BİLBAO YEME İÇME REHBERİ

Bilbao yeme içme rehberine başlamadan, Bask bölgesinin yemekleriyle alakalı ne kadar methiyeler düzsek, ne kadar anlatsak az. Gerçekten abartmıyoruz. Kişi başına en çok Michelin yıldızlı restoranın düştüğü bir bölge ve işin güzel tarafı mutfakta bulaşık yıkamaya gerek kalmadan inanılmaz güzel yemekler deneyebiliyorsunuz.

Pintxo (Pinço diye okunuyor, en kritik kelimelerden) kelime anlamı itibarı ile çubuk demek. Eskiden daha çok ufak şişlerde servis edilen bu küçük atıştırmalıklar, zamanla bugünkü formuna ulaşmış.

Bu güzellikleri İspanya’nın farklı bölgelerinde bulunan tapas ile karıştırmamak ve hatta karşılaştırmamak gerekiyor zira Basklar bu konuda oldukça hassas.

Çok stratejik bir hareket olarak pintxo barlarından doyarak kalkmamanızı, yalnız değilseniz paylaşmanızı, mümkün olduğu kadar farklı pintxo ve mekan denemenizi öneriyoruz. Birçoğu taptaze ekmekle servis ediliyor. Bu da hızlı doymakta bir etken olabilir. Büyük oyunu görün ve paylaşın. Her mekanın bir spesyali ya da daha iyi yaptığı pintxolar var.

Bir diğer kritik konu bara oturmak. Burda taze gelen pintxoları görme şansınız var. Hem de birçok mekanda masa ücretlendirmesi farklı.

Bu bölgede morina balığı (cod fish) oldukça önemli. Hatta İspanya’nın ikinci en büyük bankası BBVA’nın bu balık sayesinde kurulduğu söyleniyor.

El Globo

Hemen bardaki yerinizi alın. Bar L şeklinde ama genelde iki tarafta da aynı ürünler var. Michelin Rehberi’nde yer alıyor. Bizim en beğendiklerimiz:

  • Crab Meat Gratin: Yengeç Graten
  • Foie Gras: Foi Gra diye okunuyor. Ördek veya kaz ciğerinden yapılıyor. Korkmayın, deneyin.
  • Ançuezli her şey
El Globo bar görünüm
El Globo
Gure Toki

Michelin Rehberi’nde yer alan başka bir restoran.  Mutlaka yengeç tempura, kalamar ve San Sebastian Cheesecake deneyin.

Gure Toki Kalamar
Gure Toki
Zaharra

Birden fazla şubesi mevcut. Farklı aromalı İspanyol Omletleri ile meşhur.

Zaharra Bar
Zaharra
Café Iruña

Sadece fotoğraf çekmek için bile girebilirsiniz. Dekorasyonu çok sevimli. Bilbao’nun en eski barlarından.

Girişte solda sizi güler yüzüyle Ahmad Usta karşılayacak. Usta dediğimize bakmayın, Türk değil. Yumuşacık ve müthiş baharatlar ile marine edilmiş kuzu şişten mutlaka deneyin.

Bar tarafında çeşit çeşit pinxto göreceksiniz. Bizim deneyip sevdiklerimiz

  • Üzerinde kroket olan Iber pastırmalı pinxto
  • Kabaklı keçi peynirli pinxto
  • Cod fish (Morina balıklı)

Bir de küçük bira sipariş edebilirsiniz. Adı zurrito.

Cafe Iruna Genel Gorunum
Cafe Iruna
Casa Rufo

İçeri girdiğiniz andan itibaren kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz restoran. Rezervasyon şart çünkü masa sayısı az. Yediğimiz her şeyi çok beğendik. Bütçeniz el verirse tadım menüsü alabilirsiniz. Menüye su, şarap ve kahve dahil. Kişi başı fiyat 50 €. Bunu tercih etmezseniz T-bone steak paylaşmak için ideal. Yanında oldukça lezzetli patates kızartmasıyla geliyor. Kesinlikle çok aç gidin ve bir akşam yemeğinizi ayırın.

Casa Rufo-T-bone steak
Casa Rufo-T-bone steak
Kahvaltı

Bilbao’da bizim alışkın olduğumuz yumurtalı kahvaltı yerine pastane veya cafelerdeki hamur işleriyle kahvaltı yapılıyor.

Heladería Alaska

Kahvaltı için güzel bir seçenek. Yediklerimizin adını bilmiyoruz ancak fotoğraflardan bulabilirsiniz. Hepsini sevdik. Portakal suyu 2€. Ucuz portakal suyu satan mekanları sevin. Kahveleri de ortalama diyebiliriz. Bilbao’da genel olarak cappucino’ya bol miktarda tarçın dökebiliyorlar. Sevmiyorsanız kesinlikle belirtin.

Heladería Alaska kahvaltı
Heladería Alaska
Pasteleria Arrese

Birden fazla şubesi olan pastane. Bizce en güzeli Gran Via Don Diego de Haro üzerindeki masaları olmayan şubeden alacağınız güzellikleri yakındaki Albia Lorategiak Parkı’da oturup yemek.

Arrese hamur işi rafı
Arrese
Wiché Café Bakery

Pazar günleri de dahil erken saatte açılan mekanda, çeşitli İspanyol Omletleri, hamur işleri (özellikle içi kremalı olan açma benzeri tatlı lokal bir lezzet) ve churros için denenebilir. Kahveleri süper değil ancak mekan genel olarak Pazar gününüzü kurtarabilir.

Wiche Cafe Bakery Churros
Sua San

Guggeheim Müzesi’nin ana girişinin hemen karşısında yer alıyor. Sua San modern Bilbao mutfağı olarak adlandırılabilir. Odak noktaları sağlıklı yiyecekler. Özellikle kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Eğer müze sonrası dinlenmek isterseniz de kahve eşliğinde tatlılarını deneyebilirsiniz. Kahvesi ortalama ama tatlılarını tavsiye ederiz.

Sua San Cheesecake
Sua San Cheesecake

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.