Puglia demek mavinin elli tonu deniz, upuzun sahiller, kayalardan cup diye denize atlanan yerler demek. Puglia demek harika koy ve plajlar demek. Puglia’ya özellikle yazın gidiyorsanız bu yazıda anlatacaklarımız sizi gerçekten mutlu edecek. O kadar fazla seçenek var ki, kendi gittiğimiz yerleri özetleyerek kendi rotanızı oluşturmanıza yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz. O halde gelsin en güzel Puglia koy ve plajları! Başlamadan gelen not: İçerik olarak aslında yazıdan çok fotoğraf göreceksiniz. Çünkü anlatmamıza gerek yok görüyorsunuz:)

Lecce Gezi Rehberi için şuraya, Matera Rehberi içinse şuraya bakabilirsiniz.

Puglia’da sayısız sahil ve koy var. Birçoğunda direkt havlunuzu serip girebiliyorsunuz. Bazılarında da lido denen beach clublar var. Buralarda hem şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz, hem de yeme içme opsiyonları olabiliyor. 2 şezlong bir şembiye ortalam 20€ dan başlıyor.

En Güzel Puglia Koy Ve Plajları – Spiaggia Alimini

Buraların denizi, koyları gerçekten çok güzel. Üstelik tamamen halka açık olması, etrafında bir tek çöp dahi bulamamak çok büyük artılar (yazar burada muhteşem sahillerimize gidip bebek bezlerini, pet şişelerini atan insan dışı varlıklara bir gönderme yapıyor).

Yazının bu kısmını size planlama açısından kolaylık olması için Ostuni’ye yakın olanlar ve Lecce’ye yakın olanlar diye ayıracağız. Toplam gün sayınıza göre gitmek istediğiniz yerlere karar vermeniz daha kolay olur.

Ostuni’ye Yakın Olan Koy ve Sahiller

cala tre buchi koyu
Grotta della Cala Tre Buchi
calette di torre cintola
Calette di Torre Cintola

Calette del Capitolo: Puglia’da gördüğümüz ilk plaj. Upuzun bir plaj. Hem halk plajı, hem de lidolar var. Deniz o gün biraz dalgalıydı ama yine de sevdik.

Grotta della Cala Tre Buchi: Burası üç tane koyun yanyana olduğu muhteşem bir yer. Sahil kum. Havlunuzu atıp direkt suya girebiliyorsunuz. Suyun güzelliğini anlatmamıza gerek yok, görüyorsunuz. Burayı rotanıza mutlaka ekleyin deriz. Tesis var.

Calette di Torre Cintola: Cala Tre Buchi’ye arabayla 5 dakikada olan ve kalıntıların arasından denize girilen bir yer. Aşırı güzel olmasa da farklı bir deneyim. Deniz ayakkabısı iyi olur. Tesis yok.

Lama Monachile: Polignano a Mare’deki ünlü plaj. Gerçekten fotoğraflarında göründüğü kadar güzel

Lama Monachile

Lecce’ye Yakın olan Koy ve Sahiller

Grotta della Poesia
Grotta della Poesia
Grotta della Poesia
Grotta della Poesia

La Grotta della Poesia: (Şiir Mağarası gibi bir anlama geliyor). Burası aslında doğal bir havuz. Üst taraftaki kayanın çökmesiyle oluşmuş. Bir rivayete göre burada gelip yüzen prensese şairler şiir yazarmış. Adının buradan geldiği söyleniyor. Şu anda burası bir arkeolojik alan. Girişi Temmuz 2021 itibariyle 3€. Biz maalesef burada yüzemedik. Çünkü suya girmek için 3-4 metre gibi bir mesafeden atlamak gerekiyordu. Çıkış için kayaları kullanmaya izin verseler de, iniş için garip bir şekilde vermediler. Yüzmeseniz bile burayı mutlaka görün deriz.

Torre dell’Orso: Burası biraz Capitolo’ya benziyordu. Güzel kum plaj. Tesis mevcut. La Grotta della Poesia’ya 5 dakika mesafede.

En Güzel Puglia Koy Ve Plajları – Torre Sant’Andrea

Torre Sant’Andrea: Burada yüzmek harika bir deneyimdi. Cliff dive yani kayalıklardan atlama olayını yapan çoktu. Biz en alçak yerinden atlayarak kendimizce büyük cesaret gösterdik. Mutlaka Puglia planınızda olsun. Torre dell’Orso’ya yine 5-6 dakika.

porto badisco
Porto Badisco
torre dell'orso
default

Spiaggia Alimini: Upuzuuuun bir plaj. Fakat arabayı bıraktıktan sonra biraz orman içinden yürümek gerekiyor. Buraya çok yakın Baia dei Turchi adı verilen ve Osmanlı Ortanto’yu işgal ettiğinde ilk ayak bastıkları yer olan bir plaj da var. Görüntü olarak aynı, ama merak ederseniz biz adını yazmış olalım.

Porto Badisco: Burası hem plaj hem de kayalık kısmı olan bir koy. Genel olarak sevdik. Kum sonrasında temizlenmesi zor olduğu için çok tercih etmiyoruz. Tesis var.

Baia di Porto Miggiano
Baia di Porto Miggiano
Cala dell'Acquaviva
Cala dell’Acquaviva

Baia di Porto Miggiano: Gönlümüzün efendisi, gördüğümüz en güzel koy. Burası çok keşfedilsin dahi istemiyoruz çünkü gerçekten muhteşem. Deniz gözlüğü burada oldukça iyi oluyor. Çünkü denizin tabanında kocaman kocaman taşlar ve onları görerek yüzmek çok keyifli. Koyun bitiş kısmında minik bir plaj da var. Tesis yok.

Cala dell’Acquaviva: Burası da müthiş güzel bir koy. Hatta kendisinin uzunluğunu drone’la görüntüleyene kadar anlayamadık. Biraz dar olduğu için giriş kısmı kalabalık oluyor. Ama biraz açılınca sorun yok. Tesis var.

Spiaggia di Santa Maria al Bagno
Spiaggia di Pescoluse
Spiaggia di Pescoluse

Spiaggia di Torre Lapillo: Yine güzeller güzeli bir plaj. Tesis var.

Spiaggia di Santa Maria al Bagno: Burası sevmediğimiz tek yer oldu. Kıyıya yakın yosunlardan dolayı bir koku vardı. Fakat onun dışında bir sorun yoktu. Geçici bir durum olabilir diye yine de yazmak istedik.

Spiaggia di Pescoluse: Burası bu bölgenin Maldivleri olarak bilinen bölgede. Aslına bakarsanız daha önce gördüğümüz plajlardan çok farklı gelmedi bize. Kumu biraz daha açık renk. Bu yüzden böyle dendiğini düşünüyoruz. Tesis var.

Beach of Scaloni: Otranto’da şehir merkezine geldiğinizde inanılmaz bir deniz karşılayacak sizi. Gördüğümüz en güzel renkleri burada gördük. Tesis olan yerler de var. Kum plaj.

Umarız kızgın kumlardan ya da kayalardan serin sulara atlarken bu yazıyı ve bizi hatırlarsınız:)

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz. Puglia paylaşımlarımıza #UHpuglia etiketinden ulaşabilirsiniz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.