San Sebastian Yeme İçme Rehberi

San Sebastian kişi başına en çok Michelin yıldızlı restoran düşen şehir. Haliyle yemekleri fazlasıyla ünlü. Tabi Michelin hemen gözünüzü korkutmasın. Çok para harcamadan da bu şehirde gurme gibi gezmek mümkün. Yine de denemek isterseniz 3 yıldızlı olanlar Arzak, Akelarre, Mugaritz ve Martín Berasategui. Aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Kişi başı en az 200 €’yu da gözden çıkartmalısınız. Ama bir yer varki -aşağıda bahsedeceğiz- ne yapın edin, maaşınızdan para biriktirin ve El Kano‘ya gidin ve kalkan yiyin.

Bölgede yılda yaklaşık 250 milyon litre Rioja ismi verilen şaraptan üretiliyor. Zaten oldukça ünlü ve güzel. Üretilen şarapların %85’i kırmızı şarap. %15’lik oranda da beyaz ve rose üretiliyor. Rioja’nın 4 ana çeşidi var. Joven, Crianza, Reserva ve Gran Reserva. Meşe fıçıdaki yıllanma süresine göre yazdığımız sırayla isimlendiriliyor. Bu süre arttıkça fıçı, şaraba daha farklı aromalar katıyor. Bizce Reserva ve Gran Reserva oldukça iyi şaraplar. Ama tabi ki bu işin uzmanı olmadığımızı da belirtelim.

Pintxo

Yine muhteşem pintxo’ların olduğu bir şehirdeyiz. Pinxto bu bölgeye özgü, genellikle barlarda bir dilim ekmeğin üzerinde servis edilen atıştırmalıklar. Aslında pintxo bahane. Halkın en büyük sosyalleşme yeri pintxo barlar. Bu yüzden Bask bölgesi için oldukça önemli.

Eğer pintxo yemek istemezseniz, restoranlarda taze balık ve deniz ürünleri de servis ediliyor. Ama bizce pinxto bar’lar çok uygun ve de çok daha ucuz. Ayrıca, barlarda yeni insanlarla tanışıp sosyalleşmeyi seviyorsanız, yine barlar bu iş için en ideal mekanlar.

Bilbao rehberinde de bahsettiğimiz pintxo yemek için önerilerimiz:

-Mutlaka bara oturun. Mümkünse, pintxo’lara hakim bir nokta seçin. Yeni gelen pintxo’ları görün.

-Yalnız değilseniz mutlaka paylaşın. Yarı yarıya. Yüzlerce çeşit var ve çoğu ekmek üzerinde servis ediliyor. Sonra üzülürsünüz.

-Her barda azar azar yiyin, çok mekan denemeye çalışın. Bazı mekanların spesyalleri var. Yine söylüyoruz üzülmeyin.

-İçecek olarak ya zurrito (minicik bira) ya da 1 metreden show şeklinde doldurulan txaoli adı verilen gazlı şaraptan deneyebilirsiniz. Ama az için çünkü daha denenecek onlarca pinxto var.

-Mümkünse yanınızda mide ilacı götürün:)

Biz farklı farklı yerlerde, azar azar yemiş olsak da hala aklımızda “Acaba yiyemediğimiz ne kaldı?” sorusuyla ayrıldık.

Elkano

Vedat Milor’un da çok övdüğü Elkano, San Sebastián’a 25 km mesafedeki Getaria şehrinde. Deniz mahsullerinin envai çeşidini deneyebileceğiniz mekanın en önemli yemeği, Turbo olarak adlandırılan kalkan ızgaraları. Zaten denerseniz neden Turbo’nun en iyi ürünleri olduğunu anlarsınız. Bir porsiyon Turbo, iki kişi için bile büyük bir tabak. Yemeklerinin lezzeti yaptıkları sunumlar sayesinde bir kat daha artıyor. Tatlılarını da mutlaka denemenizi öneririz. Turbo yiyeceğinizi düşünürsek ortalama kişi başı 60 € ödemeniz gerekecektir.

Bar Sport

Burası San Sebastián’ın en popüler barlarından. Akşam saatlerinde oldukça kalabalık oluyor. Biz yine yediğimiz her şeyi çok beğendik. Zaten çok farklı yer ve pintxo deneyince bir süre sonra kendinizi “Ben gurme oldum galiba” diye övünürken bulabilirsiniz. Bu mekanda en sevdiklerimiz deniz kestanesi kreması ve yengeçli krep.

Bar sport deniz kestanesi
Deniz kestanesi
Txepetxa

Mekandan içeriye ilk girdiğinizde, tam bir turistik kalitesiz mekana geldim hissine kapılabilirsiniz. Ancak, önyargılarımızı kıralım. San Sebastian’da kalitesiz mekan bulmanız çok zor 🙂 Txepetxa’nın ünlü olduğu konu ançüez’li pintxo’ları. Zaten barlarında plastik örneklerini yaptırmışlar. Sadece şeklinde bakarak bile seçebilirsiniz. Spesyalleri yengeç kremalı olan. Bizim kokoreççilerde olduğu gibi duvara burda yemek yiyen ünlülerin fotoğrafları asılmış. Yüzüklerin Efendisi’nin Gandalf’ı (Ian McKellen), Ethan Hawk bunlardan bazıları.

Txepetxa ançüez

Borda Berri

Bir bar seç derseniz, muhtemelen Borda Berri’yi seçeriz. Spesiyal pinxto’ları ile diğer barlardan biraz ayrıştıklarını söylemeliyiz. Zaten içeri adım atıp da barda hiç pintxo görmediğinizde farklı bir yere geldim galiba hissi sizi de yakalayacaktır. Yerli halkın ve turistlerin çok büyük ilgi gösterdiği bir mekan. O nedenle sürekli olarak kalabalık. Kibarlık etmeyi bir kenara bırakıp barda bulduğunuz ilk boşluğa sıkışın. Risotto ve dana yanak mutlaka ama mutlaka deneyin. Siesta zamanı kapanıyor. Kapısına gidip hayalkırıklığı yaşamamak için açılış saatlerini takip etmekte fayda var.

Borda berri dana yanak
Dana yanak
Zeruko

Burası modern pintxo bar. Spesiyali, cod fish yani morina balığı. Sunumları da modern bar tanımının tam karşılığı olacak şekilde oldukça enteresan. Txepetxa’da ile karşılıklı olan mekanı denemenizi öneriyoruz.

Gandarias

Hep deniz ürünlerinden bahsettik. Sırada etiyle ünlü bir pintxo bar var. Ördekten kuzu etine kadar her çeşit eti tadabilirsiniz. Şişte ördek göğsü favorimiz oldu. Yemekleri kadar çalışanları ile de öne çıkıyor. Özellikle de Jose, adeta ‘o işi bana bırakın’ tavrı ile kendimizi Türkiye’de hissetmemizi sağladı.

gandarias bar görünüm

San Sebastian Cheesecake

Son yıllarda Türkiye’de bir San Sebastián çılgınlığı var. Hatta bazı mekanlar ismini Yanık Cheesecake olarak değiştirmiş. Telif haklarından dolayı diye bir söylenti duyduk.

Evde de defalarca yaptığımız bu tatlıyı yerinde denemek için zaten can atıyorduk. Beklediğimiz kadar varmış. Sözel olarak anlatmakta en çok zorlandığımız nokta sanırım burası olacak. Pintxoya doyduk, ama cheesecake’e doyamadık dersek belki ifade edebiliriz. Bu yüzden San Sebastian yeme içme rehberinde ona ayrı bir yer ayırmaya karar verdik.

La Viña

Borda Berri’de tanıştığımız Ibai’nin tavsiyesiyle gittiğimiz restoran, şu ana kadar yediğimiz en iyisiydi. Gerçekten abartmıyoruz. Yanıklığı ne çok az ne çok fazla. Yan yana sıralanmış cheesecakeleri görünce de ne demek istediğimizi anlayacaksınız.  Gidip deneyin, bir tane de akşam yatmadan yemek için paketletin. Zaten bu öyle bir tatlı ki yedikten sonra asla rahatsız etmiyor.

Bar Sport

Pinxto’ları da çok iyi olan mekanın cheesecake’i de bir o kadar güzel. 2 numaraya bunu koyuyoruz. Pintxolarına ayrıca yukarıda değindik.

Bar Sport Cheesecake
Sakona Coffee Roasters

Burdaki de oldukça iyiydi. Bu meret kahvenin yanında çok iyi gidiyor. Ama sanki günün her saati yenebilir gibi. Bu kadar bahsedince dayanamayıp evde bir daha yaptık 🙂 Tatlıları dışında bu mekan San Sebástian’ın sayılı güzel cafe’lerinden. Kendi kavurdukları kahvelerini çekirdek olarak da satıyorlar. Ayrıca, kahve sunumları ve mekanın tasarımı da hoşumuza gitti.

Sakona kahve

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.