Fiyortlara adım adım yaklaşırken Stavanger sonrası durağımız Bergen. Stavanger Gezi Rehberimiz için buraya.

Bergen, 7 tepe ve 7 fiyortla çevrili bir şehir. Aynı zamanda Norveç’in eski başkenti. Şu an ülkenin ikinci en büyük şehri. Sadece rengarenk Hansa evleri değil, parkları, restoranları ile dolu dolu bir şehir Bergen.

Hem şehir oldukça sevimli hem de bir sonraki durağımız olan fiyortlar öncesi en iyi konaklanacak yer.

Ne kadar kalmalı?

Şehri tam anlamıyla gezmek için bir gece konaklayıp 2 gün gezmek ideal. Ama bir gününüz varsa da genel olarak birçok yeri gezebilirsiniz biraz koşturmayla.

Ulaşım

Bergen’e Oslo’dan trenle ya da arabayla ulaşabilirsiniz. Uçakla aktarmalı olarak ulaşmak da mümkün ama bu bizim tercih ettiğimiz bir yöntem olmadı. Çünkü öncesinde Pulpit Rock’a tırmanmak için güneye inip, sonra Bergen’e geçtik.

Şehiriçi ulaşım

Şehirde yürüyerek gezmek oldukça rahat. Biz füniküler haricinde her hangi bir toplu taşıma kullanmadık.

Ama müzeler ve toplu taşıma işini beraber çözmek isterseniz Bergen Card’a göz atabilirsiniz. Bazı müze girişleri ücretsiz, bazılarında ise indirimler mevcut. Hem de toplu taşımayı dilediğinizce kullanabiliyorsunuz. Hatta uçakla Bergen’e geldiyseniz, havaalanı şehir merkezi kısmını da kapsıyor. Biz gerek görmedik ama işinize yarayabilir. Buradan fiyatları ve dahil olan yerleri inceleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Bryggen

Bergen’in fotoğraflarını araştırdığınızda karşınıza çıkan ikonik Hansa Evleri’nin olduğu kısım. Burası 14. yüzyılda ticaret için oldukça önemli bir konumdaymış.

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan bu renkli ve sevimli evlerin tarihi 1700’lü yıllara kadar dayanıyor. Yılların getirdiği yorgunluk ve çürüme sebebiyle sırasıyla restore edilen bu evlerin altında cafeler, hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Evlerden hemen önce ise bu evlere ait müze bulunuyor. Detaylı bilgi alıp, müzeyi gezmek isterseniz 160 NOK‘u gözden çıkarmalısınız.

Fantoft Stave Church

Orijinali 1150 yılında yapılmış olan bu eski dönem kiliseyi, Bergen’e kadar gelmişken görmenizi öneririz. Kiliseye uzaktan yaklaşmaya başladığınızda, Vikings dizi setine giriyormuş gibi hissettik. Tümüyle ahşap olan yapı iki defa tümüyle tahrip olduğu için baştan yapılmıştır. Büyüsünü bozmak istemediğimiz için son yeniden yapılış tarihini paylaşmamayı uygun görüyoruz. Giriş için 65 NOK ücret ödemeniz gerekiyor. Dışardan enteresan mimarisini inceleyip dönmeniz yeterli.


©  Visit Bergen

KODE

İskandinav yarım adasında yer alan en büyük sanat ve müzik koleksiyonun sahibi KODE. Burası 4 farklı binadan oluşuyor. Eğer müze gezmeyi seviyorsanız mutlaka birkaç saat de olsa uğramalısınız. Dünyaca ünlü Norveç’li ressam Edvard Munch’e ait eserleri bu müzede görebilirsiniz. Müzeyi gezerken adeta Norveç tarihini gördüğünüz bir zaman makinesinde gibi hissediyorsunuz. KODE 2 şu anda renovasyon sebebiyle kapalı. Ama neyseki Edvard’cığımız KODE 3’te. 2019 giriş ücreti 120 NOK. Detaylı bilgi için buraya.

Mount Fløyen

Fløibanen adı verilen fünikülerle çıkılan ve şehrin tamamına hakim bir tepe. Aynı zamanda iç taraflarında park ve yürüyüş yapabileceğiniz alanlar da bulunuyor.

Kendilerini köpek sanıyor olmaları muhtemel olan keçileri de sevmeyi unutmayın. Tepede bir de restoran ve hediyelik eşya mağazası bulunuyor.

Yürümeye üşenmem diyenlerdenseniz yaklaşık 40 dakikada tepeye ulaşabilirsiniz. Yok beni füniküler çıkartsın diyorsanız gidiş dönüş ücret 95 NOK.

Mount Fløyen

Edvard Grieg Museum Troldhaugen

Burası Bergenli ünlü sanatçı Edvard Grieg’in eşiyle beraber yaşadığı villa. Şu an onun anısına bir müzeye dönüştürülmüş durumda. Sanatçının kullandığı piyano halen evin salonunda duruyor.

Ayrıca burada bir de konser salonu var ve yazın konserler düzenleniyor. Buradan kontrol edebilirsiniz. Müzeyi bir “Lunchtime” konseri ile birleştirmek çok iyi bir fikir olabilir.

Müze her gün açık ancak gittiğiniz döneme göre açılış ve kapanış saatleri değişiyor. Sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

Akvariet i Bergen

Özellikle çocuklu ailelerin ilgisini çekeceğini düşündüğüz akvaryum, oldukça eğlenceli aktiviteler de içeriyor. Hayvanat bahçesi ve bu tip akvaryumlara karşı olsak da ilginizi çekebilir diye düşünüyoruz. Belirli saatlerde deniz aslanı eğitimi, penguenlerin beslenme saati ve sunumlar var. İngilizce olan sunumlara katılabilirsiniz.

Her gün açık ama saatler ve giriş ücretleri dönemsel değişiyor. Bileti online satın alırsanız indirim var. Sitelerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bergen Card ile belirli dönemlerde giriş ücretsiz ya da indirimli.

Nordnesparken

Yine Parklar ve Bahçeler’den sorumlu devlet bakanları olarak şehrin parklarnı keşfettik. Bergen’de iki güzel park var. Biri Nordnesparken. Akvaryum’a çok yakın. Oldukça sessiz. Byfjorden manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Hava güzelse burada mangal yapan insanları görmeniz çok mümkün.

Burada bir de Seattle’ın dostluğu ve Vikingler’in Amerika’ya olan ziyaretlerini simgelemesi için hediye ettiği Pacific Nortwest Totem‘i görebilirsiniz.

Lille Lungegårdsvannet

Burası aslında bir gölet ama etrafı yeşillik. Güzel ağaçlarla çevrili yürüyüş yolları var. KODE’nin 4 binası da bu göletin etrafında yer alıyor. Oldukça keyifli bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Tek kötü tarafı belediye binası manzarayı o kadar bozmuş ki gerçekten çok üzücü. Çünkü oldukça çirkin bir bina.

Lille_Lungegårdsvannet

Skostredet

Stavanger sonrası buranın sokak sanatı biz çok açmamış olsa da ilginç çalışmalara rastlamak mümkün. Özellikle Skostredet bölgesinde birçok mural çalışma örneği görebilirsiniz.

Bu bölgede konsept mekanlar da göreceksiniz. Bir de ismiyle bizi oldukça güldüren Hallaisen isimli dondurmacı da burada.

Yeme içme

Fish Me Fishmarket

Taptaze deniz ürünleri için en iyi adres. Karışık deniz ürünleri tabağı ya da sushi yiyebilirsiniz. Biz oldukça memnun kaldık.

Adres: Strandkaien 3

Pingvinen

Aşırı tatlı dekorasyonu, güler yüzlü çalışanları, lezzetli yemekleri ve çeşitli biralarıyla bizden tam not aldı. Norveç standardında çok pahalı olmadığını söyleyebiliriz.

Lokallerin sevdiği mekan son zamanlara turistler için oldukça popüler olmuş durumda. Eğer yerel bir şeyler yeme peşindeyseniz kesin uğrayın. Zaman zaman menüde balina da oluyormuş.

Adres: Vaskerelven 14

Hallaisen

Dondurmasız yapamam diyenlerdenseniz sizi “Bırak Hallaisen”e alalım:) Tabi ki bir gelato değil ama yine de oldukça başarılı.

Adres: Skostredet 5

Det Lille Kaffe Kompaniet

Kahveleri oldukça başarılı ve çok sevimli olan bir kahveci. Tatlıları da bir o kadar güzel. Kahvenizi alıp The Worls Atlas of Coffee kitabına gömülebilirsiniz.

Fünikülere oldukça yakın. Planlamayı buna göre yapıp, Mount Fløyen öncesi veya sonrası gidebilirsiniz.

Adres: Nedre Fjellsmauet 2

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.