Herkes masallardaki şatolarda yaşadığını hayal etmiştir. Sintra halkı ise hayalleri gerçeğe dönüştürmüş. Bu şehirde muhteşem renklere ve mimariye sahip onlarca şato/kale sizleri bekliyor.

Sintra, Portekiz’deki en yüksek emlak fiyatlarına sahip şehir. Doğasını, sakinliğini ve özellikle devasa evlerini görünce neden olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Gezilebilecek yerlerin sayısını görünce, hemen endişeye kapılmayın. Sizin için en uygun rota ve restoranları listeledik. Buyrun listemize.

Öncesinde, Lizbon Rehberimizi incelemek isterseniz sizi buraya alalım. Okumaktan yoruldum diyorsanız da buraya.

Ne Kadar Kalınır?

Sintra, günlerin uzun olduğu bahar ve yaz aylarında iyi bir planlama ile 1 günde gezilebilir. Sabah erken saatte ulaşıp, gün batımından sonra Lizbon’a dönebilirsiniz. Gece yarısına kadar tren seferleri devam ediyor. Eğer, bu bölgede yer alan birbirinden güzel sahilleri de görmek isterseniz 2 gün ayırmanızı tavsiye ederiz.

Ne Zaman Gidilir?

Sintra için en uygun zamanlar Mayıs ve Eylül ayları. Uzun yaz günleri de keyifli olur demek isterdik. Ama, bolca karşınıza çıkacak olan yokuşları sıcak havada tırmanmak oldukça zorlayıcı olabilir.

Ulaşım – Lizbon Sintra

Sintra’ya ulaşım için kullanabileceğiniz 3 yöntem bulunuyor. Uber, araç kiralamak ve trenler.

Uber fiyatları gidiş saatinize göre değişkenlik gösterse de, 15-25 € arasında diyebiliriz.

Araç kiralamak bizce bir opsiyon değil. Hem Sintra’da yollar tek yön olduğu için trafik oluyor, hem de otopark konusu büyük sıkıntı.

Tren ise asıl ilgilenmeniz gereken yöntem. Şehrin hemen göbeğinde yer alan Rossio istasyonundan, Sintra’ya her yarım saatte bir direkt trenler kalkıyor. Tren saatleri için bu siteyi inceleyebilirsiniz. Trenler sabah 6 gibi başlıyor. Ama, Sintra’da kahvaltı için bile 08.30’u beklemeniz gerekeceğinden, bu kadar erken gitmeye gerek yok. Sintra’ya trenle gidiyorsanız, aşağıda anlattığımız otobüsleri de kullanacaksınız demektir. O sebeple günlük tren+otobüs bileti almanız çok daha mantıklı olacaktır. Bilet fiyatı 15.80 €. Eğer Lizbon’da toplu taşıma kullandıysanız Viva Viagem kartınız zaten vardır. Bu durumda 50 cent az ödeyeceksiniz.

Günlük bilet ile Lizbon, Sintra, Cascais üçgeninde yer alan trenleri gün boyu kullanabilirsiniz. Ayrıca, Sintra ve Cascais arasında ve şehir içlerinde çalışan Scotturb otobüslerine ücretsiz binebilirsiniz. Ama dikkat edin, bu bilet yine aynı firmanın Hop on hop off otobüslerinde geçerli değil.

Eğer Cascais’i de görmeyi planlıyorsanız, yine bu şehirden Lizbon’a direkt tren mevcut.

Sintra ve Cascais Otobüs Hatları

Sintra içerisinde yer alan tüm hatlar ring olarak hizmet veriyor. O sebeple hangi sırayla hangi saraya gitmek istediğinize karar vermeniz önemli. Şehre sabah ulaşan turistler, otobüslerin ilk durağı olan Sintra şehir merkezinde inip buraları dolaşmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden sabah doğrudan 434 numaralı hat ile Pena Sarayı’na giderseniz, kalabalıklardan biraz olsun uzak durabilirsiniz. Sintra’da yollar dar olduğu için tek yön. Bundan dolayı belirttiğimiz süreler trafiğe bağlı olarak değişebiliyor.

434 – Pena Hattı

Sintra’nın en meşhur sarayı Pena. Aradığınızda karşınıza çıkan rengarenk boyanmış olan saray kendisi. 434 numaralı hattı kullanarak Pena Sarayı ve Moro Kalesi’ni görebilirsiniz. Tavsiyemiz önce Pena Sarayı’nı gezip, sonra kaleye gitmeniz. Pena’daki yokuşlardan sonra, kaleye doğru ikinci bir yokuş çıkmaktan kurtulmuş olursunuz. İkisinin arası 300 metre kadar olduğu için tekrar otobüs kullanmanıza gerek yok. Otobüsün bir turu yaklaşık 30 dakika sürüyor.

435 – 4 Saray Hattı

Bu hat üzerinde 4 adet saray yer alıyor. Birazdan da değineceğimiz Regaleira ve Monserrate saraylarını görmeniz bizce yeterli. Otobüsün bir turu yaklaşık 40 dakika sürüyor.

403 – Sintra Cascais hattı

Avrupa kıtasının batıdaki en uç noktası Cabo de Roca veya Cascais’teki Boca do Inferno, gün batımı için çok güzel alternatifler. Buralara gitmek için de bu hattı kullanacaksınız.

Plaj Hatları

439 numaralı hat
441 Numaralı Hat
444 Numaralı Hat

Gezilecek Yerler

Sintra’da görülecek yerler çok fazla çeşitliliğe sahip. Tarihi kaleler, masal şatoları, mağaralar, plajlar, vs. Dolayısıyla, her zevke hitap edebilecek ve farklı listeler çıkarılabilecek bir bölge. Biz kendi listemize başlayalım.

Pena Sarayı

Instagram ve Sintra denildiğinde ilk akla gelen yer sanırız Pena Sarayı. Otobüsle tırmandığınız onca yokuşa rağmen, saraya ulaşmak için önünüzde hala yokuşlar bulunuyor. Yokuşların bitiminde kafanızı yukarı kaldırınca ise, bütün heybeti ve masalsı görünümü ile saray sizi karşılıyor. Yine de bu yokuşu tırmanmam beni taşısınlar diyorsanız, 3 € tek yön ödeyerek bahçede yer alan araçları kullanabilirsiniz.

Sintra Portekiz Pena Sarayı

Daha önce bir saray gezdiyseniz, iç mimari sizi çok etkilemeyecektir. Ama mekanın asıl önemli yanı, dış kısmı. Sarayın tam karşısında yer alan restoranın üst katı ve sarayın sol tarafında yer alan merdivenler fotoğrafik olarak en güzel noktalar.

Sintra Portekiz Pena Sarayı

Sarayı gezmek için en azından 1 saat ayırmanızı tavsiye ederiz. Oldukça güzel olan bahçesini de gezmek istiyorsanız yarım saat de orası için ayırmalısınız. Sarayın bahçesi ve kendisi için ayrı ayrı biletler almanız gerekiyor. Sadece saray 7.5 €, bahçe + saray ise 14 €.

Moro Kalesi

Pena Sarayı ve Sintra’yı bir de farklı açıdan görmek ister misiniz? O zaman sizi buraya alalım. Yaklaşık 1200 yıllık bir kale burası. İslam hakimiyeti döneminde şehri korumak amacıyla yapılmış.

Sintra Portekiz Moor Kalesi

Yaklaşık 1 saat içerisinde kaleyi gezebilirsiniz. En yüksek noktaya çıkıp Pena Sarayı’nı bir de oradan görmeyi sakın atlamayın. Kalenin giriş ücreti 8 €.

Monserrate

Mimarideki Romantizm akımının önemli örneklerinden biri olan saray, aynı zamanda İslam ve Gotik mimari öğelerini de taşıyor. Belki de bu yüzden saraylar içindeki en etkileyici mimari burada diyebiliriz. Sarayın içindeki eserler 1950’lerde boşaltılmış. Yine de hala konserler düzenlenmekte olan Müzik Salonu görülmeye değer. Saray çok büyük olmadığı için 45 dakika içerisinde gezebilirsiniz. Giriş ücreti 8 €.

Quinta da Regaleira

435 numaralı rotanın gözbebeği Regaleira. Tüm rota üzerinde ilk defa bir sarayı değil, onun bahçesini öveceğiz sanırız. Bahçenin altı tünellerle kaplı durumda. Bu tünellerin birleştiği noktalarda bir göl, şelale, ufak bahçeler var. Ama en önemlisi Mason törenleri için yapılmış olan kuyu. Kuyu inşa edilirken Dante’nin cennet cehennem tasvirinin baz alındığı söyleniyor.

Sintra regeleira Initiation Kuyusu

Bu sarayı gezmek için en azından 1 saat ayırmalısınız. Giriş ücreti 6 €. Bu sarayı düzenlenen rehberli turlarla gezmek çok daha keyifli. Tur ücreti 10 € ve buna giriş ücreti de dahil.

Cabo Da Roca

Coğrafi keşiflere kadar dünyanın bitiş noktası olduğuna inanılan yer. Yani, Avrupa kıtasının batıdaki en uç noktası. Bu noktadan uçsuz bucaksız Atlantik Okyanusu’na bakmak, yüzünüze vuran o sert rüzgarı hissetmek bile fazlasıyla heyecan verici. Burayı görünce dönemin kaşiflerine hak vermemek elde değil. Uçsuz bucaksız uzanan suyun gerisinde ne var, burada bitiyor mu yani soruları üşüşüyor hemen cevabı bilsek de kafamıza. Hele bir de gün batımında geldiyseniz, kendinize gelmeniz biraz zaman alabilir.

Cabo da Roca Fener manzara

Buraya, 403 numaralı hattı kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. Son sefer saatini dikkatli inceleyin. Kendinize alternatif ulaşım aracı bulmak zorunda kalabilirsiniz. Duraklarda saatlerle ilgili zaman çizelgelerini bulabiirsiniz.

Boca Do Inferno

Dalgaların kayalara vura vura oluşturduğu bu yapı heybetiyle adının hakkını veriyor. “Cehennemin Ağzı” anlamına geliyor ismi. Aslında, önceleri dalgalar burada bir mağara oluşturmuş. Zamanla mağara çökünce de günümüzdeki halini almış. Cascais merkeze yaklaşık 2 kilometre mesafede yer alıyor. Bu mesafe oldukça keyifli. O nedenle yürüyerek veya merkezden bir bisiklet kiralayarak gelebilirsiniz. Yine Cabo da Roca gibi, gün batımında alacağınız keyif çok daha fazla olacaktır.

Boca Do Inferno Gün Batımı

Bölgenin en iyi deniz restoranlarından olan Restaurante Mar do Inferno, manzara eşliğinde keyifli bir yemeği garanti ediyor. Lizbon’da yer alan dünyaca ünlü Ramiro ile de kapışacak seviyede diyebiliriz.

Sintra Plajlar

Plaj diyoruz ama, bunlar genel olarak yüzmek için değil. Okyanus kıyısı olduğu için fazlasıyla dalgalı ve sığ olabilen bu plajlar sörf, güneşlenmek veya sakin bir gün geçirmek için daha uygun.

Praia da Adraga

Plajlar içerisinde görsel anlamda belki de en güzeli. Sahip olduğu kaya oluşumları görmeye değer. Aracınız yoksa ulaşım biraz zahmetli. Aracınız varsa çok erken saatte gitmek gerekli. Çünkü otopark burada da bir problem. Diğer opsiyon ise 403 numaralı otobüsten Almoçageme durağında inip, oradan yürümek. Ama emin olun bu zahmete değecek. Restaurante Adraga‘da sahil manzarası eşliğinde, fazlasıyla güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Praia do Magoito

444 numaralı otobüs ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz oldukça sakin bir plaj. En kalabalık sezon da dahil rahatsız olmayacağınız bir yer. Çünkü, 1.5 kilometrelik oldukça da uzun bir hatta sahip. Yine yüzmekten ziyade güneşin ve sakin bir ortamın keyfini çıkarmak için uygun. Ama tarih ve doğaya ilgi duyuyorsanız sizi daha mutlu edebilir. Fosilleşmiş kumdan oluşan ve plajın solunda yer alan bölge, Nevada’nın milli parklarındaymışız gibi bir his uyandırıyor.

Praia das Maças

Ulaşımı en kolay olan plaj. 441 numaralı hattı kullanarak kolayca gelebilirsiniz. Sığ suları ve korunaklı yapısı ile aileler tarafından da fazlasıyla tercih ediliyor. Sakin birkaç saat geçirmek için ideal. Plajın hemen yan tarafında bulunan tesis ve devasa havuzu, yüzmek isteyenler için de bir alternatif sunuyor.

Praia Grande

439 numaralı hat veya merkez istasyondan kalkan tramvayı kullanarak ulaşabileceğiniz Grande, özellikle sörf sevenler için mükemmel bir durak. Kayalık yapısı ve oldukça sert dalgaları sebebiyle, yüzmeyi pek düşüneceğinizi sanmıyoruz. Diğer plajlardan ayrılan en önemli özelliği, isminden de anlaşıldığı gibi bölgenin en büyüğü olması. Ayrıca, birçok restoran ve cafe opsiyonu bulunması da tüm gün keyifle vakit geçirmek için ideal bir ortam oluşturuyor. Son olarak, plajın güney kısmında bulunan kayalıkların üzerinde milyonlarca yıllık dinozor ayak izlerini görebilirsiniz.

Praia Da Ursa

45 dakika kadar sürecek, oldukça dik iniş ve çıkışlara sahip zorlu bir yürüyüşe hazır mısınız? Yürüyüş Cabo da Roca’dan başlıyor ve bu Ursa’da bitiyor. Ulaşımı zor olduğu için gözlerden biraz uzak kalsa da, doğa severler için eşsiz bir güzellik sunuyor. Okyanusun içerisinde duran devasa iki kaya oluşumu, kum plaj, kalabalıktan uzaklaşmak kulağınıza güzel geliyorsa, Ursa sizin plajınız.

Praia De Ursa yukarıdan görünüş

Yeme İçme

Casa Piriquita

Sintra’da tatlı dediğiniz zaman ilk akla gelecek yer. Ünlü travesseiro’larından denemeden sakın dönmeyin. Yumurta, badem kreması, şeker ve hamurun enfes bir bileşimi. Şekli bir yastığa benziyor. İsmini de şeklinden alıyor. Mekanın diğer bir ürünü ise peynirli bir tatlı olan queijadas. Açıkçası biz çok beğenemedik kendisini. Yine de, fiyatlar çok ucuz olduğu için denemekte fayda var.

Piriquita travesseiro

Açılış saatinde kapıda olursanız, upuzun hale gelen sıralarını beklemek zorunda kalmazsınız. Eğer yetişemezseniz, sıra numaranızı alıp beklemeye koyulun. İki şubeleri var. Şehre ulaşacağınız saat erken ise 08.30’da açılan ikinci şubeyi (Piriquita II) denemenizi öneririz. Aksi takdirde, otobüs durağının hemen üst kısmında yer alan asıl şube emrinize amade.

Adres: R. das Padarias 1/18 (Çarşamba günleri kapalı)

Piriquita II Adres: R. das Padarias 18 (Salı günleri kapalı)

Incomum

Sintra’da tam bir gün geçireceğiniz için mutlaka bir öğle yemeği noktasına ihtiyacınız var. Tren istasyonunun hemen yanında bulunan Incomum, en ideal ve lezzetli noktalardan birisi. Özellikle hafta içi 12.5 €‘luk başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşan bir menüleri var ki, bulunmaz nimet. Rezervasyon yaptırmayı sakın unutmayın. Bir önemli nokta. Cumartesi günleri 16:30’da açılıyor.

Adres: R. Dr. Alfredo da Costa 22

Sintra Incomum tatlı
Zeytinyağı pudingi

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.