Seyahat için işinize yarayabilecek uygulamaları tek bir başlık altında toplayalım istedik. Bunların birçoğu zaten hali hazırda oldukça sık kullanılan uygulamalar. Ama az bilinenleri de listeye dahil ettik.

seyahat_uygulaması

1. Skyscanner

Başımızın tacı Skyscanner ucuz uçak bileti bulmak için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir uygulama. Ayrıca otel ve kiralık araba için de kullanabilirsiniz ama onlar için farklı uygulamalar önereceğiz.

2. Google Flights

İlerde uçak bileti bakmak için Skyscanner’ı sollayacağını düşündüğümüz uygulama. Ara yüzünü daha sade ve kullanışlı buluyoruz. Sanki bir de daha hızlı çalışıyor.

3. Kayak

Booking.com ile aynı şirketin sahip olduğu, bu site yine uçak, otel ve araba için en uygun fiyatları bulmanızı sağlıyor. Bu uygulamanın güzel tarafı, belirli tarihler için belirlediğiniz rotada alarm kuruyorsunuz ve uygulama size ara ara “Şu an almak için uygun değil, bence bekle” ya da “Tam zamanı, bundan ucuzunu bulamazsın” diye mesajlar gönderiyor.

4. Booking.com

Booking.com bünyesinde otel dışında hosteller ve evler de barındırıyor. Herhalde otel arama motorlarının atası diyebiliriz. Şu an için maalesef Türkiye’de kapalı ancak VPN’le falan girilir belki. Bizden duymadınız.

5. Hotels.com

Yine bir otel arama motoru. Bunun en sevdiğimiz yanı Hotels.com üzerinden 10 rezervasyon yaptığınız zaman size 10 konaklamanızın ortalaması tutarı kadarlık hediye konaklama veriyor oluşu. Bu hediyeyi dilediğiniz otelde kullanabiliyorsunuz.

6. AirBnb

Hem otelden ucuz olması hem de gittiğimiz yerdeki lokallerle tanışabilme imkanı sunduğu için bizim otelden daha çok tercih ettiğimiz bir uygulama.

7. Rentalcars.com

Araba kiralamak için en güvenilir sitelerden biri. Gözümüz kapalı öneriyoruz.

8. Google Maps

Gittiğimiz yerleri bulabilmek için başlıca kullandığımız uygulama. Çok fazla şaştığını görmedik. İnternet paketiniz yoksa çevrimdışı haritaları gitmeden telefonunuza indirmenizi öneririz.

Biz aynı zamanda gitmek istediğimiz yerleri haritadan işaretliyoruz. Bu bize planlama aşamasından da oldukça yardımcı oluyor.

9. Here

Süper bir offline harita uygulaması.

10. Waze

Google’ın başka bir navigasyon uygulaması. Bu da çok sevdiğimiz bir uygulama. Bazı ülkelerde Google Maps’ten daha iyi çalışıyor. Özellikle Asya’da. Bir de hız sınırını gösteriyor, ona bayıldık.

11. Google Translate

Özellikle dilini bilmediğiniz bir yere gitmişseniz ya da karşınızdaki siz o dili konuşsanız da anlamıyorsa, ya da markette oranın dilini bilmediğinizden alışveriş yapamıyorsanız çok işinize yarayacak. Telefonu karşınızdakine okutabilir ya da markette telefon kamerasını kullanarak ürünlerin üzerinde yazanları anlayabilirsiniz.

12. AccuWeather

Yine çok kullandığımız uygulamalardan. Sadece seyahate giderken değil, gündelik yaşamda da kullanıyoruz. Çok iyi çalışıyor. Ne zaman yağmur yağacak, ne zaman hafifleyecek gibi durumları da gösterdiği için çok seviyoruz.

13. Trip Advisor

Aradığınız bilgiyi bizim blogda bulamadınız ya da daha detaylı bir araştırma içersindeyseniz Trip Advisor büyük bir bilgi kaynağı. Gittiğiniz yerde neler yapılır, nerde yemek yenir gibi bilgileri kullanıcıların yorumlarına dayalı olarak size sunan bir uygulama.

14. Four Square

Türkiye’de Four Square pek yanıltmıyor ama yurt dışında yanıltıyor. İkinci görüş almak için bakılabilir ama Trip Advisor candır.

15. XE Currency

Para birimi çevirici. Özellikle zorlu para birimleri söz konusuysa hayat kurtarıyor.

16. Pack point

Bavul yaparken diş fırçasını son anda hatırlayanlardansanız tam sizlik bir uygulama. Nereye, ne zaman ve ne kadar süreliğine gittiğinizi, aktivite olarak ne yapacağınızı giriyorsunuz. Uygulama da size hava koşullarını da göz önünde bulundurarak, yanınızda ne götürmeniz gerektiğini söylüyor. Oldukça faydalı bir uygulama.

17. Uber

Uber’i ülkemizdeki tartışmalardan sonra duymayan kalmadı. Uber aslında bir ulaşım aracı ağı diyebiliriz. Uygulamadan nereye gideceğinizi girip, size en yakın olan sürücüyü çağırabiliyorsunuz. Özellikle kalabalıksanız uyguna gelebiliyor. Bir de uygulamada ne kadar ödeyeceğinizi gördüğünüzden, sonrasında bir sürprizle karşılaşmıyorsunuz.

18. Wifi Map

Bu da yine süper bir uygulama. Size dünya çapındaki tüm ücretsiz WiFi ağlarını ve şifrelerini gösteriyor. İnternetsiz dışarı adım atamadığımız bu günlerde, artık su gibi bir ihtiyaç bizim için WiFi.

19. Whatsapp

Whatsapp bir seyahat uygulaması değil diyeceksiniz ama bizce öyle. Neden derseniz bir kere arkadaşlarınızla burdan planlama yapacaksınız ya da yurtdışındaysanız ailenizle görüntülü görüşebileceksiniz.

20. Sit or Squat

Finali komik ama faydalı bir uygulama ile yapalım. Bu uygulama anlık olarak lokasyonunuzu kullanarak, çevrenizdeki umumi tuvaletleri gösteriyor. Umarım hiç ihtiyaç duymazsınız.

2 Comments

  1. çok güzel bilgiler paylaşılmış web sitenizde.
    umarım hollanda da şansımız yaver gider.

    • ucanhollandalilar Reply

      Çok teşekkür ederiz. Bol şanslar!

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.