Bled, aslında birçok kişi gibi bizim de Slovenya’ya gelmek isteme sebeplerimizden biriydi. Yıllardır görüp, iç geçirip ama bir türlü de önceliklendirmediğimiz destinasyonlarından biri oldu kendisi.

Aslında gezimizi, “Şöyle karlı bir yere mi gitsek?” diye düşünerek planladık. Ama günün sonunda evdeki hesap çarşıya uymadı ve biz neredeyse sıfır kar görerek ayrıldık Slovenya’dan. Kar görmedik ancak öyle manzaralar gördük ki hem aklımıza hem kalbimize kazındı (heyt beee laflara bak).

Bled Gölü kışın görünüm
kaynak: https://finestayslovenia.com

Slovenya’nın başkenti Ljubljana ve Bled harika bir hafta sonu rotası. Tabii ki vaktiniz var ise rotaya Triglav Ulusal Parkı’nı ve içindeki Bohinj Gölü ve Savica Şelalesi’ni ekleyerek yeşilin ve doğanın dibine vurabilirsiniz. Biz bir daha gelirsek kesinlikle buraları görmek hedefimiz. Bohinj Gölü, Bled kadar popüler olmadığından aslında çok daha iyi korunmuş.

Yazımızın devamında Bled Neden Görülmeli, Bled’e Ne Zaman Gidilmeli, Bled’de Ne Kadar Kalmalı, Bled’e Nasıl Gidilir, Bled’de Nerede Kalınır, Bled’de Ulaşım, Bled’de Görülmesi Gerekenler ve Bled’de Ne Yenir gibi konularda size kendi deneyimlerimizden yola çıkarak bilgi vermeye çalışacağız.

Bu arada şunlar da ilginizi çekebilir:

Ljubljana Gezi Rehberi

Ljubljana Yeme İçme Rehberi

Konuyla ilgili videomuzu aşağıya bırakıyor, kanalımıza abone olursanız mutlu olacağımızı belirtiyoruz. “Yeter artık gir konuya” nidaları arasında yazımıza başlıyoruz. Keyifli okumalar!

Bled Neden Görülmeli?

Öncelikle bu konuya açıklık getirmek isteriz. Nedir bu Bled’in olayı? Bled Ljubljana’ya yaklaşık 1 saat 15 dakika mesafede olan bir kasaba. Kasabada etrafı Julian Alpleri ile çevrili Bled Gölü yer alıyor. Gölün içinde üzerinde kilise olan bir ada var ve inanılmaz manzaralara şahit olabiliyorsunuz burada. Biz aşağıda fotoğraflarla yardımcı olacağız. Ama siz daha fazlası için Google Amca’dan faydalanabilirsiniz.

bled manzara

Bled’e Ne Zaman Gidilmeli?

Cevap her zaman. Örneğin biz kışın giderken karlar altında bir Bled görmeyi hayal etmiştik. Lütfen fotoğraflarına bakın. Resmen bir peri masalı. Ancak şansımız yaver gitmedi ve hiç kar görmedik. Ancak gittiğimiz gün hava olabildiğince güneşli ve açıktı ki aşırı keyif aldık gezimizden. İlkbahar ve yazın giderseniz, acayip bir yeşil Bled’le karşılaşmaya hazır olur. Sonbaharda da turuncu renklerle bir görsel şölen yaşama şansınız var. Yani Bled yılın her zamanı ziyaret edilebilir.

Bled’de Ne Kadar Kalmalı?

Bled oldukça küçük bir kasaba. Aslında burada yapılacak aktivitelerle beraber yarım günde bile gezebilirsiniz. Ufak bir yer olması itibariyle akşam çok da yapacak bir şey yok. Bu yüzden ille de kalmak isterseniz bir gecenin yeterli olacağı kanısındayız. Ancak günü birlik gelip, bizim de yaptığımız gibi akşam Ljubljana’ya geri dönebilirsiniz.

Bled’de Nerede Kalınır?

Birçok yerde göreceğiniz Vila Bled gerçekten manzarası ile harika bir alternatif. Ama, her zaman açık olmuyor ve fiyatı oldukça yüksek. Bu yüzden AirBnb’deki seçenekler kurtarıcı olabilir.

Ayrıca Bled’de kamp için de bir alan var. Fiyatlar 2020 için kişi başı 11€ civarında. Detaylar şurada.

Bled’e Nasıl Gidilir?

Bled’e gitmek için iki güzel alternatif var. Bir tanesi arabayla gitmek. Ancak bu eğer 3-4 kişiyseniz ve rotanızda Bohinj ve/veya Triglav Ulusal Parkı da var ise daha mantıklı bir seçenek. Böyle bir durumda Ljubljana’da arabaya hiç ihtiyacınız olmayacağı için şehir merkezinden kiralamak mantıklı bir seçenek olabilir. Miklošičeva Caddesi’nde Sixt, Avis ve Budget var. Buralara bakabilirsiniz.

Havalimanından kiralamak da bir seçenek. Ancak bu sefer Ljubljana’ya dönerseniz otopark ücreti ile karşı karşıya kalmanız demek. Bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Biz hiç bunlarla uğraşmak istemediğimiz için Ljubljana tren istasyonundan saat başı kalkan ve yaklaşık 1 saat 15 dakika süren otobüs ile gelmeyi tercih ettik. Bilet fiyatı Ocak 2020 itibariyle tek yön 7.8€, gidiş dönüş ise 12.84€ (Evet garip bir fiyatlandırma, kabul ediyoruz). Yolculuk gayet rahat geçiyor.

Otobüs biletinizi alırken gidiş saatinizi belirlemeniz gerekiyor. Ancak dönüş için bu geçerli değil. İstediğiniz saatte binebilirsiniz. Ancak yaz aylarında dönüş için çok beklemek gerekebiliyormuş. Bu yüzden iner inmez, otobüs saatlerini indiğiniz duraktan kontrol edip, planınızı buna göre yapın.

Bled’de Ulaşım

En başta da belirttiğimiz gibi Bled oldukça küçük bir yer. Bu yüzden ulaşım için en güzel yöntem ayaklarınız. Ancak Bled Gölü etrafında bisiklet ile de gezmek oldukça keyifli. Biz bisikletimizi otobüsten hemen indiğimiz yerdeki bisikletçiden kiraladık. Tüm gün kiralama 15€, 6 saat 10€ civarında. Bizim gittiğimiz dönemde bisikleti 17:00’de teslim etmemiz gerekiyordu. Biraz da dönüşümüzü buna göre ayarladık.

Bled’de Görülmesi Gerekenler

Bled Gölü & Bled Adası

Bu ikisini birbirinden ayırmak doğru olmaz. Bled Gölü aslında çok büyük bir göl değil. Ancak içindeki Bled Adası ile adeta görsel bir şölen. Gölün etrafı yaklaşık 7 km uzunluğunda. Yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşe denk gelen bu mesafe, fotoğraf molaları ile beraber epey uzuyor. Biz şimdiden uyarımızı yapalım.

Bled Adası’nın üzerinde bir kilise var. Zaten onu bu kadar güzel kılan da bizce bu kilise. Bu kiliseye 99 basamakla çıkılıyor. Rivayete göre bir çift evlendiğinde, damat gelini bu basamaklardan gelin dur diyene kadar çıkarırmış. Ayrıca, kilisedeki çanı 3 kere çalan kişinin bir dileğinin gerçekleşeceğine inanılıyor. Gölün etrafında dolaşırken duyacağınız çan sesleri ise çoğunlukla adaya gidenlerin dilekleri için olacak.

Yapmadan dönmeyin: Bled Gölü’nün etrafını bir yürüyüş ya da bisikletle turlamak

Opsiyonel: Bizce Bled Adası karşıdan çok daha güzel. Ancak Pletna adı verilen teknelerle adaya gitmek, kiliseyi ziyaret etmek ve çanını çalmak mümkün. Bunun da 12-15€ civarında bir bedeli var. Biz hiç gerek görmedik.

Ojstrica Tepesi / Seyir Noktası

Burası maalesef bizim gidemediğimiz ancak fotoğraflarına bakınca içimizin gittiği bir yer. Gidememiz ise bizim suçumuz değil. Gittiğimizde hava açık ancak soğuktu. Bu tepeye çıkan iki farklı patika var ve yol bize oldukça kaygan gözüktü. Bizden başka bu maceraya atılmak isteyen göremediğimiz için de hafiften bir tırsma oldu. Ama siz mutlaka ve mutlaka buraya çıkın ve manzaranın tadını çıkarın.

Buranın alternatifi Osojnica. Zaten birine giden diğerine de gidiyor.

kaynak: https://travelslovenia.org

Bled Kalesi

bler kalesi dıştan görünüm

Bizim aslında kaleye çıkma niyetimiz yoktu. Fakat Ojstrica’ya çıkamayınca gölü tepeden görebileceğimiz tek opsiyon Bled Kalesi idi. Hem çok daha popüler hem de yolu sıkıntısız. Yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaştık. Kalenin girişi kişi başı 13€. Aslında biraz da bu yüzden gitmek istememiştik:) Bedava ve çok daha güzel bir yerden gölü görme imkanımız olmadığından paşa paşa gittik.

Burası Slovenya’nın en eski kalesi. İçinde bir restoran, şarap mahzeni, bir hediyelik eşya dükkanı, baskıyla ilgili bir bölüm ve şapel var.

Fakat gidip de aşağıdaki manzarayı görünce aslında çok iyi bir karar vermiş olduğumuzu anladık.

bler kalesinden manzara

Her gün açık. Ancak saatleri şuradan kontrol etmekte fayda var. Bu arada arabayla belli bir noktaya kadar çıkılıyor. Sonra çok kısa bir yürüyüşle kaleye ulaşılıyor.

Bled Kalbi (Heart of Bled)

Amansız romantiklerin fotoğraf çektirmek için can attığı kırmızı kalp. Otobüs durağından göl kenarına indiğinizde sol tarafta kalıyor.

Bled’de Ne Yenir?

Burada size uzun uzun bir liste yazamayacağız. Size bu noktada iki önerimiz var.

Park Cafe

Burası Bled’in meşhur pastası Kremna rezina veya diğer adıyla Kremsnita’nın orijinal tarifini yıllardır uygulayan Hotel Park’ın kafesi aslında. Bu kremalı ve çıtır çıtır güzeller güzeli pastayı yemek için en doğru adres burası. Üstelik Bled Kalesi manzarası da cabası. Kahvelerini çok beğenmedik maalesef.

Not: Yanlışlıkla casino’ya girmeyi denemeyin. Kafenin girişi yukarıda. Biz değil bir arkadaş yaptı:)

Adres: Cesta svobode 10

Bled Castle Restaurant

Bled Kalesi’nin içinde Bled Castle Restaurant var ve manzaralı iki masası var. Buraya gelmek isterseniz önceden bu masalardan birini rezerve edebilirsiniz. Hatta öğlen ve akşam için tadım menüsü alırsanız kale girişi ücrete dahilmiş. Detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.

Bizce buraya gelmek için en güzel zaman gün batımından önce. Biz tadım menüsü almadık. Bunun yerine harika Sloven şaraplarından içip, yine harika Sloven peynirlerini hüpletip keyif yaptık. Dönüşte yürüdüğümüz için de dönüş için güneşin tamamen batmasını beklemedik.

Biz Bled gezimizden aşırı keyif aldık. Herkesin burayı bir kez görebilmesini diliyoruz

Instagram’a da bekleriz: https://www.instagram.com/ucanhollandalilar/

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.