BİLBAO GEZİ REHBERİ –DÜNYALARI YEMEYE GELDİK

Bilbao – Avrupa’nın gurme başkenti. Böyle bir şehri sadece yiyecekten ibaretmiş gibi anlatan bir başlık bizi de çok düşündürdü açıkçası. Ancak, özellikle yeme içme rehberimizi incelediğinizde bize fazlasıyla hak verecekseniz.

Bask bölgesi Katalonya gibi İspanya’nın asi bölgelerinden. Farklı dili, coğrafyası ve pek tabi ki yemekleriyle her geçen gün daha fazla turist çeken bir bölge haline geliyor.

Bilbao ise bölgenin en çok ziyaret edilen sanat ve gurme şehri. İlk kez ziyaret ettiğiniz bir şehirde aradığınız her şey bizce Bilbao’da mevcut.

Dağlarla çevrili Nervion nehri kıyısına yayılmış yeşil coğrafyası, güzel müzeleri, irili ufaklı parkları, yedikçe midenizin bayram edeceği pintxo’ları, Michelin yıldızlı restoranları ile belki de birden fazla kez ziyaret edilmeyi hak eden dopdolu bir şehir.

Biz giderken hem çok heyecanlanmış, hem de acaba beklentimiz çok mu yüksek diye de bir endişeye kapılmıştık. Ayrılırken tekrar ne zaman gideriz diye plan yaparken bulduk kendimizi.

Bilbao’da ne yemeliyiz diye düşünüyorsanız sizi Bilbao Yeme İçme Rehberi‘ne alalım.

Dil

Bask bölgesinde resmi olarak Baskça ve İspanyolca konuşuluyor. Franco döneminde Bask dilinin yasaklanması sebebiyle, o dönemde yetişen nesil dili genelde konuşamıyor. Şu anda ise okullarda eğitim dili tekrar Baskça. Dolayısıyla, nesiller arasında dil anlamında bir kopukluk oluşmuş. Hem bu problemi çözmek hem de Bask dilini koruyabilmek için kurumlar aracılığıyla önemli çalışmalar yapılmakta.

Çok az bile İspanyolca biliyorsanız, iki dilin birbirinden ne kadar farklı olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz. Baskça’da yoğun bir X ve K kullanımı var.

Örneğin:

  • Kaixo: Merhaba (İspanyolca: Hola)
  • Agur: Hoşçakal (İspanyolca: Adios)
  • Eskerrik asko: Teşekkürler (İspanyolca: Gracias)

İngilizce bilme oranı üzülerek söylüyoruz ki İspanya’nın diğer büyük şehirlerine göre çok az. Ama basit İngilizce ve el kol kullanımı ile hiç sıkıntı yaşamadık.

Ulaşım

Havaalanı-şehir merkezi arası ulaşım:

Havalanı şehre 15 dakika mesafede. Ulaşım da oldukça kolay. Eğer araba kiralamadıysanız, Bizkaibus (yeşil logolu) A3247 numaralı hattı ile Bilbao merkezine ulaşabilirsiniz. Bileti, gişeden alabilirsiniz. Gran Vía 79, Plaza Moyua ve Alameda Recalde 11 duraklarında duruyor. 15 dakika aralıklarla hareket ediyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  Tek yön bileti 3 €. Dönüşte de yine aynı duraklardan binebilirsiniz. Bilet otobüste satılıyor.

Bilbao havaalanı otobüs hattı
A3247 Rota
Şehir içi ulaşım:

Bilbao yaya olarak çok rahat gezilecek şehirlerden. Hatta özellikle böyle gezmenizi tavsiye ediyoruz. Ama alternatif olarak tramvay ve metro kullanabilirsiniz.

Bunun için iki yöntem var.

  1. Bizkaia Card: 24, 48 ve 72 saatlik kartlar mevcut. 10 €, 15 € ve 20 € ücretleri. Kesinlikle önermiyoruz. Ama yine de detaylı bilgi için buraya.
  2. Barik Card: Bunda 3€ kart ücreti ödeyip 5 € dolum yapmanız gerekli. Tek kart alıp birden fazla kişi kullanabilirsiniz. Eğer toplu taşıma kullanırım derseniz bu daha mantıklı bir seçenek. Detaylı bilgi için tık tık.

Gezilip Görülecek Yerler/Rota Belirleme:

Bilbao oldukça ufak bir şehir. Bu yüzden 2 gün gibi kısa bir sürede şehri genel hatlarıyla gezebilirsiniz.

Guggenheim Müzesi (Guggenheim Museum)

Bilbao’yu bugünkü Bilbao yapan 1997 yılında açılmış ve şehre gerçek anlamda damgasını vurmuş bir modern sanat müzesi.

Guggenheim Müzesi akşam görünüş
Guggenheim Müzesi

Mimar Frank Gehry’nin balık pullarını andıran tasarımı, şehrin göbeğinde hem içindeki ve dışındaki eserlerle hem de tasarımıyla görsel bir şölen sunuyor. Mutlaka gün batımında da ziyaret edip, gün batımı renklerinin müzenin metal yüzeylerindeki yansımasını izleyin. En güzel fotoğraflar için adres: Puente de Deustu-Üniversitenin önündeki köprü. Güneşin doğuş ve batışına yakın anlar fotoğraf çekmek için ideal. Puente La Salve (Kırmızı arklı köprü) de fotoğraf için bir diğer ideal nokta. Tepesine asansörle çıkabilirsiniz.

Gezmesi oldukça kolay olan müzede ücretsiz Audio Guide sağlanıyor. Tüm eserleri dinlemek isterseniz en az yarım gününüzü bu müzeye ayırmanızı tavsiye ederiz.

Müzenin kalıcı koleksiyonunun yanı sıra süreli sergiler de oluyor. Gitmeden mutlaka sitelerinden kontrol edin.

Eserler hakkında detaylı bilgi için Guggenheim Müzesi yazısı için şuraya buyrun.

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi (Bilbao Fine Arts Museum)

Yine sanat severlerin kesinlikle görmesi gereken bir müze. Her harf bir konuyu simgeleyecek şekilde (B-Bilbao gibi) eserler kategorize edilmiş. Her odada tek bir harf ve ilgili kategoriye ait eserler sergileniyor. Bu hem eserleri farklı bir gözle değerlendirmenizi, hem de rahat gezmenizi sağlıyor. Salı günleri kapalı ilginç bir şekilde. Onun dışında 10:00-20:00 arası açık. Güzel haber 18:00-20:00 arası ücretsiz gezilebiliyor. Eğer daha erken gezmek isterseniz giriş ücreti 10 €. 25 yaşının altında veya işsizseniz ücretsiz gezebilirsiniz. Sevmek için bir sebep daha. Müze çok güzel bir park olan  Doña Casilda Iturrizar Parkı’nın içinde yer alıyor. Müze çıkışında cıvıl cıvıl bir ortama adım atıyorsunuz. İş çıkışı çocuğunu kapan bu parka geliyor. Özellikle hava güzelse parkta turlayıp, yerel halkla birlikte Bilbao’nun tadını çıkarabilirsiniz.

Casco Viejo (Eski Şehir)

Bilbao’nun ilk kurulduğundaki, yani Orta Çağ zamanındaki merkezi. Şehir, ilk olarak burada bulunan 3 sokaktan ibaretmiş. Yeme içme için burada çok alternatif var. Akşamları ellerinde içkileriyle Bilbao halkını restoran ve barların önüne yığılmış vaziyette görebilirsiniz. Kalabalığın olduğu mekanları deneyerek restoran arama derdinden kurtulabilirsiniz. Bu bölgede görülmesi gerekenler:

Arriaga Tiyatrosu (Arriaga Antzokia/ Teatro Arriaga)

Areatzako Köprüsü’nden geçince sağ çaprazda kalıyor. Neobarok mimarinin örneği olan yapı, ismini İspanyol Mozart’ı olarak bilinen Juan Crisóstomo de Arriaga’dan alıyor. Yıl boyu çeşitli performanslara ev sahipliği yapıyor. Detaylı bilgi şurada.

Plaza Nueva/Plaza Berria

Kesinlikle görülmesini tavsiye ettiğimiz simetrik neoklasik yapısıyla dikkat çeken bir meydan. Benzer meydanlardan farkı, sadece köşelerde yer alan 4 giriş yerine 5. bir girişinin olması. 5. kapının olduğu yer bir kuşatma döneminde bomba sonucu açılan bir boşluk. Kuşatma sonrası bu alanı da genişletip kapıya çevirmeye karar vermişler. Bu meydanda çok iyi pinxtos’çular var. Bunları yeme içme kısmında detaylı anlatacağız.

San Nicolas Kilisesi (Iglesia de San Nicolas)

Barok tarzda inşa edilmiş bir kilise. Üzerinde şehrin kilise, köprü, nehir ve kurtlardan oluşan amblemi yer alıyor.

Bilbao Şehir Amblemi
Santiago Katedrali (Catdral De Santiago)

Gotik tarzıyla Bilbao’daki en önemli yapılardan.  Maalesef giriş ücretli. Nehir kenarındaki San Antón Kilisesi ile beraber kombine bilet ücreti 5 €. Öğrencilere 3.5 €.

San Antón Kilisesi (Iglesia San Antón)

Yine gotik bir yapı. Bu kilise özellikle önemli, çünkü şehrin ambleminde yeraldığında bahsettiğimiz kilise kendisi. Kilisenin sağ tarafından San Antón Köprüsü’ne doğru baktığınızda şehir ambleminin tüm elementlerini bir arada görebilmeniz mümkün. Köprünün amblemdeki pozisyonundan farklı konumlandığını görebilirsiniz. Bunun sebebi maalesef savaşlar sonucu köprünün yıkılması.

Mercado de Libera

Avrupa’nın en büyük kapalı marketi. Yerel halk günlük alışverişini buradan yapıyor. Tepedeki ve duvarlardaki vitraylar çok güzel bir görünüm katıyor.  Girdiğinizde sağ tarafta restoranlar mevcut. Bunlar bölgenin turistik bir hal alması sonucu yakın dönemde açılmış yerler. Ancak pintxo için burayı önermiyoruz. La Ribera’da belirli günlerde caz konserleri oluyor. Gitmeden sitelerini incelemekte fayda var. Her hangi bir şey yiyip içmeseniz dahi marketi kesinlikle görmelisiniz.

Mercado Libera iç mekan görünüşl
Mercado Libera
Siete Calles (Seven Streets)

Şehrin doğuşunda yer alan 3 sokak yetmemeye başlayınca yapılan genişletme çalışmaları sonrası sayısı 7’ye çıkmış. Birbirine paralel ve araç girişi olmayan bu sokaklarda restoranlar, butikler ve hediyelik eşya mağazaları bulunuyor. Yemek saatlerinde bu sokaklarda gezip sırasıyla farklı barları denemenizi öneririz.

Plaza Moyua

Bilbao’nun büyük meydanlarından. Oldukça merkezi. Yolunuz burdan mutlaka geçecek. Havaalanına giden otobüs için de burayı kullanabilirsiniz. 5 yıldızlı otel Hotel Carlton’ın sağ tarafındaki otobüs durağından binebilirsiniz.

Azkuna Zentroa

Fransız tasarımcı Philippe Starck tarafından tasarlanan çok amaçlı bir mekan. İçinde bir kütüphane, spor salonu, restoran ve sergi salonu bulunan binanın her bir sütunu farklı şekilde tasarlanmış. Üst katta bulunun spor salonunun havuzu saydam yapıldığından, aşağıdan baktığınızda yüzenlerin ayaklarını görmek komik bir görüntü oluşturuyor. İçerisinde küp şeklinde 3 alan bulunuyor. Bunlar akıl, vücut ve ruh’u simgeliyor. Akıl – kitapçı, vücut – spor salonu olarak konumlandırılmış. Ruh olan alan ise şu anda boş. Yani bina hala ruhunu arıyor diyebiliriz.

Azkuna Zentroa Kolonlar
Azkuna Zentroa
San Mames Stadyumu

Athletic Bilbao’nun stadyumu. Bu takımda oynamak için Bask olmak veya bu bölgede yetişmiş olmak zorundasınız. Bask milli takımı olarak adlandırsak yanlış olmaz. Zaten şehirde herkesin büyük bir Athletic sevgisi olduğunu farketmeniz uzun sürmeyecek. Eğer futbola ilginiz var ise, burda maç izlemek keyifli olabilir. Devre arasında evden getirilen sandviçlerini yemek gibi bir alışkanlıkları var. Siz de kendi sandviciniz ile gidip tribünün bir parçası olabilirsiniz. Guggenheim Müzesi’nden 15 dakika yürüme mesafesinde. Her iki metro hattı da burada duruyor.

Gran Via Don Diego de Haro

Alışveriş caddesi. Hem ünlü markalar hem de özellikle ara sokaklarda çok güzel butikler var.

Libreria Astarloa

Çok sevimli ve oldukça eski bir kitapçı. Sırf görmek ve fotoğraf çekmek için girebilirsiniz.

Libreria Astarloa iç mekan
Libreria Astarloa
Mount Artxanda

Şehri bir de yukardan görmek isterseniz Zubizuri Köprüsü’nü geçtikten sonra 2 arka paralelinden kalkan füniküler ile 3.6 €‘ya ulaşabilirsiniz.

Bütçe

Uçak bileti: THY’nin İstanbul’dan direkt uçuşu var ama pahalı. 200-300 € arası bilet bulunabilir.

Konaklama

Bütçenize göre farklı seçenekler

AirBnb: Biz AirBnb ile ayarladığımız bu evde kaldık. Günlük iki kişi 50 € verdik. Çok memnun kaldık.

Oteller

€€€€: Gran Hotel Domine Bilbao

€€€: Hotel Carlton, Hotel Ercilla

€€: Hotel Mercure Jardines de Albia

Hostel: Ganbara Hostel,Quartier Bilbao Hostel

Yeme-içme

Çok değişkenlik göstermekle beraber pintxolar 2-4 €. Ortalama lüks restoran menüleri 50 €. Sadece pintxo yediğiniz durumda günlük ortalama 3 öğün 25-30 € ile tüm günü geçirebilirsiniz.

Ulaşım

6 € havalaanı gidiş dönüş.

Yürürseniz başka bir ulaşım masrafınız yok.

Ek Bilgiler

Bilbao halkı övünmeyi ve abartmayı seviyor. Barda sohbet edeceğiniz bir Bask size Mahatma Gandhi aslen Bilbao’lu. Sadece Hindistan’da doğmayı seçmiş derse şaşırmayın 🙂

Şehre her sene 4 milyona yakın turist geliyormuş. Ama, henüz turist konusunda biraz acemi olduklarını siz de farkedeceksiniz. Barselona ve Madrid ile artan turist sayısına karşı, nasıl davranmak gerektiğiyle alakalı görüşmeler yapılıyor.

Eguzki-lore (Sunflower ama bizim bildiğimiz anlamdaki ay çiçeği değil) birçok binanın üstünde ve evlerin girişinde yer alan bir figür. Bask mitolojisinde yer alan Lamiak’ların geceleri evlere girip çocukları kaçırdığına inanılıyor. Eve girmeleri için tek bir şart var. Evin kapısında yer alan çiçeğin kaç tane yaprağı olduğunu sayıp bunu sesli bir şekilde söylemeleri lazım. Ancak, Lamiak’ların sayı saymayı bilmemek gibi ufak bir problemleri var. Bu nedenle kapıya bu figürü astığınızda, Lamiak evinize giremiyor. Bu nedenle birşeyleri korumak istiyorsanız siz de Eguzki-lore kullanabilirsiniz.

Okuma Önerileri

Bask bölgesinde geçen birçok kitap var ama ilginizi çekebilecekler:

Katya’nın yazı-Trevanian

Başlangıç-Dan Brown

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.