Pulpit Rock nam-ı diğer Preikestolen Lysefjord’dan 604 metre yükseklikte yer alan, yaklaşık 10 bin yıl önce Buzul Çağı’nda buzullar sayesinde oluşmuş dik bir kaya. Zamanında buzullar buradaki kayadan parçalar koparmış, ve buzul eriyip, çekilince kopan parçalar suyla beraber büyük kısımdan uzaklaşmış. Kayanın üzeri neredeyse dümdüz.

Hayatımızın en güzel deneyimlerinden biri Pulpit Rock’a tırmanmaktı. Tırmanış sonunda, Hollywood abartısı için kullanılan nefes kesici tabirini sonuna kadar hakeden bir manzara sizi karşılıyor. Son adımlarımızı atarken gerçekten de nutkumuz tutuldu.

Bucket List’imizden bir maddeyi daha çıkarmanın haklı gururunu yaşıyoruz ve Norveç’e giden herkesin mümkünse bu tırmanışı yapması konusunda oldukça ısrarcıyız.

Eğer Norveç seyahatimizin diğer detaylarını merak ediyorsanız sizi şuraya da alalım.

Norveç biletimizi aldığımız gibi Pulpit Rock planı yapmaya koyulduk. Daha önce böyle bir tımanış yapmamıştık. Gittik kendimize iyi yürüyüş ayakkabıları aldik ve tırmanış esnasında bunun çok yerinde bir yatırım olduğuna kanaat getirdik.

Önemli Bilgiler/Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Planlamanızı yaparken buraya en az yarım gün ayırmanız gerekiyor. Tırmanış git gel iyi bir tempoyla yaklaşık 4 saat sürüyor.

-Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iyi bir yürüyüş ayakkabısı (tabanı kaymayan, bilekli, B kategorisi veya ona yakın) kesinlikle şart. Kayma riski oldukça yüksek. Sonra sizi helikopterle almak zorunda kalmasınlar (Düşününce fena fikir değil aslında:)).

-Parkurun genel zorluk seviyesi orta. Sadece birkaç yeri bizi zorladı. Bizim gibi amatörler için bile oldukça sorunsuz geçti. Detaylı bilgiye şurdan da ulaşabilirsiniz.

-Yanınıza mutlaka ve mutlaka su ve atıştırmalık birşeyler alın. Yol üstünde ya da en tepeye ulaşınca herhangi bir tesis yok. Mümkünse tuvalet ihtiyacınızı da tırmanış öncesi otoparkın oradaki tuvaletlerde giderin.

-Özellikle kış aylarında tırmandıkça hava sıcaklığı düşüyormuş. Birkaç kat giyinirseniz rahat edebilirsiniz.

-Yürüyüş için her hangi bir giriş ücreti yok. Sadece otopark ücreti ödüyorsunuz o da 250 NOK.

-Tam kayayı görmeden hemen evvel drone kullanma yasağı başlıyor ama onun dışında her yerde serbest. Süper kareler yakalayabilirsiniz.

-Çocukla tırmanış yapan çok gördük. Ama çok da önermiyoruz. Az da olsa düşme riski var. Ama imkansız değil. Hatta geçtiğimiz yıllarda en tepede bebeğini emeklemek için yere bırakan ebeveynler oldukça eleştirilmiş. Burada bir videosu var.

Yaklaşık 2-2.5 saatlik yürüyüş boyunca epey güzel yerlerden geçtik. Bazen önümüze bakmaktan etrafa odaklanamadık. En tepe haricinde iki gölün yan yana olduğu kısım çok hoşumuza gitti.

Yan yana olan göller

Ama asıl güzellik tabi ki en sonda bizi karşıladı. Resmen “Sen bu tımanışı yaptın, işte bu da senin ödülün” der gibi efsane bir fiyort manzarası, Pulpit Rock’ın heybetli görüntüsü, fotoğraf çekenlerin heyecanı herkesin hayatında bir kere yaşaması gereken bir deneyim.

Büyük düzlüğün biraz daha üst noktasına çıkabiliyorsunuz ama bizim mecalimiz kalmamıştı. Fotoğraf için biraz sıra beklemeyi göze alın ama beklemenize değecek.

Dönüş kısmı sanıyoruz bizim alışmış olmamızdan dolayı daha kısa sürdü. Artık sonlara doğru oldukça yorulmuştuk. Ama yüzümüzde başarmış olmanın verdiği gururla ve büyük bir gülümsemeyle ayrıldık.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.