SAN SEBASTIÁN GEZİ REHBERİ – Mavinin ve Pinxto’nun Elli Tonu

San Sebastian, nam-ı diğer Donostia, Fransa sınırına 18 km mesafede bulunan, Bask bölgesinin turkuaz renkli denizi ve güzel kumsallarıyla ünlü kenti. Seneler evvel fotoğraflarını görüp vurulmuştuk zaten bu güzelliğe. Son yıllarda da Türkiye’de çok popüler olan San Sebastián Cheesecake’i bir de yerinde tadalım istedik. Tabi ki San Sebastián cheesecake’ten ibaret değil. Yemyeşil tepelerle çevrilmiş mavinin elli tonunu barındıran denizi, güzel sahilleri, pinxtoları, şık giyimli lokalleri, yıl boyu farklı zamanlarda düzenlenen festivalleri ile dopdolu bir şehir. Gulf Stream (Körfez Akıntısı) sıcak su akıntısı sayesinde iklim olarak yumuşak ve yılın her zamanı ziyaret edilebilir. Eğer festival seviyorsanız San Sebastián festivalleri için detaylı bilgi burda. Eğer bu seyahatinizi Bilbao ile birleştirme düşünceniz varsa -ki bizce bu çok mantıklı- mutlaka Bilbao Gezi Rehberi‘ni ziyaret etmenizi öneririz.

Dil

Bask bölgesinde resmiyette Baskça ve İspanyolca konuşuluyor. Franco döneminde Bask dilinin yasaklanması sebebiyle, o dönemde yetişen nesil dili genelde konuşamıyor. Şu anda ise okullarda eğitim dili tekrar Baskça. Tabelalarda iki dilde kullanılıyor. Çok az İspanyolca biliyorsanız, iki dilin birbirinden ne kadar farklı olduğunu kolaylıkla fark edeceksiniz. Baskça’da yoğun bir X ve K kullanımı var. Örneğin:
  • Kaixo: Merhaba (İspanyolca: Hola)
  • Agur: Hoşçakal (İspanyolca: Adios)
  • Eskerrik asko: Teşekkürler (İspanyolca: Gracias)
Uluslararası festivallere ev sahipliği yaptığından olsa gerek İngilizce bilme oranı yeterli düzeyde.

Ulaşım

Bilbao havaalanına indikten sonra San Sebastian’a ulaşmak için iki yöntem bulunuyor. Araba kiralamak ya da günün hemen her saati seferi olan otobüsleri kullanmak. Araba daha pahalı olan çözüm. Ancak özellikle Elkano gibi opsiyonlar için daha iyi bir çözüm olabilir. San Sebastián’da çok fazla otopark seçeneği mevcut. Şehrin dışındaki ücretsiz otoparklara bırakıp oradan otobüse binebilirsiniz (P+R logolu parkları tercih etmeniz lazım). Şehir merkezindeki otoparklar ise günlük 25 € ücreti biraz pahalı olsa da, görülmesi gereken yerlere olan yakınlıklarıyla tercih edilebilir. Detaylı bilgi için buraya ve buraya. Eğer otobüs ile ulaşacaksanız kişi başı yaklaşık 12 €’ya gidiş dönüş otobüs biletini buradan alabilirsiniz. Yolculuk 1 saat 25 dakika sürüyor. Ancak, mevsimsel olarak yol durumuna bağlı olarak 2 saate kadar sürenin uzaması ihtimal dahilinde. En son sefer 22.00 civarında olduğu için planlamanızı buna göre yapmalısınız.

Gezilip Görülecek Yerler

Şehir oldukça küçük olmasına rağmen, gezip görecek çok fazla yer var. Yılın her dönemi bir sergi, konser veya etkinlik de bulmak mümkün. Şehri, nehrin batısı ve doğusu şeklinde ayırmak, gezerken oldukça kolaylık sağlıyor. Yürüyerek gezeceğiniz için, rota belirlerken faydasını fazlasıyla göreceksiniz.

Nehrin doğusunda görülecek yerler

Kursaal
Kursaal, şehrin tam göbeğinde yer alıyor. Ancak mimari olarak şehir ile pek bütünlük gösterdiğini söyleyemeyiz. Yine de bütün etkinliklerin yapıldığı kongre ve sergi kompleksi için önemi büyük. Bütün etkinliklerden daha önemli olan ve Eylül ayında düzenlenen San Sebastián Uluslararası Film Festivali burada yapılıyor. Detaylı bilgi için sitelerine bakabilirsiniz.
kursaal mimari
Kursaal
Tabakalera
Eski bir tütün fabrikası kültürel bir merkeze dönüştürülmüş. Cristina Enea Parkı’nın yanı başında. İçinde kütüphane, sergi salonları, çocuklar için aktiviteler, hatta bir otel bile var. Güncel konser, film gösterimleri ve sergiler için sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
Parque de Cristina Enea
Biz parkları çok seviyoruz. Şehri yürüyerek gezdiğinizde dinlenmek için çok elverişli yerler olması da cabası. Ufak bile olsa bir parkta ağaçların gölgesinde yorgunluk atmak, gezilerimizin en keyifli anlarından. Cristina Enea Parkı da şehir merkezine oldukça yakın. Parkın içinde kaplumbağa, tavus kuşu ve kirpi gibi farklı hayvanlar görebilirsiniz.
Playa de Zurriola
Şehrin doğu yakasında yer alan bu plaj, La Concha olmasa Avrupa’nın sayılı plajlarından birisi olabilirdi. Ancak, büyük abisinin gölgesinde kalmaktan maalesef kurtulamıyor. Yine de kendine ait bir özelliği mevcut. Evet sörf tahtalarıyla plajda oradan oraya koşan gençlerden bahsediyoruz. Eğer tecrübeniz varsa San Sebastián’da yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri sörf. Tecrübeniz yoksa hemen üzülmeyin. İhtiyacınız olan her türlü sörf ekipmanını kiralayabileceğiniz ve ders alabileceğiniz mekanlar mevcut. Kiralama ve ders için birkaç firma var. Ama en güvenilir olanlarından biri Bera Bera Surf. Maalesef site İspanyolca, ama Google Translate kullanabilirsiniz.
Playa de Zurriola yukarıdan görünüş
Playa de Zurriola

Nehrin batısında görülecek yerler

Parte Viaja (Old Town)
Monte Urgull’un eteklerindeki tarihi şehir merkezi. Şehrin küçük de olmasının etkisiyle, herşeyin merkezi gerçekten de burası. Gündüz görünce kalabalık diye düşünebilirsiniz. Ancak, asıl karanlık bastırıp serinlik çökünce görmelisiniz. Pintxo denemek için barlar arasında gezerken kendinizi kalabalığa bırakın. Kalabalığın adımlarınızı yönlendirmesine izin verirseniz, en güzel mekanları bulacağınızı garanti ediyoruz.
Ayuntamiento (Belediye Binası)

1897’de açıldığında Casino olarak hizmet veren bina, 1924’te kumarın yasaklanması ile bu vasfını yitirmiştir. 1947’de varılan anlaşma sonrası belediye binası olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ayuntamiento belediye binası

Park Alderdi Eder
Parte Viaja’dan La Concha’ya doğru yürürken içinden geçeceğiniz park. Parkta yer alan değişik şekillerde budanmış olan Tamarix ağaçları oldukça güzel bir görüntü oluşturuyor. Sahil boyu devam eden bu park gün boyu oldukça kalabalık. Sokak sanatçıları, oldukça şık giyimli yerel halkın da katılımıyla akşamları çok daha renkli bir hal alıyor.
Park Alderdi Eder Tamarix ağaçları
Tamarix Ağaçları
Plaza de la Constitución
Her yıl 20 Ocak’ta kutlanan Tamborrada de San Sebastian başta olmak üzere bir çok resmi etkinlik bu meydanda kutlanıyor. Meydanın tarihi oldukça eskiye gidiyor. Ancak 1813’te çıkan yangın sonrası tümüyle tahrip olan meydan, bugünkü neoklasik tarzdaki görünümü ile yeniden inşa edilmiş. Ayrıca meydanda eskiden boğa güreşleri yapılıyormuş. Meydana adım atar atmaz dikkatinizi çekecek olan balkonlar da izleyicilere kiralanıp tribün halini alıyormuş. Tamborrada San Sebastian kutlama
Basílica de Santa María del Coro – Santa Maria Bazilikası
Hem içi hem dışı görkemli olan bazilika kesinlikle görmeye değer. Urgull Tepesi’ne çıkarken bazilikanın önünden mutlaka geçeceksiniz. içinde San Sebastián’lı ünlü heykeltraş Eduardo Chilliada’nın eserleri bulunuyor. Daha önce herhangi bir bazilika gören birisi için yeni birşey vadetmiyor. Yine de girip bir bakarım derseniz giriş ücreti 3 €.
Aquarium
San Sebastián’a gelen birçok kişinin uğrak noktası. Aquarium, çok farklı türde deniz altı canlısına ev sahipliği yapıyor. Denizcilik şehir için tarihsel anlamda önemli. O nedenle Aquarium, bu konuya da değinmekten çekinmemiş . Haftaiçi 10:00-19:00, hafta sonu ise 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Marina tarafında yer alıyor ve giriş ücreti 13 €.
San Telmo Müzesi
16. yüzyıldan kalma bir kilise binasının için konuşlanmış olan müze, Bask bölgesinin en eski tarih ve sanat müzesi. Müze gezmeyi seviyorsanız, müzecilik anlamında oldukça iyi bir iş çıkarıldığını söylemeliyiz. Müzede yer alan eserler kadar, kilisenin mimarisi de oldukça etkileyici. Yine de sadece müzeye doyamayanlara öneriyoruz. Giriş ücreti 6 €.
Monte Urgull (Urgull Tepesi)
Bu tepe savaş dönemlerinde şehrin savunmasında önemli rol oynamış. Şehrin her noktasına hakim manzarasını gördüğünüzde, sebebini siz de kolayca anlayacaksınız. Yok başkası anlatsın diyorsanız, tepenin en üst noktasında yer alan müzede daha detaylı bilgiler, video gösterimler eşliğinde anlatılıyor. Şehir merkezinden yürüme hızınıza göre 30-40 dakikada ulaşabilirsiniz. Yolun sonuna ulaştığınızda yaklaşık 115 metrelik bir eğimi tırmanmış olacaksınız. Daha 10 dakika geçmeden muhteşem bir manzara görmeye başlıyorsunuz. Ama tabi ki en güzeli en tepede. Zirvede bir de devasa bir İsa heykeli var. Tırmanma aşamasında yönlendirmeler kötü, ancak tırmanan insanları takip ederek yolunuzu bulmanız oldukça kolay.
Playa de la Concha
Geldik San Sebastián ismini aratınca karşınıza çıkan o dev plaja. Sadece fotojenik değil gerçekten de Avrupa’daki en iyi plajlardan biri olabilir. 1400 metre uzunluk ve 40 metrelik bir genişliğe sahip. Devasa boyutu sayesinde, kalabalıktan çok fazla rahatsız olmadan keyif yapabiliyorsunuz. Hava yüzmek için uygun olmasa bile sahilde yürüyüş yapabilir, paçalarınızı sıvayıp ayaklarınızı denize sokabilir ya da kumda oturup bu güzel plajın tadını çıkarabilirsiniz. Zaten hava güzelse gerçekten çok keyifli. Sahilin hemen üst tarafında, manzaranın tadını çıkararak yemek yiyebileceğiniz uygun fiyatlı birkaç restoran bulunuyor.
Monte Igueldo
La Concha ve şehrin batı yakasını, bir kartalın manzarayı izlediği gibi izleyebilmek için en ideal nokta. Manzarası dışında tepede ufak bir de eğlence parkı bulunuyor. Çıkmak için La Concha’nın bitim noktasındaki füniküleri kullanabilirsiniz.
Santa Clara Adası
San Sebastiáan koyunda, Urgull ve Igueldo tepelerinin tam ortasında yer alıyor. Ufak bir de plajı yer alan bu ada, özellikle yaz aylarında oldukça popüler. Her 30 dk’da bir kalkan bot seferleri ile buraya ulaşabilir, plajda yer alan barda keyif yapabilirsiniz.
Playa de Ondarreta
Peine del Viento’ya giderken önünden geçeceğiniz San Sebastián’ın 3. plajı. Burası diğer plajlara göre daha sakin. Arkasında kalan ve eskiden kraliyet ailesine ait olan Miramar Sarayı’ndan da anlaşılacağı üzere uzun süre zengin yerlilerin uğrak yeri olmuş.
Peine del Viento-Eduardo Chilliada Heykeli (Kendisi değil eseri:))
Playa de Concha’nın batı ucundaki kayalara yerleştirilmiş 3 adet heykel. Bilbao’daki Guggenheim Müzesi‘nde bu sanatçının eserleriyle yine karşılaşacaksınız. Concha boyunca yürüyüp sonunda buraya ulaşmak, bu eserleri görmek, özellikle de akşam üzeri çok keyifli. Fotoğraf çekmek ve hatta eserlere ulaşmak için büyük bir kalabalıkla mücadele etmeniz gerekebilir.

Festivaller

San Sebastián Uluslararası Film Festivali
Her yıl Eylül ayında düzenlenen festival en önemli film festivallerinden biri. Vertigo (Alfred Hitchcock), Melinda and Melinda (Woody Allen) gibi ünlü filmlerin prömiyerleri burada yapılmış. Anlayacağınız, festival sadece San Sebastián için değil, sinema dünyası için de büyük önem taşıyor. Ayrıca Cannes, Berlin gibi festivallerde olduğu gibi, ödül kategorileri olan bir festivallerden. Verilen ödül de şehrin ruhuna uygun: Altın İstiridye. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Gastronomika
Her yıl Ekim ayında düzenlenen ve dünyanında gastronomi zirvelerinden biri olarak kabul edilen Gastronomika birçok şef, gastronomi yazarı ve trend-setter’ların katılımıyla gerçekleşiyor. Panellerde sektörün geleceği ve trendleri tartışılırken, bir yandan da standlarda showlar yapılıyor. Bu standlarda şefler çok farklı lezzetleri ziyaretçilere sunuyor. Festivale Türkiyeden’de şefler katılıyor. Yemeğe ilgisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken festivallerden. Detaylı bilgi için buyrunuz. San Sebastián festivaller cenneti. Bunlar dışında ilginizi çekebilecek diğer festivaller: –Uluslararası Caz Festivali-Heineken Jazzaldia-Temmuz’un son haftası –Klasik Müzik Festivali-Ağustos ayı boyunca –Korku ve Fantastik Film Festivali-Cadılar Bayramı döneminde

Ne zaman gitmeli?

San Sebastián yıl boyu düzenlenen festivaller sayesinde aslında oldukça canlı. Her gittiğiniz dönem size farklı imkanlar sunacak. Seyahatinizi, konaklama bütçesinin artmasını göze alarak film veya gastronomi festivallerine denk getirebilirsiniz. Eğer yazın giderseniz denizin ve plajların keyfini çıkarabilirsiniz. Kış aylarında giderseniz de kalabalıklar olmadan şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehirde her daim bir etkinlik olduğu için konaklama maliyetlerinin düşük olduğu zaman sayısı az. Bu yüzden bütçeniz kısıtlıysa seyahatinizi etkinlik olmayan bir tarihe denk getirmek de sizin için mantıklı olabilir.

Nerde Kalmalı?

San Sebastián’da her yer hemen hemen yürüme mesafesinde. Bu yüzden nerede kalırsanız kalın şehrin kalbine yakın olacaksınız.

Ne kadar kalmalı?

Günü birlik gidip sabahtan akşama şehrin büyük kısmını görebilirsiniz. Ama biz yine de en az 1 gece kalmanızı öneririz. Böylece şehrin ruhuna uygun olarak koşturma içinde olmadan, San Sebastián insanlarını uzun uzun kıskanabilirsiniz.

Ne alınır?

Bavulda yeriniz varsa mutlaka Rioja şarabı. Hem oldukça lezzetli, hem de ucuz. Duck Store of San Sebastián’da onlarca çeşit yüzen plastik oyuncak ördekler satılıyor. Marlon Brando, Mariyln Monroe gibi ünlülerin yanı sıra, Özgürlük Heykeli, Matrix gibi karakterler de mevcut.

Bütçe

Konaklama

Otel
Kişi başı günlük 30 € ile 400 € arasında değişiyor. €€€€ Maria Cristina, a Luxury Collection Hotel-San Sebastián’ın en lüks oteli. Konumu muhteşem. Old Town’a 450m. Hem deniz hem nehir manzarası var. Otelin mimarisi de oldukça güzel. San Sebastián Fim Festivali zamanında ünlüleri ağırlayan otel olarak da biliniyor. €€€ Hotel de Londres y de Inglaterra, La Concha Plajı’nın arkasında yer alıyor. Bu otelin mimarisi de çok güzel. Lüks otelde kalmak isterseniz Maria Cristina’ya göre daha uygun bir seçenek. Hem de direkt plaja erişim var. Lasala Plaza Hotel, ise Old Town’da yer alıyor. Bu otelin konumu da çok iyi ve yüzme havuzu var. €€ Fiyat/performans olarak en iyi otel bizce bu. Concha Plajı’na 200 m mesafede.
AirBnb
AirBnb 1–Kahvaltı dahil AirBnb 2
Hostel
A Room In The City Kaixo Guest House
Ulaşım
Günlük araba kiraları orta sınıfta araçlar için yaklaşık 25 € civarında. Daha önce bahsettiğimiz otoparklardan yapacağınız seçime göre, günlük ücret 50 €’ya kadar çıkabilir. Otobüsle geldiyseniz kişi başı 12 €. Fünikülere binmezseniz başka da bir ulaşım masrafınız olmayacaktır.
Yeme-İçme
O bar senin bu bar benim koşmanızı önerdik. Ama, gözünüz bütçe anlamında korkmasın. Diğer rehberlerimizden farklı olarak mekanlar için fiyatlandırma da koymadığımızı çoktan farketmişsinizdir. Çünkü herşey gerçekten çok ucuz. Kişi başı günlük 30 €’ya söylediklerimizin tümünü yapabilirsiniz.
Giriş ücretleri
Bahsettiğimiz tüm mekanları gezmek isterseniz kişi başı toplamda 20 € civarı ödemeniz gerekiyor. Ama zamanınızın kısıtlı olduğunu varsayarak, rehberde yer alan ücretsiz yerleri gezmek sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.