Stavanger Gezi Rehberi

Stavanger bizim Pulpit Rock sonrası Bergen’e ulaşmak için gideceğiniz bir ara destinasyondu. Ama bize kalırsa şehir bundan çok daha fazlası. Üstelik renkli sokaklarında çok güzel fotoğraflar çekmeniz de mümkün.

Burası Norveç’in kara altını, yani petrolün başkenti diyebiliriz. Tabi bu sayede diğer şehirlere göre daha enternasyonel bir şehir haline gelmiş. Bu durum mağazalara, restoranlara ve barlara da yansımış. Stavenger 2008’de Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş.

Bir günde tüm şehri keşfedebilirsiniz. O zaman buyrun Stavanger Gezi Rehberi‘ne.

Stavanger pahalı mı?

Norveç genel olarak pahalı. Bu yüzden Stavanger’in pahalı olmasına ayrıca girmiyoruz.

Biralar 8-10€, kahve 4-8 €, iki kişi ortalama bir yemek 50 € civarında.

Ulaşım:

Buraya ulaşmak için en iyi yöntem önce Oslo’ya ulaşıp, ordan arabayla ya da trenle Stavanger yollarına düşmek. Arada yine bi yerde konaklamak mantıklı. Biz Kristiansand’ı tercih ettik.

Görülmesi Gereken Yerler

Norwegian Petroleum Museum 

Adından da anlaşılacağı üzere petrol müzesi. Ajda Pekkan’ın da dediği gibi “Amaan petrol, canım petrol, artık sana sana muhtacım petrol”. Petrol ülke için oldukça önemli bir geçim kaynağı. Bu yüzden böyle bir müze olması aslında şaşırtıcı değil.

Müze oldukça enteresan. Petrol nasıl çıkarılır, bir sondaj platformunun üzerinde çalışmak nasıldır gibi konulara değiniyor. Çocuklar için de oldukça ilgi çekici olan müzede, vaktiniz varsa konuyla ilgili filmleri izleyebilirsiniz. Model sondaj platformları da oldukça ilgi çekici. Detaylara burdan ulaşabilirsiniz. Yetişkin giriş ücreti 120 NOK.

Petroleum museum sondaj makinesi

Burdan çıktığınızda karşınızda petrol endüstrisinden çıkan atık malzemelerle yapılmış bir çocuk parkı göreceksiniz. Bir filmden çıkmış gibi görünen bu parkı kesin görün deriz.

Petroleum museum park
Norwegian Canning Museum

Petrol müzesinden sonra yine ilginç bir müzeyle karşı karşıyayız. Stravanger petrol şehri olmadan önce, 1920’lerde ülkedeki konserve fabrikalarının yarısına ev sahipliği yapıyormuş. Şehirde yaşayanların yarısı da bu fabrikalarda çalışıyormuş. Yani petrolden önce sardalyalar varmış. Tarihsel önemi yüzünden konuyla alakalı bir de müze açılmış. Müzede eskiden üretimin nasıl yapıldığı anlatılıyor. Tabi günümüzü düşündüğümüzde çok basit duruyor ancak 1920’ler için konserve büyük olaymış. Bizce bu anlamda müze oldukça enteresan. Tek bir müze şansınız varsa burası bizce burası daha görülmeye değer.

Haftaiçi 11:00-16:00 hafta sonu ise 11:00-15:00 arası açık olan müzeyi 92 NOK karşılığı gezebilirsiniz.

Canning museum
Gamle Stavanger

Old Town şehrin en iyi korunmuş bölgesi. Ahşap beyaz evler oldukça sevimli bir görüntü oluşturuyor. Arnavut kaldırımlarda yürümek, rengarenk çiçeklerle süslenmiş evlerin arasında dolaşmak çok keyifli.

Gamle Stavanger evler
Øvre Holmegate

Burası belki de Norveç’in en renkli sokağı. 2005’te bir kuaförün dükkanına daha fazla müşteri çekmek için aklına gelen fikirle buradaki tüm binalar İskoç sanatçı Craig Flannagan tarafından önerilen renk paletiyle boyanmış. Burası günümüzde şehrin en popüler yerlerinden biri. Burada birçok restoran, cafe ve güzel butikler bulmanız mümkün.

Øvre Holmegate görünüm
Sokak Sanatı

Stavanger’de her sene Nuart adı verilen yerli ve yabancı birçok sanatçının katıldığı bir sokak sanatı (street art) festivali düzenleniyor. Bu dönemde şehre gelen sanatçılar iç ve dış mekanlarda tabir-i caizse izlerini bırakıp gidiyorlar.

Sokak sanatı yaşlı adam

Şehrin farklı yerlerinde bu çalışmalarla karşılaşacaksınız. Vaktiniz varsa en güzeli sokak sanatı avına çıkmak. Biz en çok bundan keyif aldık Stravanger’de. Şehre çok farklı bi hava katmış. Bir anda karşınıza çıkıp, size sürpriz yapıyor.

Sokak sanatı yaşlı adam
Byparken

Şehir merkezinde kısa bir yürüyüş yapmak için ideal bir park. Ortasındaki gölette kuğular yüzüyor. Günün yorgunluğunu atmak için birebir.

Byparken görünüm
Stavanger Katedrali

900 yaşında olan bu kathedral Norveç’in en eski kathedrali. Bu kadar eski olmasına rağmen oldukça iyi korunmuş.

Sverd i fjell (Kayadaki Kılıçlar)

Bir kayaya çakılmış 10 metre uzunluğunda 3 Viking kılıcından oluşan bu anıt, 872-900 yılları arasında gerçekleşen ve Norveç’in birleşmesiyle sonuçlanan Hafrsfjord Deniz Savaşı anısına yapılmış.

Anıt Fritz Røed tarafından yapılmış ve tepeye 1983’te dikilmiş. Burası biraz şehrin dışında kalıyor. Arabayla ulaşabileceğiniz gibi şehir merkezinden kalkan 16 numaralı otobüsle de ulaşabilirsiniz.

Sved i fjell - kayadaki kılıçlar

Konaklama

Biz Comfort Hotel Stavanger‘de kaldık. Memnun kaldık mı? Hayır. Ama tek gece geçirdiğimizden ve oldukça yorgun olduğumuzdan gözümüz hiç birşeyi görmedi. Kahvaltısı oldukça iyiydi.

Yeme İçme

Skagenkaien

Burası denize nazır üzerinde restoran, bar ve pubların olduğu bir cadde. Hava da güzelse lokaller kendini buralara atıveriyor. Birşeyler içmek için oldukça uygun.

Fisketorget

Norveç denince akla tabi ki deniz ürünleri geliyor. Norveç standartlarında fiyatları normal. Denizden babamız çıksa yeriz durumu olduğundan biz oldukça memnun kaldık.

Adres: Strandkaien 37

Villa 22 Trattoria & Bar

Yukarıda bahsettiğimiz Skagenkaien üzerinde bulunan bir İtalyan restonranı. Ben balık yemem bana pizza lazım diyorsanız Villa 22 oldukça iyi bir opsiyon. Pizzaları oldukça başarılı.

Adres: Skagen 22

Døgnvill Burger Stavanger

Süper hamburleri olan mekan. Dilerseniz balık burger de yiyebilirsiniz. Bira seçenekleri de çok ama biz tercihimizi milkshake’ten yana kullandık ve buna hiç pişman olmadık.

Adres: Skagen 13

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.