukça ucuz. Yani bekarlığa veda partileriniz için hem vizesiz hem de ucuz bir alternatif olabilir.

Birçok mekanda kıyafet uygulaması (dress code) var. Mekanı buna göre seçin. Bir de mutlaka rezervasyon yaptırın özellikle Perşembe, Cuma ve Cumartesi için. En azından çantaları koyabileceğiniz bir masanız olsun.

Gece hayatı bizim çok uzmanı olduğumuz bir alan maalesef değil. Denediğimiz limitli yerleri yazacağım.

Bir de yüzen klüpler (splav) var. Bunlar Danube ve Sava nehirlerinin üzerinde bulundan ve Venedik usulü kazıklar üzerinde duran gece klüpleri. Bizce mutlaka bu mekanları deneyin.

Bir de Avrupa’nın gözünü seveyim: rahat rahat eğlenebiliyorsun arkadaş. Bekarlığa veda için süper destinasyon. Bilgilerinize.

Önemli Not: Mekandan çıktıktan sonra taksiye binecekseniz mutlaka mekandan sizin için taksi ayarlamasını rica edin. Gece tarifesi adı altında kazık yemeyin. Onun yerine Ćevapi yiyin:)

Shake’n’Shake

Yüzen klüplerden biri. Profil oldukça düzgün. Kadın erkek oranı dengeli. Süper kale manzaralı. Eğer ben partilemeyi sevmiyorum diyorsanız, gündüz gidip manzaraya karşı birşeyler içebilirsiniz. Kokteylleri güzel. Bira fiyatları da uygun.

Adres: Ušće бб

İsmine çokça rastladığımız yerler: Beton Club, Klub 20/44 (Belgrad’ın koordinatları ile alakalıymış). Belki denersiniz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.