İzmir Koronavirüsü öncesi son gezdiğimiz yer olması sebebiyle bizde ayrı bir yere sahip. Biraz da sanıyoruz bu yüzden elimiz bir türlü burayla ilgili önerileri yazmaya gitmedi. Sanki büyüsü bozulacak gibi hissettik. Ama yavaş yavaş normal hayatımıza da dönme zamanı geldi diyerek konuya giriş yapıyoruz. Kemeraltı bizce mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. En çok da midesine düşkünlerin burada mutlu olacağını düşünüyoruz. O halde İzmir Kemeraltı Gezi Notları huzurunuzda!

Öncelikle konuyla ilgili videomuzu aşağıya bırakıyoruz.

Türkiye içi diğer yazılarımız için de şuraya göz atabilirsiniz.

Kemeraltı aslında bir çarşı. Hem de oldukça eski bir çarşı. Zamanında İpek Yolu üzerinden gelen ürünler burada satılırmış. Gerçekten çok büyük bir alana yayılmış. Bir tarafı Agora. Diğer tarafı ise meşhur saat kulesi. Gez gez bitmeyecek bir yer anlayacağınız. Ayrıca içinde sinagog, kilise ve cami olması sebebiyle de farklı bir öneminin olduğunu da söylemek lazım.

Kınası, düğünü, sünneti olan soluğu burada alıyor, alışverişini buradan yapıyor. Ne ararsanız var. Biraz o anlamda bize Tahtakale’yi, Mısır Çarşısı’nı anımsattı.

kızlarağası hanı

Çok kalabalık. Evet bu kalabalık biraz yorsa da çok tarihi bir yer. Bu yüzden hemen enseyi karartmıyoruz. Eğer alışveriş için gittiyseniz pazarlık mutlaka yapılmalı diyorlar.

Ufak ufak birkaç daha detay vereceğiz ancak bizim Kemeraltı’na gidiş amacımız tamamen midemize bayram ettirmekti. Burada İzmir’in meşhur esnaf lokantaları, tatlıcıları var. Var da var. Epey mutlu ayrıldık buradan.

Biz buraya tam bir günümüzü ayırdık. 4 kişiydik. Bu yüzden ne yediysek paylaştık. Size de aynısını öneririz. Arabayla gidip hemen karşısındaki Çankaya Katlı Otoparkı’na arabayı bırakıp geziye başladık.

Fiyatlar esnafa hitap ettiğinden bize oldukça uygun geldi. O yüzden bu konuda detaya girmeyeceğiz.

Pazar günü anladığımız kadarıyla birçok yer kapalı. Planınızı buna göre yapın deriz.

İzmir Kemeraltı Gezilecek Yer Önerileri

Kızlarağası Hanı

izmir kemeraltı kızlarağası hanı üst kattan görünüş

Kemeraltı’nın göz bebeği. Gerçekten hem oldukça tarihi hem de oldukça tatlı bir han. Avlusunda ya da üst katında oturup kahve içip, keyif yapabilirsiniz. İçerisinde oldukça güzel el yapımı takılar satan mağazalar, antikacılar var. Gezmesi de oldukça keyifli bir yer.

kızlarağası hanı alt kat

Havra Sokağı

izmir kemeraltı havra sokağı

İsmini bu civarda yoğunlaşmış havralardan almış. Günümüze kadar gelen havralar var. Maalesef bizim görme şansımız olmadı. Şimdilerde ise balık, et, sebze, baharat satılıyor. Kadıköy’deki Balık Pazarı’na benzettik (illa benzeteceğiz). Hep hareketli. Bir ucu Agora’ya çıkıyor. Vaktiniz varsa orayı da gezebilirsiniz. Agora tarafında girişte solda bir sakatatçı vardı. Vitrini korkunç ama hepsiniz denemek istedik.

Kemeraltı Yeme İçme Önerileri

Geldik kuru fasülyenin faydalarına. Biz tam olarak denediğimiz sırayla yazıyor olacağız. Dediğimiz gibi 4 kişi olmak çok avantajlı. Yediklerinizi paylaşın!

Yoğurtçu ve Kaymakçı Hasan

izmir kemeraltı yoğurtçu kaymakçı hasanda bal kaymak

Buranın adı zaten kendini ele veriyor. İkisi de meşhur ancak biz kaymak hastası olduğumuz için sabah ilk iş buraya uğradık. Bal-kaymak ikilisini bir güzel mideye indirdik. Sade ama doyurucu bir kahvaltı tabağı olduğunu da gördük ama buranın olayı kaymak ve yoğurt. Bal-kaymak gibi bal-yoğurt da servis ediliyor. Sadece içerisi biraz havasızdı. Onun dışında tazecik ekmekle beraber güne harika bir başlangıç yaptık.

Pazar günleri 09:00-17:00 diğer günler 07:00-19:00 arası açık.

Adres: Yenigün, Anafartalar Cd. No:451

Bizim Lokanta

bizim lokanta balık çorbası ve işkembeli nohut

Burası en ünlü yerlerden biri. Tam bir esnaf lokantası. İçerisi biraz dar. Hava güzelse dışarı oturmak daha keyifli. Biz burada balık çorbası ve işkembeli nohut yedik. İkisi de çok çok iyiydi. Az porsiyon söyleme seçeneği var ki onlar bile büyük. Buraya gelmek için çok geçe kalmayın çünkü yemekler bitiyormuş. Her daim kalabalık.

Pazar günleri kapalı, diğer günler 06:00-16:30 arası açık.

Adres: Konak, 911. Sk. No:4

Süt Çiçeği

süt çiçeği bademli kazandibi

Burası da çok sevdiğimiz bir yer oldu. Sütlü tatlı yapıyorlar ancak uzmanlıkları kazandibi. İşin güzel tarafı, tepsi bitmeye yakınsa, direkt tepsiden yeme şansınızın olması. Bademli kazandibine ba-yıl-dık. Buranın iki yeri var. Bir tanesi küçücük. Biz büyük olan şubede rahat rahat yedik tatlımızı.

Pazar günleri kapalı. Diğer günler 10:00-19:00 arası açık.

Adres: Konak, 900. Sk. No: 2

Urlalı Hasan Usta (Kısmet Lokantası)

kemeraltı urlalı hasan usta  şevketi bostan ve urla kebabı

Burayı yanımızda kuzenler olmasa asla bulamazdık. Acayip kuytu bir yer. Ama bir yandan iyi ki gitmişiz diyoruz. Urla kebabı ve şevketi bostan yedik. İkisi de oldukça başarılıydı. Fiyatlar esnaf lokantası için biraz pahalı.

Videoda buranın tam nerede olduğunu anlatmıştık. Esnafa da sorsanız gösterirler mutlaka.

Adres: Konak, 865. Sk. 15/A

Gül Kebap

kemeraltı gül kebap tire kebabı

Burası Tire Kebabı ile meşhur. İskenderin farklı bir versiyonu aslında bu kebap. Ekmek kısmına et suyu dökülüyor. Üzerine döner ve köfte. Bizim olsa da yesek diyeceğimiz bir yemek değil açıkçası. Ama seveni çok. Bu yüzden listemize ekliyoruz.

Pazar günleri kapalı. Diğer günler 06:30-17:00 arası açık.

Adres: Yenigün, Anafartalar Cd. No:415

Yeni Numan Pide

numan pidede lahmacun ve pide

Burası mini minnacık bir yer. Hem lahmacun hem de pide denedik. İkisi de enfesti. Kepekli undan yapıyorlarmış. Böylece eve götürdüğünüzde de çok iyi durumda oluyormuş. Nitekim biz kalanı götürdük ve hala çıtır çıtırdı.

Pazar kapalı, diğer günler 08:30-18:30 arası açık.

Adres: Kemeraltı, 892. Sk. No: 79

Kemer 6 Balık Restaurant

Hep et, hamurişi nereye kadar dedik ve kendimizi deniz ürünleri yemek üzere buraya attık. Bir de girişte masa beklerken ızgaranın başındaki usta ben Portekizliyim diye bizi bir yedi. Hala daha aklımıza geldikçe gülüyoruz.

Yediğimiz her şey çok iyiydi. Balık böreği, dil şiş, hellim levrek, levrek şiş, sarayla şiş yedik. Tavsiyemizdir. Fiyatlar da oldukça uygun.

Pazar kapalı, diğer günler 10:00-18:00 arası açık.

Adres: Konak, 861. Sk. No:16

Meşhur Hisarönü Şambalicisi

Artık kapanışı yapıyoruz. Buraya kadar gelmişken şambali yememek olmaz. Bunun için de en çok önerilen yer Hisarönü Şambalicisi idi. Şambali irmikle yapılan, revaniye benzeyen ama içinde hiç de yağ olmayan bir tatlıymış. Burada arasına kaymak koyuyorlar. Kaymaksız ağır bir tatlı olabilir. Altın vuruşu yapıp, günü kapattık.

Burası Pazar açık olan ender yerlerden. 12:00-19:00 arası açık. Diğer günler 08:30-19:30 arası burada tatlı hüpletebilirsiniz.

Adres: Konak, 901. Sk. 13/A

Kemeraltı İzmir’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. Hem tarihi hem de aşırı lezzetli yemekleriyle biz buradan oldukça mutlu ayrıldık. Umarız siz de keyif alırsınız.

Instagram‘da bizi takip etmek isterseniz çok seviniriz.

Youtube‘da da varız. Bekleriz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.