Almanya başlı başına lüks arabaların memleketi. Ancak Stuttgart’a gelince durum bambaşka bir hal alıyor. Adım başı yanınızdan güzel arabalar geçiyor. Bunda Mercedes Benz ve Porsche’nin ana merkezlerinin ve fabrikalarının burada olması oldukça etkili. Dolayısıyla bu otomobil üreticileri, şehirde istihdam sağlaması ve şehre turist çekmesi açısından oldukça önemli.

Eğer yolunuz Stuttgart’a bir şekilde düştüyse, size mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müze önerisiyle geliyoruz: Mercedes Benz Müzesi.

Arabalara ilginiz olsun olmasın, hem mimari açıdan hem de tarihsel açıdan müze kesinlikle görülmeye değer.

Diğer müze rehberlerimiz için sizi buraya alalım.

mercedes-benz-museum

Müze Mercedes’in Unterturkheim’daki fabrikasının yanı başında kurulmuş. İsmin Türklerle bir alakası var mı bilemiyoruz.

Belki mühendislerin ilgisini çeker diyerek enteresan bir detay daha vermek istiyoruz. Müze binası, merkezleri Wankel motorunu çağrıştıracak şekilde bir üçgen avlu oluşturan, birbiri üzerinde bulunan 3 dairenin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş. Mimarisi gerçekten çok etkileyici. Bina tasarımı sayesinde defalarca ödüle layık görülmüş ve hatta müzede talep edilirse mimari turlar bile düzenleniyor.

Müzenin içi de dışı kadar güzel. Gezmesi de oldukça eğlenceli. Müzede sadece Mercedes’in tarihini değil, aynı zamanda tarihin otomotiv sektörünü nasıl etkilediğini de görebiliyorsunuz. Katlar kronolojik olarak ayrılmış durumda. 1886’da ilk patenti alınan arabadan, oldukça fütüristik tasarımlara kadar çok geniş bir yelpazede araç sergileniyor.

İlk arabadan günümüz teknolojilerine ve ileri dönem teknolojilere geçiş yaparken, bir yandan da dönemin en önemli tarihsel olaylarıyla ilgili de detaylı bilgiler verilmiş. Tura başlamak için zaman kapsülüne benzeyen bir asansörle müzenin 8. katına ulaşıyorsunuz ve aşağı inerek devam ediyorsunuz. Odada gezme durumu yok. Hep bir akışın içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Aslında tarihte bir yolculuk yaparken buluyorsunuz kendinizi. Bu yüzden asansörün bu şekilde olmasını da manidar bulduk.

mercedes-benz-museum

Ücretsiz audio guide’lar ile çok daha fazla bilgi elde edebilirsiniz. Eğer bu şekilde gezecek olursanız yarım güne yakın vakit ayırmanızı öneriyoruz.

Müzede ayrıca restoran, cafe ve kocaman bir müze mağazası bulunuyor. Mağazada fiyatlar yüksek olsa da bu günü hatırlamak için çok farklı alternatifler bulabilirsiniz.

mercedes logo

Pazartesi günleri hariç her gün açık olan müze 09:00-18:00 arası ziyarete açık. Bilet fiyatı 10€. Detaylı bilgi için müzenin websitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.