İtalya’da ne yiyebiliriz diye düşününce, biraz pizza biraz makarna diyenlerden misiniz? Bu yanılgıya son vermeye geldik. Roma’daki 5. gezimizde artık biraz sınırları genişletelim istedik. Çok fazla seçenek var. Bu yüzden hızlı bir giriş yapalım.

Yazıya başlamadan Roma’ya özgü bazı yiyecekleri anlatmak istiyoruz. Kısa süreniz varsa doğrudan hedef odaklı gidebilmek için faydalı olabilir.

Bazı mekanlar tüm gün hizmet verse de, bazı öğünlerde daha başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

Yeriz içeriz güzel ama önce nereleri görmek lazım bir bilelim diyorsanız sizi Roma Gezi Rehberi’ne alalım. Bu kadar okuduk biraz da izleyelim diyorsanız da aşağıdaki videodan iki rehberin birden detaylarını görebilirsiniz.

Supplì

Pirinç, domates sosu, mozzarella ve parmesandan oluşan karışımının panelenip kızartılmasıyla yapılan atıştırmalık.

Carciofi alla giudia

Suppli ve kızarmış enginar

Atıştırmalık lezzetler için tek bir şansımız olsa, yine bunu deneriz sanırız. Aslen Yahudi yiyeceği olarak geçse de zamanla Roma’ya özgü bir lezzet halini almış. Enginarı kabuğuyla yağda kızartıyorlar ve sonuç muhteşem çıtır çıtır bir lezzet oluyor. Bundan sonra yeni cipsimiz bu diyebiliriz.

Cacio e pepe

Roma Cacio e pepe yukardan görünüş

Roma’da makarna dediğinizde ilk akla gelen tür. Evde yapması da oldukça basit. Bol miktarda pecorino peyniri, biraz karabiber ve bucatini (spaghetthi de kullanabilirsiniz) ile yapılıyor. Böyle anlatınca tüm etkileyiciliğini kaybetmiş gibi oldu, ama mutlaka deneyin.

Carbonara

Canımız ciğerimiz carbonara’ya geldi sıra. Eğer domuz ürünleri tüketmiyorsanız doğrudan sonraki maddeye geçebilirsiniz. Bacon, booool yumurta, peynir ve yine bucatini ile yapılıyor bu tarif. Yapması biraz daha zor, ama lezzeti de bir o kadar iyi. Yumurtaya alerjiniz yoksa mutlaka denemenizi öneririz.

Kahvaltı

En zayıf kaldığımız nokta burası oldu diyebiliriz. İlk gezilerimizde hep bir şekilde otellerimiz kahvaltı dahil olarak ayarladık. Ama, son gezimizde akıllandık. Bir sonraki Roma gezisine kadar bu kadarıyla idare edin.

Roma Otel Kahvaltı

La Licata

La licata kahvaltılıklar

Sabah erken saatte yapılacak bir Kolezyum gezisinden hemen önce karnımızı doyurmak önemli. Bunun için Kolezyum’a sadece 500 metre mesafedeki La Licata’yı seçmenizi öneririz. Monti’de sabahlamış Romalılarla standart bir İtalyan kahvaltısını paylaşmak da işin artısı. Sandviç, kruvasan başta olmak üzere seçeneğin de bol olduğu bir yer. Özel bir yiyecek önerimiz olmasa da porsiyonlarının büyük olduğunu önden söyleyelim. Bizim gibi azar azar alıp paylaşalım diye düşünüp 4 kişilik kahvaltıyla başbaşa kalmayın.

Adres: Via dei Serpenti, 165, 00184

Rosati

Roma Rosati kruvasan ve kahve

Kalabalıklardan kaçalım diye sabahın erken saatlerinde kalkanlardansanız, size harika bir fındık kremalı- hayır Nutella değil. Gerçek krema diyoruz- kruvasanımız var. Roma’nın eski giriş noktası, Popolo Meydanı’nın yavaş yavaş uyanışını izlerken, bir yandan da Borghese bahçelerine çıkış planlarını yapmak için ideal nokta burası.

Adres: Piazza del Popolo, 5A, 00187

Canova

Popolo Meydanı’na kadar gelmişken bu cafeyi es geçmek istemeyebilirsiniz. Özellikle Friends sevenlerdenseniz, bu mekanı belki hatırlarsınız. Zengin sevgilisinin Monica’yı ilk randevuları için Roma’da getirdiği mekan. Onlar akşam yemeği için gelmiş olsa da biz kahvaltıdan yana kullanalım şansımızı. Bundan sonrası az önce Rosati için söylediklerimizle aynı.

Adres: Piazza del Popolo, 16, 00187

Pizza

Herkesin kendince bir yorum katabildiği, çeşit konusunda sınır tanımayan efsane lezzet pizza. Romalılar da geri kalmamış ve kendi pizzalarını sunmuşlar. Hatta hızlarını alamayıp iki farklı ürün ortaya koymuşlar.

İlki adım başı karşınıza çıkacak dilim pizzacılar (pizza al taglio). Oldukça büyük ölçülerde, onlarca malzeme çeşidiyle pişirilip kare dilimler halinde satılıyor. Fiyat her yerde değişse de fiyatlandırma yöntemi sabit. İstediğiniz miktar kadarını kestiriyorsunuz. Gram üzerinden fiyat belirleniyor. En çok satılan çeşitleri bianca ve margherita.

İkincisi ise geleneksel yuvarlak pizza. Uzaktan bakınca Napoli pizzasını çağrıştırabilir. Lezzet olarak arada büyük fark var. Çünkü, Roma’da pizza hamurunu hazırlarken yağ kullanıyorlar. Bu sayede daha az kabaran ve daha çıtır bir pizza çıkıyor ortaya.

Antico Forno Roscioli

Roma’nın dört bir yanında yüz yaşını devirmiş fırınlar, pizzacılar var. Bunların en başarılı örneklerinden biri ise Roscioli ailesine ait olan. Aşağıda diğer mekanlarına da değiniyor olacağız. Ama açılışı fırınları ile yapalım. Campo di’ Fiori taraflarına geldiyseniz sadece 100 metre ötesinde yer alan bu fırını mutlaka deneyin. Bu taraflara gelme planınız yoksa dahi, sadece bu pizzaları denemek için bile gelinir. Özellikle yemek saatlerinde gelirseniz uzun bir kuyruğun ucuna takılmanız olası. Gözünüz korkmasın. Siparişi teslim alan 3-5 dakika içinde gidiyor. Sıranın çok uzun sürdüğü bir ana denk gelmedik.


Adres: Via dei Chiavari, 34, 00186

Forno Campo de ‘Fiori

Belki bir Roscioli değil. Ama aralarında sadece 200 metre var ve gelmişken denenebilir. Pizzanızı alıp dışarda yerken, bir yandan ustaların hamuru açışını izleyebilirsiniz.

Adres: Piazza Campo de’ Fiori, 22, 00186

Pizzarium Bonci

Roma için araştırma yaparken, gezilecek yer için ilk başta hep Kolezyum ismi çıkıyor. Aynı şekilde pizza için de Bonci her yerde karşımıza çıktı. Öyle ki Roma’daki diğer pizzacılar bile Bonci övmeden duramıyorlar. Dibinde metro durağı da olunca, daha fazla karşı koyamadık. Gerçekten de diğerlerinden farklı bir tarzı var pizzalarının. Denemenizi şiddetle öneririz. Sadece pazar günleri kapalı olduğu konusunda uyaralım. Pazar günü o kadar yolu gidip geri dönenler olmuş. Biz değil de bir arkadaşımız.

Adres: Via della Meloria, 43, 00136

Alice

Üç dört sokakta bir Alice görünce iyi mi acaba diye kafanızda sorular oluşmaya başlayabilir. Bizde de aynı sorular oluşunca, şansımızı denedik. Diğer pizzacılarla kıyaslanınca zayıf kalıyor. Yine de müzeden müzeye koşarken, yol üstünde bir kurtarıcı olarak görülebilir.

Adres: Via Fabio Massimo, 46, 00192

Trieste Pizza

Ne dilim ne büyük boy pizza, ikisinden de biraz olsun dedik ve Trieste Pizza’ya geldik. Turistik yerlerden biraz uzak. Maggiore Bazilikası’nın hemen alt sokağında yer alıyor. Küçük ve büyük olmak üzere iki boy pizza yapıyorlar. Mutlaka denemeniz gerekir diyeceğimiz bir yer olmasa da, o bölgeye giderseniz küçüklerden bir tane kapın.

Adres: Via Urbana, 112, 00184

Trapizzino

Nusret’in yükselişine benzer bir Trapizzino çılgınlığı var Roma’da. Hatta sınırları aşıp New York’a kadar uzanmış bir mekan burası. Biz gittiğimizde tur grubu gelmiş ve rehberleri mekanı anlatıyordu. Mekan, Roma’nın yerel yiyeceklerinden Supplì de satıyor. Ama asıl mevzu mekana ismini de veren, trapizzino. Kabin memurluğundan, restoran kuryeliğine kadar farklı işleri denedikten sonra, fırın ustasını izleye izleye işi kapan Stefano Callegari, bu yeni lezzeti yaratmış. Tavuklu olanın tadına baktık. Dünyamız değişmedi belki, ama yeni bir lezzet arayışındakiler için güzel bir opsiyon.

Adres: Piazza Trilussa, 46, 00153

Supplizio

İsim konusunda İtalyanlar bazen yaratıcılıktan uzak davranıyorlar. Supplì’yi hemen her restoranda bulabilirsiniz. Ama Navona tarafına kadar gelmişken, sadece bu konuya odaklanmış bu mekanı denemek isteyebilirsiniz. 8-10 çeşit yapıyorlar. Biz en çok domatesl-fesleğenli olanı sevdik. Menüde göremeseniz bile Carciofi alla giudia sipariş edebilirsiniz. O konuda da oldukça başarılılar.

Adres: Via dei Banchi Vecchi, 143, 00186

La Prosciutteria

İsim konusu dikkatimizi gezerken bu kadar çekmemişti. Herkes sattığı yiyeceğin adını koymuş mekanlarına. Burası oldukça tatlı bir sandviççi. Vitrinlerindeki tüm et çeşitlerinden dilediklerinizi seçip, kendi sandviçinizi oluşturabilirsiniz. Mekanın 3-4 masasından birine kurulup kendi peynir ve et tabağınızı da oluşturma şansınız var. Bunun için bir miktar sıra beklemeniz gerekebilir. Yine de Trevi’ye kadar gelmişken bu mekanı denemeden geçmeyin. Eğer domuz eti yemiyoresanız mutlaka belirtmeniz lazım.

Adres: Via della Panetteria, 34A, 00187

Pastificio Guerra

İspanyol Merdivenleri’ne geldik, ucuza karnımızı doyursak ne güzel olur mu dediniz? Hemen merdivenlerin sağ çaprazındaki sokağa girin, zaten sırayı göreceksiniz. Her gün sadece 2 çeşit makarna yapıyorlar. O gün artık şansınıza ne varsa 3-4 €’ya alabilirsiniz. Ayakta yiyebileceğiniz birkaç adet masaları bulunuyor. Eğer paket alıp dışarda yemek isterseniz, plastik bardakta şarap servisleri de var. Lezzet konusunda başarılı olduklarını söyleyemeyiz. Zaten, amaç ucuza karın doyurmak.

Adres: Via della Croce, 8, 00187

Open Baladin

Nereye koymamız gerektiğini bilemediğimiz yerlerden. Akşam yemeğinden sonra bir şeyler içmek için de uygun, ucuza karın doyurmak için de. Her damak zevkine uygun bir bira çeşitleri olduğuna eminiz. Yemek için olmasa bile kendinize uygun olanı bulmak için gitmek isteyebilirsiniz. Roma’da rezervasyonsuz adım atamayacağınızı artık öğrendiniz, söylemiyoruz bu kısmı. Sadece üst katta bir yer isteyin. Alt katını biz pek sevmiyoruz.

Adres: Via degli Specchi, 6, 00186

Akşam Yemeği

Roscioli Salumeria con Cucina

Fırınını yeterince övemedik gibi hissettik. Bir de şarküterisine gelelim dedik. Zaten tüm Roscioli mekanları birbirine 10-15 metre mesafede. Mekanın üç alanı bulunuyor. Bar, restoran ve şarküteri. Biz hareketliliğin daha fazla olduğu şarküteri tarafını tercih ettik. Sitelerinde 3 mekanın dafotoğrafı var. Zevkinize göre karar verirsiniz. Biraz da yemeklerden bahsedelim artık. Öncelikle karabiber, burrata ve domatesin buluştuğu tabak ile giriş yapmak şart. Eğer İtalyan etlerini seviyorsanız bir şarküteri tabağı ile devam edebilirsiniz. Biz son olarak, porsiyonları çok büyük olmadığı için iki makarna denedik. Cacio e pepe ve Amatricana. Cacio’nun daha iyilerini denedik ama amatricana gerçekten enfes. Mekanla ilgili söylenebilecek tek negatif konu, içecek fiyatlarının çok uçuk olması. Tabii bu durum, Roma’da mutlaka gidin dediğimiz mekanlardan biri olmasına engel değil.. Bu arada, rezervasyonsuz gelmek isteyen, gece 11’de akşam yemeğine başlamayı göze almış demektir. Bize de ceketimizi ilikleyip alkışlamak düşer.

Adres: Via dei Giubbonari, 21, 00186

Cantina e Cucina

Yine sıra beklemeli bir mekanla karşınızdayız. Her Roma ziyaretimizde mutlaka bir şekilde uğradığımız Cantina e Cucina. Gitmeyi amaçlamasak bile, lokasyonu sayesinde kendisini hatırlatmayı başarıyor. Navona ziyaretiniz sonrası doğrudan adımınızı buraya atabilirsiniz. İtalya’da herkes cana yakın, güler yüzlü falan, ama burada seviye bambaşka bir noktaya çıkıyor. Sırada beklerken likör ikramları, sürekli gülerek yaklaşan, muhabbet etmeye istekli çalışanlar. Yalnız farkettik ki bizim mekanlarda yemeğe sıra gelene kadar, konuşacak bir sürü konu oluyor galiba. Yemek kısmına gelirsek pizzaları ve şarapla atıştırmalık tabakları oldukça güzel.

Adres: Via del Governo Vecchio, 87, 00186

Pizzeria Da Baffetto

Bana dilimlenmiş değil gerçek pizza ver diyenlere gelsin bu mekan. Cantina e Cucina ile aynı sokakta ve çıtır Roma pizzası yapıyorlar. Açıkçası, bu sınıftaki pizzacıların en iyileri pek şehir merkezinde değil. Hem merkezde olup hem denemeye değer mekan olarak size burayı önerelim. Ama işin en iyi örneği olmadığı konusunda tekrar uyaralım.

Adres: Via del Governo Vecchio, 114, 00186

Trattoria Da Enzo al 29

Küçücük bir aile işletmesinde, masanızı yabancılarla paylaşmaya hazırsanız buyrun Enzo’ya. Rezervasyonsuz gelenlerin sırası Tiber Nehri’ne kadar uzanıyordu neredeyse. Mekan küçük olduğu için sirkülasyon fazla ve sıra 45 dakika gibi bir sürede geliyor. Ama yine de neden beklemek isteyesiniz. Yazar burada rezervasyon yaptırın diyor. Yemeklere gelince, daha önce bahsettiğimiz kızarmış enginarın en güzel örneklerinden birini yapıyorlar. Makarnalarının arasından bir seçim yapmak çok zor. Konuyu bir daha açılmamak üzere kapatmışlar çünkü. Mutlaka bir isim isteyenler için Cacio e Pepe ve carbonara diyelim. Fotoğraftaki köfte de şahaneydi.

Adres: Via dei Vascellari, 29, 00153

Seu Pizza Illuminati

Roma’ya geldik ama, Napoli pizzası yesek fena olmazdı diyenlere sürpriz olsun. Her iki pizzanın da en iyi yönlerini almışlar. Pizzaları gerçekten çok iyiydi. Kalabalık olmanın bize verdiği yetkiye dayanarak birkaç çeşit denedik. Doyduk fırıncı abi dedikçe pizzalar geldi. Ama en çok sonda gelen çikolata, ricotta ve karamelli tatlı pizzalarına bayıldık. Trastevere taraflarına gitmeyi planlamıyorsanız bile, pizzacımızı denemek için mutlaka yolunuzu buraya düşürün deriz.

Adres: Via Angelo Bargoni, 10 – 18, 00153

Da Francesco

Rezervasyonu olmayanları kapıda bekletenlerde yeni bölüm. Şimdi farkettik, mekanların çoğunu Navona tarafında seçmişiz. Tembellikten değil, gerçekten iyi olan yerler burada. Da Francesco’da tek bir yiyecek seçmemiz gerekirse, ahtapot carpaccio deriz. Her gün yesek sıkılmayacağımız kadar iyi.

Adres: Piazza del Fico, 29, 00186

1 Comment

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.